سرمایه گذاری|کسب و کار| کسب ثروت | عشق | موفقیت | روابط عاطفی|‌ محصولات آموزشی | دوره‌ آنلاین | قانون جذب

نقشه ذهنی | نقشه کشی ذهنی ایده ها و تندخوانی

نقشه ذهنی |  نقشه کشی ذهنی  ایده ها و تندخوانی
چکیده این مطلب : انتشار : 1398/07/03 0 نظر

اسرار نقشه ذهنی نتیجه بخش که هر کسی باید در زندگی بداند و حتما به موفقیت می رسد.

 

 

نقشه ذهنی یک ابزار ساده برای کمک به کاربر برای تهیه هر ایده در ذهن به صورت ساختاری است. طرح فقط یک سری طرح هاست که در سطوح یا سلسله مراتب مرتب می شوند ، و یک طرح کلی که یک عنصر اساسی یک طرح است ، می تواند شامل متن ، نقشه ، تصویر یا محصولات تصویری باشد ...

این ابزار همچنین می تواند به عنوان یک ابزار نقشه ذهنی برای ایده های طوفان مغزی ، تهیه برنامه یا خلاصه کتاب ، موضوعات مطالعه مورد استفاده قرار گیرد ...

ویژگی های کلیدی

یک گره کلی یا یک طرح می تواند نه تنها متون بلکه نقشه ها ، تصاویر یا تصاویر ، ...
طبقه بندی برنامه ها برای نگهداری آسان از خانه
طرح کلی طبقه بندی شده توسط 4 رنگ برای تشخیص آسان نوع طرح: فعالیت ، طراحی ، ...
استفاده ساده و آسان است ..
3 حالت مشاهده برنامه ها.
هر اختراع با یک ایده شروع می شود


1-نقشه ذهنی چیست

یک نقشه ذهنی یک دیدگاه اول شخص از یک منطقه و نحوه تعامل آنها با آن است. یک مثال آسان تصویری است که از محله خود دارید. نقشه ذهنی شما در جایی که زندگی می کنید به شما امکان می دهد که چگونه می توانید به کافی شاپ مورد علاقه خود بروید. این همان چیزی است که شما برای برنامه ریزی فعالیت ها و مسیرهای سفر استفاده می کنید. این نوع نقشه برداری ذهنی توسط جغرافیدانان رفتاری مورد مطالعه قرار می گیرد تا به آنها کمک کند تا مواردی مانند بهبود مسیرهای رانندگی را ایجاد کنند.

آیا همه نقشه ذهنی دارند؟ 
 

بله ، همه نقشه ذهنی دارند. ما از آنها برای دور زدن استفاده می کنیم. شما نقشه ذهنی بزرگی دارید ، چیزهایی مانند دانستن اینکه کشورها از کجا شروع و پایان می یابند و نقشه های کوچک برای مکانهایی مثل آشپزخانه شما. هر زمان که تصور می کنید چگونه می توانید به مکانی بروید یا مکانی که از نقشه ذهنی استفاده می کنید ، به نظر می رسد. 


جغرافیای رفتاری چیست؟ 
 

رفتارگرایی مطالعه رفتارهای انسانی و / یا حیوانات است. فرض بر این است که همه رفتارها پاسخی به محرکهای درون محیط فرد است. جغرافیدانان رفتاری می خواهند بفهمند که منظره چگونه می تواند رفتارهای مردم را شکل دهد و برعکس. نحوه ایجاد ، تغییر و تعامل مردم با نقشه ذهنی خود ، همه مباحث مورد مطالعه برای این رشته علمی است.


نقشه کشی ذهنی چیست

چگونه نقشه ذهنی می توانند جهان را تغییر دهند 
 

 

کتاب نقشه ذهنی

 

نقشه ذهنی فقط درک فضای شخصی شما نیستند بلکه درک شما از چیزهایی مانند ملت شما نیز هستند. تصورات رایج مبنی بر شروع یا پایان یافتن یک کشور ، می تواند بر مذاکرات بین کشورها تأثیر بگذارد.


چگونه رسانه ها روی نقشه ذهنی ما تأثیر می گذارند


ایجاد نقشه ذهنی از مکانی که قبلاً در آن نبوده اید ، امکان پذیر است. همه چیز از وب سایت ها گرفته تا گزارش های خبری گرفته تا فیلم ها ، ما را از آنچه در مکان های دور به نظر می رسد آگاه می کند. این تصاویر به ما کمک می کنند تا در ذهن خود از این مکان ها عکس بسازیم. به همین دلیل است که طرح های شهرهایی مانند منهتن حتی برای افرادی که هرگز در آنجا نبوده اند ، به راحتی قابل تشخیص هستند. عکس از نشانه های محبوب همچنین می تواند به اطلاع نقشه های ذهنی کمک کند. متأسفانه ، این بازنمایی ها گاه می توانند نقشه ذهنی نادرستی را تشکیل دهند. مشاهده یک کشور در نقشه با مقیاس نامناسب می تواند باعث شود کشورها بزرگتر یا کوچکتر از آنچه باشند هستند.

آمارهای مربوط به جرم و گزارش های خبری منفی می تواند تاثیری در نقشه ذهنی افراد داشته باشد . گزارش های رسانه ای از وقوع جرم در مناطق خاص می تواند باعث شود تا مردم از محله های خودداری کنند ، حتی اگر میزان جرم واقعی منطقه نسبتاً پایین باشد. این امر به این دلیل است که انسان ها اغلب احساسات را به نقشه ذهنی خود پیوند می دهند. آنچه در مورد منطقه ای از رسانه های مصرفی آموخته ایم می تواند درک و احساس ما را نسبت به آن تغییر دهد. بسیاری از داستان های عاشقانه در پاریس تنظیم شده اند که به این درک منجر شده اند که یک شهر استثنایی عاشقانه است. در حالی که ساکنان شهر ممکن است از این شهرت برخوردار باشند ، احتمالاً شهرشان برایشان بسیار معمولی به نظر می رسد.    


2-نقشه ذهنی هاروارد

نمودار سازمانی که به عنوان "نقشه ذهنی" شناخته می شود ممکن است چیزی را که در دبستان ترسیم کردید به شما یادآوری کند ، اما در صورت استفاده صحیح در واقع یک ابزار قدرتمند بهره وری است.

روانشناس پاپ انگلیس ، تونی بوزان ، این اصطلاح را در دهه 70 برای یک تکنیک سازمانی ترجیح داد که مانند شبکه ای از کارهای انجام شده است.

 

نقشه ذهنی ریاضی

 


شما با یک موضوع اصلی مانند "وظایف" (برای استفاده از یک مثال کلی) شروع می کنید و سپس به زیر شاخه هایی مانند "کار ، خانواده ، کار داوطلبانه و خانه" که به طور مساوی باز می شود ، تقسیم می شوید. سپس هر یک از این مباحث خرده موضوعات اصلی خود را می گیرند ، فرایندی که در صورت لزوم تکرار می شود. 

یکی از اصلی ترین مزایای استفاده از یک نقشه ذهنی این است که تجسم همه مراحل یک پروژه را آسان تر می کند ، این به شما کمک می کند تا شکاف ها ، تعیین اهداف و همچنین بهتر مدیریت زمان خود را در طول هفته مشاهده کنید.

 

مجموعه نقشه ذهنی همچنین طوفان مغزی را در خود جای می دهد. یک مدیر پروژه می تواند یک نفر را به تیم خود ارائه دهد و به آنها اضافه کند که شعب اضافه کنند یا جزئیات را تنظیم کنند.

این که آیا شما از آن به عنوان یک برنامه ریز هفتگی یا یک طرح کلی استفاده می کنید ، یک نقشه ذهنی می تواند به شما کمک کند مفاهیم را از طریق انجمن ها گروه بندی کنید ، ایده های جدیدی به دست آورید و سازماندهی شوید.


3-نقشه ذهنی ریاضی


نقشه ذهنی یک استراتژی است که دانشجویان را به مطالعه کمک می کند ، و اساتید نیز می توانند مطالب درسی را به طور مؤثر آموزش دهند. نقشه ذهنی و مغزی یک نمودار است که امکان ایجاد یک تصویر بصری از اطلاعاتی را که دریافت می کند فراهم می کند. برنامه مغزی یک وب سایت طوفان مغزی قابل توجه است که داده ها در موضوعات مرتبط تقسیم می شود. با استفاده از تصاویر ، نمودارها و تصاویر ، دانش آموزان می توانند افکار خود را سازماندهی کرده و در مطالعات بعدی خود سریعتر موفق شوند.

بسیار مهم است که دانش آموزان از تصاویر و سایر کمکهای بینایی برای مطالعه استفاده کنند ، زیرا این امکان را برای حفظ حافظه شش برابر بیشتر از زمانی است که دانش آموزان فقط از کلمات و متون استفاده می کنند. برنامه های نقشه ذهنی با دیگر اشکال طرح های مختلف متفاوت است زیرا ماهیت خطی آنها را از بین می برد و اطلاعات را به روشی طبیعی قرار می دهد که پردازش و حفظ آن برای مغز آسان است.

 

نقشه ذهنی چیست

 

این همه برای دانش آموزانی که در رشته ریاضی تحصیل می کنند بسیار مهم است زیرا باید تمام هویت ها ، فرمول ها ، انواع اعداد ، قضایا و غیره را به خاطر بسپارند. در این راستا ، تکنیکی که در این مقاله می خواهید در مورد آن بخوانید ، می تواند زندگی شما را بسیار ساده تر کند ، اگر همه کارها را به درستی انجام دهید.


ترسیم نقشه ذهنی چیست

طوفان مغزی کنید و مفاهیم ، ایده ها و مشکلات را کشف کنید
درک بهتر از ارتباطات و روابط بین مفاهیم و ایده ها را تسهیل کنید
حفظ حافظه را تشویق کنید
برقراری ارتباط و گذر از ایده ها و افکار
یادداشت ها را سریعتر انجام دهید
برای اینکه کودک شما در ریاضیات و علوم موفق شود ، بسیار مهم است که آنها بهترین روش را برای جذب اطلاعات بدست آورند. در حالی که بعضی از افراد با یادداشت برداری بهتر یاد می گیرند ، اکثر مردم هنگام ایجاد نمودار اطلاعات را بهتر حفظ می کنند. این امکان را به آنها می دهد تا آنچه را که باید تسلط داشته باشند ، تجسم کنند. در اینجا نکاتی برای نکات موفقیت آمیز در مطالعه وجود دارد که می توانند به دانش آموزان کمک کنند اطلاعات بیشتری کسب کنند و بهتر درک کنند.


یادداشت برداری


برنامه های نقشه ذهنی بسیار عالی هستند زیرا به دانشجویان این امکان را می دهد تا در مورد تمام اطلاعات دریافتی یادداشت برداری کنند. بعضی اوقات ، احساس راحتی دانش آموزان به آنها مانند واقعیت ها و ارقام بسیار ساده است که یادآوری همه آنها دشوار است. به همین دلیل است که بیشتر دانش آموزان متوجه می شوند که از تکالیف ریاضی غافلگیر شده اند. فرمول های بی شماری و تکنیک های اجرای مختلف وجود دارد که پیچیده و دشوار است. برنامه های نقشه ذهنی یک روش خارق العاده برای یادداشت کردن مهمترین اطلاعات و کلمات کلیدی شما برای ایجاد ارتباط با ایده ها و حقایق است. دانش آموزان می توانند ایده ها و افکار شما را تنها در یک صفحه کاغذ حفظ کنند.

این تعداد صفحاتی را که یادداشت های شما می گیرد ، کاهش می دهد. اگر دانش آموزان یک منبع برای مراجعه به آنها داشته باشند ، دستیابی به امور را آسان تر می کند. وقتی وقت آن رسیده که سوابق خود را مرور کنید ، یادآوری همه چیزهایی که آموخته اند برای دانشجویان بسیار ساده تر است. انواع زیادی از نرم افزار ریاضی نقشه ذهنی مانند iMindMap وجود دارد که به شما امکان می دهد فیلم ها ، فایل ها ، پیوندهای وب و اسناد را پیوست کنید و تمام اطلاعات مورد نیاز خود را در نوک انگشتان خود داشته باشید. وقتی دانش آموزان یادداشت ها را برای امتحانات خود مجدداً مرور می کنند ، می توانند همانطور که می خواهند ، آنها را اضافه و ویرایش کنند.


برنامه ریزی


به نظر می رسد هر بار که دانش آموزان به مدرسه می روند ، معلم از دانش آموزان می خواهد که یک طرح مقاله تهیه کنند. بیشتر اوقات دانش آموزان نمی دانند از کجا شروع کنند. حتی برای آن تکالیف ریاضی ، سخت بودن یک پروژه دشوار است. با این حال ، با داشتن نقشه ذهنی و مغزی ، دانش آموزان متوجه می شوند که می توان به راحتی برنامه ای را برای استفاده از آن ایجاد کرد. با یک برنامه ، دانش آموزان ایده های بیشتری را سریعتر تولید می کنند ، و با یک ساختار شعاعی می توانید به سرعت موضوعات ، قسمت ها و پاراگراف های اصلی را با هم وصل کنید.

استفاده از نقشه ذهنی و مغزی به شما امکان می دهد تا برای مقاله ها و تکالیف خود یک برنامه واقع بینانه بسازید و ساختاری منطقی ایجاد کنید که معرفی ، بدن و نتیجه گیری شما را پوشش دهد. نقشه ذهنی شما را به پیام هایی که می خواهید در مقاله خود نمایش دهید و اطلاعات کلیدی که برای افزودن ارزش به کار شما نیاز دارند ، متمرکز می کند. با نقشه برداری از مغز ، شما به احتمال زیاد به معیارهای علامت گذاری برخورد خواهید کرد. چندین ابزار نقشه برداری مغز وجود دارد که می تواند به زبان آموزان کمک کند تا افکار خود را سامان دهند و مقاله هایی را که می نویسند ، برنامه ریزی کنند. این امر باعث می شود که زبان آموزان در کلیه موضوعات از جمله ریاضی نمره مورد نظر خود را کسب کنند. آنها همچنین با برنامه های درسی ، طراحی برنامه درسی کلاس و برنامه ریزی جدول زمانی تکالیف به زبان آموزان کمک می کنند. شما یک دید کلی و واضح از آنچه نیاز به پوشش دارد دریافت می کنید.


آماده شدن برای امتحانات


تحصیل برای امتحانات بدترین زمان برای دانشجویان است. همیشه بدان معنی است که شما مجبورید دوباره به تکه های یادداشت های بی پایان برگردید که در وهله اول فراموش کرده اید که در مورد آنها چه هستند. با این حال ، با نقشه ذهنی ، مطالعه آسان تر و کمی سرگرم کننده تر می شود زیرا به شما امکان می دهد تعداد یادداشت هایی را که استفاده می کنید به حداقل برسانید. دیگر اوراق بی فایده!

برای اطمینان از اینکه به همه چیز تسلط پیدا کرده اید ، می توانید درست قبل از رفتن به امتحان ، یک نمودار ذهن با اطلاعات اصلی ایجاد کنید. با این کار خواهید دید که چقدر در مطالعات خود را تحت پوشش قرار داده اید و چقدر نیاز به پوشش دارید تا کل برنامه درسی را تکمیل کنید . این نمودار به شما کمک می کند تا بیشتر به یاد داشته باشید و ارتباط بین ایده ها را حفظ کنید که برای پاسخ به هرگونه سؤال در امتحان ایده آل است. همچنین یک روش عالی برای آزمایش خود و تمرکز بر روی جنبه های مختلف موضوع است.


الهام بخش خلاقیت است


هنگامی که شما نیاز به نوشتن یک داستان دارید ، تکالیف را برنامه ریزی کنید یا با آن معادله تصویری بکشید ، اما تصوری در مورد شروع کار ندارید ، نقشه ذهنی را امتحان کنید. به این ترتیب است که می توانید میلیاردها ایده ایده خلاقانه به شما کمک کند تا بتوانید هر کار مربوط به مدرسه را انجام دهید. نقشه ها به همان روشی کار می کنند که مغز شما کار می کند ، به این معنی که وقتی ایده می گیرید یا تصویری در ذهن شما ظاهر می شود ، می توانید میلیون ها راه حل دیگر به دست بیاورید.

با نقشه ذهنی ، شما راهی برای ارائه این فرآیند بر روی کاغذ دارید. صرف نظر از ایده های تصادفی و دیوانه کننده ، باید مطمئن شوید که آنها را یادداشت می کنید ، زیرا آنها می توانند به منبعی برای چیزهای واقعاً کاربردی تبدیل شوند. هرگز قدرت ارتباط را دست کم نگیرید.


حل مسئله


اگر معادله سختی برای حل آن داشته باشید ، نقشه ذهنی به شما واضح تر و ساده تر خواهد رسید. مهارت های حل مسئله نیز بسیار مهم هستند و هم دانشگاه ها و هم کارفرمایان از آنها بسیار ارزشمند هستند. و با استفاده از این تکنیک ، شانس بیشتری برای پیشبرد بسته دارید. این به شما کمک می کند تا به اهداف خود برسید و به شغلی که همیشه دلتان می خواهد برسید.

هنگامی که با یک مشکل جدی ریاضی روبرو می شوید ، اولین غریزه شما این است که شما را هجوم بیاورید و فکر کنید که هرگز نمی توانید مشکل را حل کنید. لازم نیست ذهن خود را مجبور به یافتن راه حل کنید. نگاشت ذهن به شما امکان می دهد فرصتهای بی شماری را باز کرده و با روشهای مختلفی برای حل مسائل بیابید. با یک برنامه ، زبان آموزان ایده ایجاد می کنند و راه حل هایی برای معادله پیدا می کنند. نقشه ذهنی به زبان آموزان کمک می کند تا فرصت ها و راه حل های بیشتری را نسبت به آنچه فکر اصلی شما بوده است برانگیزند. سپس می توانید برای بدست آوردن واقعی ترین و عملی ترین راه حل ها ، این طرح را اصلاح کنید. این تضمین می کند که شما می توانید بر گزینه های بی شماری که دارید متمرکز شوید و بهترین و سریعترین راه حل معادله را انتخاب کنید.


ارائه ها


در بعضی مواقع ، ارائه سخنرانی می تواند بسیار زیاد و هولناک به نظر برسد. به خصوص هنگامی که شما باید با ریاضیات سر و کار داشته باشید زیرا به نظر می رسد همه مواردی که در ارائه شما وجود دارد فرمول ، معادلات ، هویت و سایر موارد غیرقابل نمایش هستند. آنچه در صفحه نمایش می دهید باید از کلمات خود نسخه پشتیبان تهیه کرده و نشان دهد ، بنابراین همیشه می توانید از نقشه ذهنی و نقشه نگاری ذهن استفاده کنید تا به شما در جلب اعتماد به نفس کمک کند و دریابید که چقدر خوب با این موضوع آشنا هستید.

بدون برنامه ، به احتمال زیاد ارائه خود را کم عمق می کنید. خواندن از یادداشت برای هر دانش آموز کسل کننده است. اما با داشتن یک نقشه ذهنی ، تمام آنچه شما نیاز دارید تصاویر و کلمات کلیدی برای تحریک حافظه شما هستند. به این ترتیب است که می توانید لحن مکالمه بیشتری کسب کرده و ارتباط مخاطب خود را با مخاطبان خود حفظ کنید.


4-نقشه ذهنی زیست شناسی

یکی از مهمترین چالش های تحقیقات علوم اعصاب ، ادغام نتایج تعداد زیادی از تحقیقات پژوهشی منتشر شده به منظور درک بهتر چگونگی نقشه برداری عملکردهای روانشناختی بر روی سیستم های مغزی است.

 

سایت نقشه ذهنی

 

در این تحقیق ، ما از یک بانک اطلاعاتی بزرگ از مطالعات تصویربرداری عصبی ، به همراه روش های کاوی متن استفاده می کنیم تا اطلاعاتی درباره مباحث موجود در ادبیات تصویربرداری مغز و نقشه ذهنی آنها از داده های گزارش شده از فعال سازی مغز استخراج کنیم. ما همچنین نشان می دهیم که از این روش می توان برای شناسایی روابط جدید بین عملکردهای روانشناختی و اختلالات روانی ، از طریق الگوهای فعالیت مغزی مشترک آنها استفاده کرد. این کار یک روش جدید برای کشف ساختار اساسی است که مربوط به عملکرد مغز و نقشه ذهنی است.


5-نقشه ذهنی علوم پنجم

نگارش این نوع نقشه ذهنی و برنامه ریزی کمک شایانی در تدریس علوم تجربی در پایه پنجم ابتدایی می کند. دانش آموزان در پایه پنجم دبستان می کوشند به بهترین شکلی که آموزگارشان به تدریس کتاب علوم تجربی می پردازد ، این را فرا بگیرند.

 

نقشه ذهنی هاروارد

 

یکی از مهمترین دروس کتاب علوم تجربی در پایه پنجم ابتدایی می باشد. همچنین با توجه به اینکه همه ما در جریان بخشنامه هر ساله آموزش و پرورش در رابطه با طراحی یادگیری هستیم این موضوع قویا تاکید می گردد.


نقشه ذهنی علوم ابتدایی

نقشه ذهنی علوم تجربی پنجم دبستان  شامل موارد زیر می باشد :

بررسی و تشخیص نیازها 
انتخاب ایده کلیدی در فراگیری 
تعیین اهداف و شایستگی های مورد انتظار در پایه پنجم ابتدایی
انتخاب محتوای مناسب آموزشی در آموزش 
نقشه ذهنی 
سازماندهی فعالیت های یادگیری و ابعاد فرصت های یادگیری با به کارگیری راهبرد ها و رسانه های مناسب آموزشی
تعیین ملاک های سنجش و سطوج عملکرد دانش آموز در ارزیابی 
تعیین تکلیف جبرانی ، مکمل و فوق العاده در رابطه با فراگیری 
ارزشیابی و اصلاح واحد یادگیری پایه پنجم ابتدایی


هدف کلی نقشه ذهنی علوم تجربی پنجم دبستان دانش آموزان باید مفاهیمرا در پایه پنجم فرا بگیرند.
 

هدف‌های رفتاری آموزشی نقشه ذهنی علوم تجربی پنجم دبستان
انتظارات در پایان آموزش حیطه و سطح در بلوم عناصر برنامه ی ملی
تعقـل، ایمـان، علـم، عمـل و اخـلاق
عنصر   عرصه ارتباط با خود ، خدا، خلق و خلقت
آشنایی کامل دانش آموزان با مفهوم و  ایجاد تفکر و خلاقیت در فرایند یاد دهی – یادگیری
مواد
پیش بینی رفتار ورودی  در نقشه ذهنی علوم تجربی پنجم ابتدایی درس 
ایجاد ارتباط ابتدایی 
گروه‌بندی، مدل و ساختار کلاسی  
روش ‌ایجاد و تداوم انگیزه
ارزشیابی آغازین
روش‌های تدریس 
 فعالیت‌های مرحله حین تدریس در نقشه ذهنی علوم تجربی پنجم ابتدایی
آماده سازی و توجه ویژه به تفاوت های فردی در بین دانش آموزان
اهمیت نحوه ی رفتار معلم با دانش آموز 
ایجاد جو دوستانه جهت جلوگیری از خستگی دانش آموزان 
استفاده ی بهینه از حداقل امکانات
توجه به دانش آموزان ویژه  و کم حرف 
استفاده از تجربیات نو و به روز و در دسترس  دانش آموزان جهت تدریس .
مشارکت کلیه ی دانش آموزان در امر تدریس .
تقویت هوش بینایی ، شنوایی و گویایی در دانش آموزان با طرح پرسش های گوناگون
فعالیت‌های معلم- دانش‌آموز: این فعالیت‌ها به صورت تلفیقی مطرح می‌شود و تفکیک آن به معنای مجزا بودن فعالیت‌های معلم و دانش‌آموز است و منطقی به نظر نمی‌رسد و به همین خاطر از خط‌چین استفاده شده است.
فعالیت های معلم         فعالیت های دانش آموزان
فعالیت‌های خلاقانه دانش‌آموزان
فعالیت‌های تکمیلی
ارزشیــابـــــی
الف: تکوینی
ب: ارزشیابی تراکمی

 

source : keramatzade

 

 

مطالب مرتبط

نظرات

به این مطلب امتیاز دهید

تعداد کل امتیازات این مطلب 2

آخرین دانلود های رایگان

آخرین محصولات

مطالب مرتبط

خبرنامه سایت

با عضویت در سایت از مطالب ویژه ، آخرین اخبار ، دانلودهای رایگان و امکانات ویژه بهره مند شوید

به جمع کاربر ما بپیوندید