سرمایه گذاری|کسب و کار| کسب ثروت | عشق | موفقیت | روابط عاطفی|‌ محصولات آموزشی | دوره‌ آنلاین | قانون جذب

چگونه فن بیان قوی داشته باشیم؛ 7 راه علمی برای جلب توجه دیگران

چگونه فن بیان قوی داشته باشیم؛ 7 راه علمی برای جلب توجه دیگران
چکیده این مطلب : انتشار : 1396/04/07 9 نظر

شاید به‌تازگی استارتاپی را راه‌اندازی کرده‌اید و به‌دنبال سرمایه‌گذار می‌گردید یا شاید سعی دارید رئیس‌تان را برای انجام پروژه‌ای متقاعد کنید یا اصلا می‌خواهید نظر و توجه شخص خاصی را جلب کنید؛ در هر صورت باید فن بیان قوی داشته باشید. 


چگونه فن بیان قوی داشته باشیم؛ 7 راه علمی برای جلب توجه دیگران

 

 

چگونه فن بیان قوی داشته باشیم؛ 7 راه علمی برای جلب توجه دیگران
 

شاید به‌تازگی استارتاپی را راه‌اندازی کرده‌اید و به‌دنبال سرمایه‌گذار می‌گردید یا شاید سعی دارید رئیس‌تان را برای انجام پروژه‌ای متقاعد کنید یا اصلا می‌خواهید نظر و توجه شخص خاصی را جلب کنید؛ در هر صورت باید فن بیان قوی داشته باشید. فن بیان قوی گامی بلند در راه رسیدن به هدف است. چرا؟ چون با فن بیان قوی است که می‌توانید توجه افراد را جلب و آنها را مشتاق به شنیدن کنید. جلب توجه و حواسِ دیگران، مهم‌ترین ابزار برای شنیده شدن و مورد توجه قرار گرفتن است. خوشبختانه مطالعات فراوانی درباره‌ی نحوه‌ی کارکرد مغز انسان و چگونگی جلب کردن توجه آن وجود دارد. «بن پار» (Ben Parr) نویسنده و سرمایه‌داری است که درباره‌ی رابطه‌ی فن بیان و جلب توجه دیگران مطالعه و با متخصصان زیادی گفت‌وگو کرده، در نهایت به 7 راهکار اصلی دست یافته است. دراینجا با این 7 راه آشنا شده و خواهید دید که چگونه فن بیان قوی داشته باشیم.


مقاله مرتبط : متقاعد کردن افراد
 
مقاله مرتبط : فن بیان

1. با فن بیان احساسات مخاطب خود را بیدار کنید

 

چگونه فن بیان قوی داشته باشیم

احساسات ما و ارتباطی که با محیط پیرامون خود برقرار می‌کنیم، نقش مهمی در تصمیم‌گیری‌ و جلب شدن توجه‌مان دارد. برای اینکه توجه و نظر مخاطب خود را جلب کنید باید سعی کنید احساسات او را بیدار کنید و او را تحت تأثیر قرار بدهید. یکی از روش‌های اصلی بیدار کردن احساسات افراد صدا زدن آنها با نام کوچک‌شان است. وقتی فردی را با نام کوچکش صدا می‌کنید به‌شدت او را تحت تأثیر قرار می‌دهید.

سعی کنید احساساتِ دیگرِ مخاطب را نیز تحت تأثیر قرار بدهید. اگر مایلید با فن بیان خود تأثیرگذار باشید، باید بدانید که مخاطب شما در چه شرایطی قرار دارد. مثلا شاید تعجب کنید ولی وقتی افراد در فضای گرم قرار دارند یا نوشیدنی داغی مثل چای یا قهوه در دست دارند، هیجان بیشتری در آنها شکل می‌گیرد و با احتمال بیشتری طرف مقابل را فردی پرشور و گرم و صمیمی می‌بینند، در حالی‌که اگر نوشیدنی که در دستان شماست یخ و سرد باشد، احتمالا اتفاقات محیطی دوروبَر خود را با هیجان کمتری پیگیری می‌کنید. پس هیچ‌گاه از تأثیر محیط غافل نشوید چون حتی اگر فن بیان خوبی داشته باشید ولی در جای مناسب یا زمان مناسبی قرار نداشته باشید نمی‌توانید آن‌طور که باید و شاید توجه مخاطب خود را جلب کنید.


مقاله مرتبط : مبهوت کردن افراد
دانلود  ویدیو رایگان مرتبط : چگونه با قانون جذب ثروتمند شویم؟

2. بستر ذهنی مناسب با فن بیان ایجاد کنید

مغز انسان اطلاعات دریافتی را براساس چارچوب‌های ذهنی خود طبقه‌بندی و تحلیل می‌کند. یعنی با توجه به بستر و زمینه‌ای که هر فرد در ذهن دارد، نسبت به داده‌های جدید واکنش‌های متفاوتی خواهد داشت. گذشته‌ی ما، تجربه‌ها، نظام زیستی، انتظارات فرهنگی، علایق، نظرات و خلق‌وخوی ما در ارجاع دادن داده‌های جدید و یافتن رابطه‌ای میان آنها تأثیرگذار است. پس برای جلب توجه مخاطب و قوی شدن فن بیان باید بسترسازی مناسبی برای او انجام بدهید. وقتی مخاطب را بشناسید و از پیش‌زمینه‌های ذهنی او باخبر باشید، نتیجه‌ی صحبت خود را به سمتی می‌برید که برای او آشناتر است و درک بهتری از مطلب پیدا می‌کند یا مثلا با توجه به این ویژگی ذهنی می‌توانید متناسب با هدف خود بسترسازی کنید و به مخاطب خود در رسیدن به نتیجه‌ی مورد نظرتان کمک کنید. در تحقیقی که «الیزابت لفتس» (Elizabeth Loftus) و «جان پالمر» (John Palmer)، دو تن از اساتید دانشگاه واشنگتن انجام دادند مشخص شد که بسترسازی ذهنی برای مخاطب در استدلال و نتیجه‌گیری او بسیار مهم است. در این تحقیق به افراد ویدیوئی از یک تصادف نشان دادند و از آنها خواستند سرعت و خسارت احتمالی را برآورد کنند. این سؤال با استفاده از کلمات متفاوتی برای دو گروه مطرح شد. «فکر می‌کنید سرعت خودروها وقتی به‌هم برخورد کردند چقدر بوده است؟» و «فکر می‌کنید سرعت خودروها وقتی یکدیگر را داغان کردند چقدر بوده است؟» نتیجه نشان داد واژه‌های مختلفی که برای تصادف استفاده شده بود نقش زیادی در گمان و استدلال افراد داشت. گروهی که با واژه‌ی «برخورد کردن» مورد پرسش واقع شده بودند، برآورد کمتری برای سرعت و خسارت در نظر داشتند اما گروه دیگر شدت خسارت و سرعت را بالاتر سنجیده بودند. در واقع کلمات متفاوت باعث شکل‌گیری بسترها و پیش‌زمینه‌های ذهنی متفاوتی در افراد شده بود. اگر می‌خواهید در هنگام صحبت تأثیرگذار باشید باید با بسترسازی ناب، ذهن مخاطب را به همان جایی ببرید که مطلوب شماست. با این کار فن بیان قوی‌تری خواهید داشت و می‌توانید تأثیرگذارتر باشید.


 

3. با فن بیان غیرمنتظره باشید

 

افراد با فن بیان قوی غیرمنتظره اند

می‌خواهید بدانید که چگونه خوب صحبت کنید؟ در جواب این سوال باید گقت اول غیر منتظره به نظر برسید. اگر می‌خواهید با فن بیان قوی مخاطب را تحت تأثیر قرار بدهید باید بتوانید به‌موقع او را غافلگیر کنید. مغز ما گرایش زیادی به حفظ روند ارتباط با موارد آشنا دارد. یعنی وقتی با چیزی آشنا هستیم، راحت‌تر آن را می‌پذیریم و بی‌دردسر آن را قبول می کنیم، اما وقتی حرف غیرمنتظره‌ای بشنویم ناگهان تمام حواس و تمرکز ما به سمتش جلب می‌شود و با چالشی رو‌به‌رو خواهیم شد که به توجه و دقت بیشتری نیاز دارد. پس سعی کنید گاهی اوقات دیگران را غافلگیر کنید، غیرمنتظره باشید و در زندگی روند یکنواخت و ساده‌ای را در پیش نگیرید. از تغییر کردن، نظر اطرافیان و قضاوت‌های آنها نهراسید. البته انتخاب با شماست و پروراندن این ویژگی تا حد زیادی به خلق‌وخو و ویژگی‌های اخلاقی شما وابسته است.


مقاله مرتبط : علم ثروت

4. اشتیاق و علاقه با فن بیان ایجاد کنید

 

میل و علاقه مخاطب را برانگیزید - فن بیان قوی

داشتن فن بیان قوی، نیازمند شناخت روش‌هایی است که اشتیاق و علاقه‌ی مخاطب را بیدار کند. برای این منظور باید تلاش کنید از چیزی حرف بزنید که برای او پاداش درونی و بیرونی به‌همراه داشته باشد. فرض کنید رئیس شرکتی هستید و برای تشویق به کارمندان خود هدیه و بُن تخفیف خرید تقدیم می‌کنید؛ به این پاداش، پاداش بیرونی می‌گویند. پاداشی که او را خوشحال می‌کند و منافعی برای او در پی دارد. اما اگر حق کار کردن در یک پروژه‌‌ی مهم و چالش‌برانگیز را به کارمند باهوش خود عطا کنید به او پاداش درونی داده‌اید، یعنی پاداشی که او را از درون ارضا می‌کند و به نیازهایی چون یادگیری بیشتر، شکوفایی استعدادها و … پاسخ می‌دهد. پس ضمن اینکه حرف‌های شما باید برای مخاطب‌تان خوشایند باشد، باید رغبت و میل درونی‌اش را نیز بیدار کند.

5. با دلیل و معتبر حرف بزنید

داشتن فن بیان قوی مستلزم آگاهی از روش‌هایی است که مخاطب را متقاعد می‌سازد. مطالعات علمی می‌گوید وقتی با دلایل معتبر و بااطمینان صحبت می‌کنید، مخاطب گفته‌های شما را خیلی راحت‌تر می‌پذیرد. بسیاری از سرمایه‌داران با کمک گرفتن از مشاوران اقتصادی معتبر خود را از جست‌و‌جوی اطلاعات روزِ بازار خلاص می‌کنند، چون ذهن مایل است به حرف‌هایی توجه کند که از سمت مرجعی معتبر بیان می‌شوند. پس اگر با دلیل و معتبر حرف بزنید، بی‌بُر‌و‌برگرد مخاطب‌تان خریدار حرف‌های شما خواهد بود و می‌توانید بر او تأثیر بگذارید.


مقاله مرتبط : چگونه پولدار شویم؟

6. با فن بیان رازآلود باشید

هرچه در چنته دارید را یک‌دفعه رو نکنید. اجازه بدهید بخشی از شما همیشه پنهان بماند. البته این به‌ معنای پنهان کاری نیست؛ فقط بخشی از کلام شما باید مخاطب را به فکر وادار کند. مثلا در ملاقات‌های اول ریز و درشت اطلاعات خود را بروز ندهید. متخصصان معتقدند بهتر است ملاقات‌های اول بیش از 45 دقیقه زمان نبرند. اگر سخنرانی می‌کنید سعی کنید با مبهم نگه داشتن بخشی از گفته‌های خود میل به تحقیق و جست‌وجو را در مخاطب بیدار کنید. از نظر ذهنی وقتی چیزی را تمام و کمال می‌بینیم و می‌شناسیم، پرونده‌ی آن در ذهن ما بسته می‌شود و دیگر به آن توجه نمی‌کنیم و به یادش نمی‌افتیم.

7.با فن بیان ارتباط برقرار کنید

 

 

اگر می‌خواهید با قدرت بیان قوی همه را شیفته‌ی کلام خود کنید، نباید متکلم وحده باشید. بعضی‌ها دوست دارند ساعت‌ها بایستند و با رشادت تمام به‌تنهایی صحبت کنند. با این کار حوصله‌ی افراد دیگر سر می‌رود و در ذهن‌شان او را مانند طوطی‌ای پرحرف و از‌خودراضی می‌بینند. پس سعی کنید هرچه بیشتر با مخاطبان خود ارتباط برقرار کنید، اسم آنها را صدا بزنید و از آنها سؤال کنید.

 

مطالب مرتبط

نظرات

روکسانا زهرابی
۱۳۹۶/۰۴/۱۳۰۰
پاسخ سلام استاد گرامی. از زمان آشنا شدنم با سایت شما ( به طور کاملا اتفاقی و از راه سرچ در گوگل) فکر می کنم کمتر از دو هفته گذشه باشه…خودم و همسرم با اشتیاق به صحبتهای شما گوش می کنیم. کلی احساس خوب در وجود خودم به شخصه زنده شد… قشنگترینش احساس سپاسگزاری نسبت به خداوند و عشق نسبت به او…. احساس توانایی خودم و لمس عدالت جاری در جهان هستی … احساس سرخوشی و اشتیاق نسبت به زندگی و ملاقات با رویاها…. احساس رها شدن از بند افکار آزاردهنده … فقط خواستم بگم از اون زمان گرفتاری مالی که بیش از دو سال بود چشم به راه حل شدنش بودیم به راحتی حل شد …. قرض بزرگی داشتیم که به امید خدا طی همین هفته یا اوایل هفته بعد ادا می کنیم …. دلم می خواد دستان بزرگی داشتم و خداوند را درآغوش می گرفتم… استاد کرامت گرامی حرفهای شما بهترین مرهم بر روان خسته و سردرگم ورنجور ما بود.. ..من همیشه از خدا و والدینم در درون شاکی بودم … نمی خوام احساسات اشتباه گذشته م رو به خودم یادآوری کنم اما صحبتهای شما به من فهموند که چقدر توانا هستم و چه منبع غنیی از انرژی در درونم دارم… صمیمانه سپاسگزارم برادر خوب و بزرگوارم.
راحله گلستان
۱۳۹۶/۰۴/۰۵۰۰
پاسخبا عرض سلام‌و ادب
من از دوران مدرسه تا به الان فقط خودمو درگیر زبان انگلیسی کردم . رشته دانشگاهیم هم ادبیات انگلیسی بود. خیلی راحت حرف میزنم و اعتماد بنفس بالایی دارم. به راحتی کنفرانس میدم و هیچگونه نگرانی و استرس ندارم. اما جدیدا وارد یه شغل خانوادگی شدم و از این به بعد سر و کارم با اولیای شاگردان آموزشگاه هست. با مشتریهای جدید صحبت میکنم. هم حضوری و هم تلفنی. فارسی رو نمیتونم به همون روانی انگلیسی صحبت کنم و تو پیدا کردن کلمات مهم و کلیدی مشکل دارم. تو کنفرانسهای فارسی زبان استرس دارم و اعتماد بنفسم پایینه چون همیشه همه فارسی صحبت کردنمو مسخره کردن چون لغات عجیب غریبی از خودم میگم. البته مشکل من فقط در زمینه اداری صحبت کردن و کنفرانسهای formal هستش.اگه بتونین منبعی رو معرفی کنین که بتونم به عنوان منشی موفق با اعتماد بنفس بالا و راحت صحبت کنم ممنون میشم.
مینا قایدزاده
۱۳۹۶/۰۴/۰۵۰۰
پاسخ

سلام

من خیلی ناراحتم موقع حرف زدن صدام میلرزه با کسایی ک از خودم بزرگتر هستن اصلا نمیتونم بدون تپق صحبت کنم اما با هم سنای خودم اصلا اینجوری نیستم ب خاطر همچین موضوعی خیلی ناراحتم… لطفا کمک کنین مینا از نیویورک

علی اکبر خان زاده
۱۳۹۶/۰۴/۰۵۰۰
پاسخفقط اینو میتونم بگم که الان یه حس خوبی دارم , ,واقعا با حرفاتون به من یک آموزش واقعی و اعتماد بنفس قوی دادید, ای کاش من دوست صمیمی شما بودم , صادقانه بگم از اینکه شما رو کشف کردم درواقع کلید موفقیتم رو پیدا کردم خیلی خوشحالم. برای شما و خانواده محترمتان آرزوی شادی و سلامتی میکنم ♥
نگار الهی زاده
۱۳۹۶/۰۴/۰۵۰۰
پاسخسلام
من مشکلم با بقیه فرق داره! وقتی میخوام صحبت کنم کلماتو فراموش میکنم که از چه کلمه ای الان باید استفاده کرد! خودم احساس میکنم در صحبت کردنم مسیر فهم به مخاطب رو ندارم بعضیا دیدین جوری صحبت میکنن که مخاطب شیر فهم میشه؟ من مشکل اینو دارم که حس میکنم وقتی حرف میزنم جواب کسیو میدم طرف متوجه حرفم نمیشه
چیکار کنم؟
نفیسه تابناک
۱۳۹۶/۰۴/۰۵۰۰
پاسخسلام من بعد از مدت های زیادی جستجو در مورد کار یه جایی به عنوان منشی استخدام شدم. از محیط کارم که بک آموزشگاه کنکوره راضی ام.ترسی از صحبت کردن توی جمع ندارم اما اصولا کم حرفم و ترجیح میدم گوش بدم تا حرف بزنم و میدونم که این برای یه منشی چیز خوبی نیست.اعتماد به نفسم هم در حد خوبیه جون تو یه موقعیت قرار گرفتم که مجبور شدم چهار ماه به عنوان معلم ثابت سر کلاس درس برم وبدون هیج پیش زمینه ای از تدریس بچه ها رو که معلمشون رو از دست داده بودن تا آخر سال همراهی کنم.و همه میگن خیلی کار سختیه.اما این کم حرفی اذیتم میکنه و میخوام درستش کنم اما نمیدونم چطوری!اگه میشه کمکم کنین
ناهید شریعتمداری
۱۳۹۶/۰۴/۰۵۰۰
پاسخسلام وعرض ادب
بنده دانشجو ی علوم قضایی میباشم رشته ای,که نظرات وگفتمان زیادی ,داره ولی متأسفانه بدلیل مقید و خجال کشیدن یا ساده بگم برای ضایع نشدن حرف نمیزنم .خیلی با این موضوع مشکل دارم لطفا باروشهایی که برای بهبودیم وجود دارد را بیان کنید
باسپاس فراوان ناهید شریعتمداری
پارسا معماریان
۱۳۹۶/۰۴/۰۴۰۰
پاسخباسلام و احترام
خدمت دوست عزیر و همکاران شما ، من درگذشته از طریق پسرعموم با سایت قبلی شما تقریبا یک سال پیش آشنا شدم و برخی از محصولات شمارا خریداری و دانلود رایگان کردم و یادم نمیرود اولیل فایلی که دانلود کردم با موضوع چرا تلویزیون نگاه می کنیم من از دسته کسانی بودم که خیلی اخبارها را پیگیری می کردم و افراد خانواده از دست من شاکی بودن و الان یک سال است که دیگه اخبار و سریال ها و غیره را نگاه نمیکنم و الان هم دارم روی فایل هایی که قبلا خریداری و دانلود کردم کار میکنم و درپایان از شما و همکارانتان سپاسگذرام
موفق باشید
وحید شمخانی
۱۳۹۶/۰۴/۰۴۰۰
پاسخسلام به همه
واقعا عالی هست چون من واقعا چند وقت هست درگیر همین مسئله بودم و در فکر مقابله با آن بودم چون واقعا افکارم درگیر شده بود و از لحاظ روحی برایم کمی مشکل ساز شده بودم و تا شما جلوی راهم قرار گرفتید
از استاد و گروه سپاسگزارم
سپاسگزارم

به این مطلب امتیاز دهید

تعداد کل امتیازات این مطلب 14

آخرین دانلود های رایگان

آخرین محصولات

مطالب مرتبط

خبرنامه سایت

با عضویت در سایت از مطالب ویژه ، آخرین اخبار ، دانلودهای رایگان و امکانات ویژه بهره مند شوید

به جمع کاربر ما بپیوندید