سرمایه گذاری|کسب و کار| کسب ثروت | عشق | موفقیت | روابط عاطفی|‌ محصولات آموزشی | دوره‌ آنلاین | قانون جذب

فنون درست انتقاد کردن را یاد بگیرید

فنون درست انتقاد کردن را یاد بگیرید
چکیده این مطلب : انتشار : 1396/10/10 0 نظر

انتقاد کردن اگر درست باشد می تواند به بهتر شدن رابطه شما و دیگران کمک بسیاری کند.با ما همراه شوید تا شما را با روش های صحیح انتقاد کردن آشنا کنیم....

فنون درست انتقاد کردن را یاد بگیرید


انتقاد کردن اگر درست باشد می تواند به بهتر شدن رابطه شما و دیگران کمک بسیاری کند.با ما همراه شوید تا شما را با روش های صحیح انتقاد کردن آشنا کنیم.

 

هنر ما در انتقال پیام، استفاده به موقع از کلماتی است که بهترین تاثیر را روی مخاطب بگذارد و به این منظور باید دایره لغات خود را گسترش دهیم. کلمات، تاثیر شگرفی روی ضمیر ناخودآگاه انسان دارند. ضمیر"ناخودآگاه" بدون آنکه منظورمان را بداند هر چه بگوییم خوب یا بد را برایمان خلق می‌کند، زیرا به منظور و مفهوم کاری ندارد، بلکه روی کلمات متمرکز می‌شود.

 

برقراری ارتباط در هر سطحی نیازمند مهارت هایی است که بتواند پیام ها، خواسته ها، احساسات و توانایی‌های ما رابه دیگران انتقال دهد. بار‌ها برای همه ما اتفاق افتاده که از رفتار یا برخورد مخاطب خود احساس خوشایندی نداشته ایم و به گونه‌ای خواسته ایم این موضوع را به او گوشزد کنیم یا اصطلاحا از او "انتقاد" کنیم، اما مردد ماندیم که چگونه این موضوع را بیان کنیم که به وی برنخورد.

 

انتقاد کردن نیز مانند سایر کار‌ها نیاز به یکسری مهارتهای ارتباطی دارد. در واقع یک ارتباط و مذاکره موثرنتیجه استفاده از مهارت‌های چندگانه در تبادل پیام و درک متقابل است.


 

انتقاد کردن وقدرت کلمات را جدی بگیریم

لازم است برای دستیابی به موفقیت از کلماتی که دارای انرژی مثبت هستند، استفاده کرده و اجازه ندهید گفته هایتان از احساسات منفی شما رنگ بگیرد در واقع باید مواظب باشید صدایتان بلند و لحن کلامتان خشن و طعنه‌آمیز نباشد.

 

بطور مثال من نوعی ممکن است کارهایی انجام دهم که بر خلاف شخصیت طرف مقابل، ایدئولوژی و استراتژی‌های او است و در نتیجه می‌خواهد به من اطلاع دهد که من مخاطب از این رفتار خوشم نمی‌آید و آن را تغییر بده.

 

انتقاد کردن از نوعی تغییر کردن بر می‌آید و مغز انسان نیز نسبت به تغییر مقاوم است و به همین دلیل همه افراد نسبت به انتقاد کردن مقاوم هستند.

 

انتقاد کردن در حیطه ارتباط موثراست: افرادی که بتوانند ارتباط موثر را به خوبی یاد بگیرند به راحتی می‌توانند انتقاد کنند، اما این کار اصولی دارد که حتما باید در هنگام انتقاد کردن آن‌ها را به کار گرفت.

یکی از تغییراتی که در جسم انسان می‌توان دید، مقاومت نسبت به جراحی است که وقتی تیغ با بدن برخورد می‌کند آن مقاومت خود را به صورت درد نشان می‌دهد، بنابر این پزشک ابتدا مریض را بیهوش یا محل عمل را بی حس می‌کند تا فرد متوجه درد نشود و درنهایت محل جراحی را پانسمان می‌کند.

 

درخصوص روان هم "انتقاد" بخشی از افکار است که می‌خواهیم به طرف مقابل بگوییم آن را تغییر دهد تا به شکلی صحیح برای من نوعی یا کل جامعه باشد.

 

مقاله مرتبط:6 نکته در فنون مذاکره

 

انتقاد کردن ،چگونه تاثیر گذار باشیم؟

معمولا در هر مذاکره و ارتباطی طرف مقابل برداشت و احساس خود را در چهره و بدنش نشان می‌دهد و اگر بهترین حرف‌ها با زبان بدن بد یا لحن پرخاشگرانه بیان شوند، اثربخشی خود را از دست می‌دهند.

 

در خصوص بهترین حالت برای بیان انتقاد از طرف مقابل  باید گفت: ابتدا باید فرد را بی حس کنیم بدان معنا که آرامش او را به شدت بالا ببریم و این کار با برجسته سازی نقاط قوت فرد و قدرشناسی از رفتار‌ها و کارهای مثبت او امکان پذیر است.

 

زمانی که فرد آرام شد می‌توانیم بگوییم اگر تو این شکل باشی برای من بهتر است و اگرانتقادمان در سطح جامعه کلان باشد باید بگوییم مثلا اگر این کارگردان یا فرد، کار را به این شکل انجام دهد خیلی بهتر است ودر واقع با یک جمله خبری فرد را از این حالت مطلع کنیم و، چون قبلش به او آرامش داده ایم به راحتی آن را می‌پذیرد.


 

گفتگوی بالغانه را فراموش نکنید

موضوعی را که می‌خواهید از آن انتقاد کنید تا حدامکان واضح و مشخص بیان کنید و فراموش نکنید که لحن قاطع و مهربان معمولا باعث ایجاد اعتماد در طرف مقابل می‌گردد.

باید همواره این نکته را به یاد داشته باشیم در هر زمینه‌ای که دانش ما قدرتمند باشد نوع بیان ما نیز تاثیرگذار خواهد بود و در یک گفتگوی بالغانه به گونه‌ای که عاری از انفعال یا پرخاشگری باشد بطور حتم نتیجه مطلوب حاصل می‌شود.


 

شما به انتقاد چه عکس‌العملی نشان می‌دهید؟

 

اولین عکس‌العمل خیلی از ما خشم است. هیچ‌کس از اینکه به او گفته شود کارش را خوب انجام نداده، لذت نمی‌برد و خیلی از ما همه‌ی تلاش‌مان را می‌کنیم تا از هرگونه بازخورد منفی اجتناب کنیم.

با این حال وقتی با چشمان باز با انتقاد برخورد کنید، می‌توانید از آن برای بهتر شدن و رشد فردی و حرفه‌ای خود کمک بگیرید. هیچ کس کامل نیست، و انتقاد ممکن است نکته‌های باارزشی در خود داشته باشد که به شما در شناخت نقاط ضعف‌تان کمک کرده و باعث شود دفعه‌ی بعد عملکرد بهتری داشته باشید.

 

این مقاله به شما کمک می‌کند انتقاد منصافانه و غیرمنصفانه را از هم تشخیص دهید و یاد بگیرید چطور به آنها واکنش نشان دهید.

 

مقاله مرتبط:10 تمرین برای افزایش توانایی نه گفتن

 

انتقاد منصفانه در مقابل انتقاد غیرمنصفانه

تفاوت‌های مهمی در نوع واکنش شما به انتقادات منصفانه و غیرمنصفانه وجود دارند، بنابراین ابتدا باید بتوانید این دو را از هم تشخیص دهید.

انتقاد منصفانه محترمانه و بدون تهدید منتقل می‌شود و بر روی اقداماتی که باید صورت گیرد تمرکز می کند و قصدش سرزنش کردن و مقصر دانستن فرد مقابل نیست. مثلا، بعد از ارائه‌ی پروپوزال، رئیس‌تان ممکن است به شما بگوید: «اسلایدها به اندازه‌ی کافی مفید نبودند، اگر روی آنها متن کمتری وجود داشت بهتر بود و باعث می‌شد مخاطبان به جای اینکه سعی کنند متن روی اسلایدها را بخوانند، بیشتر به حرف‌های شما دقت کنند. دفعه‌ی بعد بهتر است از عکس‌های بیشتر و متن‌های کمتری استفاده کنی

 

انتقاد غیرمنصفانه ممکن است به روشی بی‌رحمانه انتقال داده شود. در این نوع انتقاد معمولا از جملات کُلی استفاده شده و اغلب در مکانی عمومی و در مقابل افراد دیگر بیان می‌شود. با این حال، چیزی که باعث می‌شود انتقادی را غیرمنصفانه بنامیم، این است که وقتی آن را به صورت منطقی به چالش می‌کشیم، ناپدید می‌شود. مقاله‌ی ما در مورد برخورد با انتقاد غیرمنصفانه را ببینید تا نکات بیشتری درباره‌ی طرز مقابله با آن بیاموزید.


 

مدیریت انتقاد کردن

وقتی از ما انتقاد می‌شود، در لاک دفاعی فرو می‌رویم. به هر حال، انتقاد یعنی یک جای کارمان اشتباه بوده است یا سطح عملکردمان در حد انتظار نبوده.

خبر خوب این است که هیچ‌کس کامل نیست و همه‌ی ما در جایی از زندگی‌مان اشتباه می‌کنیم. اگر هیچ‌وقت مرتکب اشتباه نشوید، احتمالا بدین معنی است که هیچ‌وقت تلاش نکردید از منطقه‌ی امن‌تان خارج شوید و ریسک‌پذیر باشید و این راه درستی برای بهبود مهارت‌ها و دستیابی به پیشرفت شغلی نیست.


 

در اینجا چند پاسخ سازنده به انتقاد منطقی را تشریح می‌کنیم:

 

رفتارتان را تغییر دهید:

به انتقاد به عنوان فرصتی برای آموختن و بهتر شدن نگاه کنید. فردی که از شما انتقاد می‌کند معمولا دوست دارد در عملکرد شما بهبود حاصل شود. با ذهنی باز و پذیرا با این موقعیت برخورد کنید و از فرد مقابل سپاسگزار باشید که برای کمک به شما وقت گذاشته است. با این کار در مقابل وسوسه‌ی در لاک دفاعی فرو رفتن، مقاومت می‌کنید.

 

مقاله مرتبط:رازهای متقاعد کردن اطرافیان

 

خود را از انتقاد جدا کنید:

باید متوجه باشید که انتقاد در مورد کاری است که انجام داده‌اید یا حرفی که زده‌اید و نه در مورد شخصیت‌تان. سعی کنید احساسات شخصی‌تان را از انتقاد جدا کنید تا بتوانید حقیقت را در حرف طرف مقابل ببینید.


 

واقعا گوش کنید:

حتما با دقت به حرف‌هایی که زده می‌شود گوش دهید. ممکن است فقط سر تکان دهید و وانمود کنید که موافق هستید، در حالی که در ذهن‌تان به این فکر می‌کنید که به محض اینکه حرف طرف مقابل تمام شد، شما چه جوابی به او بدهید. این کار با گوش دادن واقعی خیلی فرق دارد. شما باید با دقت گوش کنید تا دقیقا منظور آنها را متوجه شوید.


 

فورا پاسخ ندهید:

 همیشه برای جمع‌بندی افکارتان وقت بگذارید و قبل از اینکه حرفی بزنید آرامش خود را حفظ کنید. همیشه وقتی سریع جواب می‌دهیم، حرف‌هایی می‌زنیم که از گفتن آنها پشیمان خواهیم شد و این باعث می‌شود فردی غیرحرفه‌ای به نظر برسیم. اگر فکر می‌کنید که به بیشتر از چند دقیقه برای آرام شدن نیاز دارید، این را مطرح کنید. از آنها بخواهید که برای پاسخ دادن به شما وقت بدهند و اگر انتقاد را از طریق ایمیل دریافت کرده‌اید، فورا بعد از خواندن آن گزینه‌ی «جواب دادن» را انتخاب نکنید.


 

انتقاد را به زبان خودتان تکرار کنید:

تکرار حرف‌های طرف مقابل از زبان خودتان، باعث می‌شود مطمئن شوید آنها را کاملا فهمیده‌اید. در اینجا از رویکردی غیرتهاجمی استفاده کنید. آرام بمانید و جملاتی را که گفته شده، از زبان خودتان و به روشی آرام و بدون تهدید تکرار کنید. ممکن است با این جملات شروع کنید: «خُب، اگر درست متوجه شده باشم، شما فکر می‌کنید که...»


حقایق را پیدا کنید:

اگر فردی که از شما انتقاد می‌کند، منظورش را خیلی واضح و دقیق بیان نمی‌کند، از او سؤال بپرسید. باید حتما متوجه شوید که مشکل واقعی در کجاست. اگر رئیس‌تان می‌گوید: «من از آخرین گزارشت راضی نبودم.» حتما از او درباره‌ی جزئیات بیشتر و اینکه علت راضی نبودنش دقیقا چه چیزی بوده سؤال کنید.


 

به اشتباه خود اعتراف کنید:

افرادی که به اشتباهات‌شان اعتراف می‌کنند مورد ستایش و احترام هستند. وقتی مسئولیت چیزی را که آن طور که شما انتظار داشتید پیش نرفته برعهده می‌گیرید، حرفه‌ای بودن و بالغ بودن خود را ثابت می‌کنید. اگر اشتباهی از شما سر زده، اعتراف کرده و عذرخواهی کنید. موافقت کردن با فردی که از شما انتقاد می‌کند فضایی سازنده و مملو از احترام دوطرفه به وجود می‌آورد.


 

از تجارب خود درس بگیرید:

 اگر از انتقاد منصفانه درس بگیریم، در بهبود عملکردمان کمک زیادی می‌کند. پس، کمی وقت بگذارید و به اتفاقی که افتاده و چیزی که فرد منتقد‌ گفته، فکر کنید. برای اصلاح موقعیت برنامه‌ریزی کنید و مراقب باشید تا دیگر همان اشتباه را تکرار نکنید.


 

سپاس‌گزار باشید:

بعد از اینکه تجربه‌ای جدید آموختید، از فردی که وقت گذاشته و از شما انتقاد کرده تشکر کنید. همانطور که خیلی از افراد از دریافت انتقاد ناراحت و معذب می‌شوند، انتقاد کردن هم برای خیلی از افراد ناراحت کننده است. حتما به آنها توضیح دهید که انتقاد‌شان خیلی سازنده بوده است و شما از آن نکته‌های زیادی آموخته‌اید.

احمدرضا کرامت

گروه تحقیقاتی و آموزشی کرامت زاده

criticize

دانلودpdf مقاله :فنون درست انتقاد کردن را یاد بگیرید

نظرات

خبرنامه سایت

با عضویت در سایت از مطالب ویژه ، آخرین اخبار ، دانلودهای رایگان و امکانات ویژه بهره مند شوید

به جمع کاربر ما بپیوندید