سرمایه گذاری|کسب و کار| کسب ثروت | عشق | موفقیت | روابط عاطفی|‌ محصولات آموزشی | دوره‌ آنلاین | قانون جذب

اعتماد به نفس چیست؟ چگونه آن را پرورش دهیم؟

اعتماد به نفس چیست؟ چگونه آن را پرورش دهیم؟
چکیده این مطلب : انتشار : 1397/05/02 0 نظر

هیچ کس با اعتماد به نفس بی حد و حصر متولد نمی شود. اگر کسی به نظر اعتماد به نفس باور نکردنی داشته باشد، به این دلیل است که او برای ساختن آن سالها کار کرده است. اعتماد به نفس چیزی است که شما یاد می گیرید که آن را بسازید، زیرا جهان و مشکلات  کسب و کار و زندگی به طور کلی می تواند آن را از بین ببرد.

اعتماد به نفس چیست؟چگونه آن را پرورش دهیم؟

 

هیچ کس با اعتماد به نفس بی حد و حصر متولد نمی شود. اگر کسی به نظر اعتماد به نفس باور نکردنی داشته باشد، به این دلیل است که او برای ساختن آن سالها کار کرده است. اعتماد به نفس چیست؟ چیزی است که شما یاد می گیرید که آن را بسازید، زیرا جهان و مشکلات  کسب و کار و زندگی به طور کلی می تواند آن را از بین ببرد.

 

اعتماد به نفس چیست؟ خودباوری یا اعتماد به نفس یکی از شرایط روحی است که شخص در آن بخاطر تجربه‌های قبلی، به توانایی‌ها و استعدادهای خود در موفقیت انجام کارها بطور موفقیت‌آمیز اعتماد و باور دارد. خصوصیت دارا بودن اعتمادِ به خویشتن نقش حیاتی در توسعه و پیشرفت و موفقیت‌های یک فرد ایفا می‌کند

 

 پژوهشگران دریافتند که برخلاف آنچه تصور می‌شود، اعتماد به نفس کودکان تا سن پنج سالگی به‌طور کامل شکل می‌گیرد. محققان آمریکایی می‌گویند کودکان زمانی که پنج ساله می‌شوند، از احساس اعتماد به نفسی برخوردار هستند که به لحاظ تکامل با بزرگسالان قابل مقایسه است. تاکنون گمان می‌رفت که کودکان تا پیش از رسیدن به سنی که به دبستان بروند، کم سن و سال هستند و نمی‌توانند احساس منفی یا مثبت نسبت به خود داشته باشند

 

اعتماد ب نفس چیست


اعتماد به نفس چیست؟


 اعتماد به نفس یکی از اولین لازمه‌های موفقیت است،افراد موفق اغلب اعتماد به نفس بالایی دارند.افراد با اعتماد به نفس بالا به‌راحتی به بیان خواسته‌های خود می‌پردازند و در کارهای خود و روابط خود موفق‌تر هستند.اغلب افراد برای رسیدن به موقعیت دلخواه خود و موفقیت فقط به کمی اعتماد به نفس نیاز دارند.


 اعتماد به نفس چیست؟ آیا اکتسابی است یا ذاتی است؟

 

این‌که می‌شود اعتماد به نفس را یاد گرفت بله می‌توان، با تمرینات ذهنی و فیزیکی می‌توان در هر زمینه‌ای اعتماد به نفس خود را بهبود بخشید اما نباید این مورد را هم از یاد ببریم که بخشی از اعتماد به نفس به استعدادهای ما مربوط است، فردی که به‌طور ذاتی استعداد بسیار بالایی در فوتبال دارد اگر ذهن باورهای ذهنی خود را تقویت کند و به تمرینات فیزیکی هم بپردازد بیشتر از کسی پیشرفت می‌کند که استعداد ندارد.

برای مثال خود من درزمینه‌ی فوتبال به‌شدت بی‌استعداد هستم ممکن است با اصلاح باورهای ذهنی و هم‌چنین تمرین کردن زیاد بتوانم مهارت فوتبال بازی کردن خودم را ارتقا بخشم و بسیار بهتر از قبل بازی کنم اما من استعداد خاصی در فوتبال ندارم و حداکثر یک بازیکن معمولی می‌شوم و احتمالا هیچ گاه تبدیل به یک ستاره ی فوتبال نشوم.

این نکته را به یاد داشته باشید که شما در هر زمینه‌ای می‌توانید اعتماد به نفس خود را بهبود دهید حتی من هم که چیزی از فوتبال بلد نیستم می‌توانم اعتماد به نفس خود را در فوتبال افزایش دهم

 همان‌طور که بیان شد اعتماد به نفس موردی است برای مثل ممکن است شما در زمینه‌های زیر دارای اعتماد به نفس بالایی باشید :
رانندگی
فوتبال بازی کردن
نویسندگی
خوانندگی

اما در عوض  بخش‌هایی هم دارای اعتماد به نفس بسیار پایین باشید مثلاً:
فروشندگی
برقراری رابطه با افراد جدید
سخنرانی

 

اعتماد به نفس چیست؟ این نکته را فراموش نکنید که با تمرین و تکرار می‌توان هر مهارتی را به دست آورد و اعتماد به نفس خودتان را در آن افزایش دهید.اما باید بهای آن را بپردازید.ممکن است در اوایل کار اشتباه کنید و گند بزنید اما نباید پا پس بکشید و باید ادامه دهید تا اعتماد به نفس خود را افزایش دهید و به سطح مهارتی که می‌خواهید برسید.

 

روش های تقویت اعتماد به نفس

 

اعتماد به نفس چیست؟ 7 روش برای تقویت اعتماد به نفس

1. خود را همانطور که میخواهید ببنید.


"آنچه که ذهن می تواند تصور کند و باور دارد که می تواند به آن دست یابد" 

تجسم تکنیک دیدن یک تصویر از خودتان است که به آن افتخار میکنید. هنگامی که ما با اعتماد به نفس پایین دست و پنجه نرم می کنیم، ما ادراک ضعیفی از خودمان داریم که اغلب نادرست است. اعتماد به نفس چیست؟ تمرین تجسم یک نسخه فوق العاده از خودتان، باعث دستیابی به اهداف خود و بالا بردن اعتماد به نفس میشود.2. خودت را تأیید کن


"اعتقادات یک ابزار قدرتمند برای باورهای دلخواه خود در مورد خودتان هستند." - 

ما تمایل داریم که مطابق باان چیزی که میخواهیم  رفتار کنیم. ترفند برای ایجاد تغییرات طولانی مدت این است که چگونه خودتان را ببینید.

یکی از این راه ها عبارت های مثبت و شگفت انگیز است که ما به خودمان می گوییم. این به طور معمول موثرتر است اگر صدای بلند را بشنوید تا بتوانید خودتان آنرا بشنوید. ما هرچیزی که به طور مداوم به ما گفته شود باور میکنیم.حتی اگر صحیح نباشد. 


به عنوان مثال، اگر از ظاهر فیزیکی خود نفرت دارید، یک یاز این تمرینات این است که وقتی خود را در آینه میبنید خود را همانطور که دوست دارید تصور کنید و خود را تحسین کنید.
برای دریافت سریع ترمغز خود به پذیرش اظهارات مثبت خود را ، عبارت و اظهارات خود را از خود به صورت سوالی بپرسید به عنوان مثال، "چرا من معاملات بسیار خوبی را انجام میدم؟ " به جای "من معامله گر خوبی هستم." مغز ما از نظر بیولوژیکی سیمی به دنبال پاسخ به سوالات است ، بدون تجزیه و تحلیل اینکه آیا این سوال معتبر است یا نه.


3. یک چیز را هر روز ترسناک کنید.


"اگر شما میترسید هستید، حدس بزنید چی؟ بقیه جهان نیز هستند. از رقابت زیاد وانتقاد دوری  نکنید و خودتان را دست کم نگیرید. شما بهتر از این فکر می کنید. "-


بهترین راه برای غلبه بر ترس این است که با آن مواجه شوید. با انجام کاری که هر روز ترسناک می شود و اعتماد به نفس هر تجربه ای را به دست می آورد، اعتماد به نفس خود را افزایش می دهد. بنابراین، از منطقه راحتی خود خارج شوید و با ترس خود مواجه شوید!


4. سوال وجدان منفی داخلی شما


"سالهاست که خودتان را مورد انتقاد قرار داده اید و کار نکردی. سعی کنید خودتان را تأیید کنید و ببینید چه اتفاقی می افتد. "- لوئیز ل. هی

برخی از خشن ترین دیدگاه هایی که ما از خودمان به دست می آوریم، از طریق "صدای منتقد درونی" است. اگر با کمترین اعتماد به نفس خود مبارزه کنید، ممکن است منتقد درونیتان بیش از حد و نادرست باشد.


استراتژی هایی مانند درمان شناختی رفتاری به شما کمک می کند که منتقد درونی خود را مورد پرسش قرار دهید و به دنبال شواهدی برای حمایت یا رد کردن چیزهایی که منتقد درونی خود را به شما می گوید، نگاه کنید. به عنوان مثال، اگر فکر می کنید که شما یک شکست خورده هستید، از خودتان بپرسید: "شواهدی وجود دارد که به این فکر می کنم که من شکست خورده ام" و "چه شواهدی وجود دارد که فکر نمی کند که من شکست خورده باشم؟ "

 

پیدا کردن فرصت هایی برای تبریک، تعریف و پاداش دادن به خود، حتی برای کوچکترین موفقیت ها. 

 

خودت را برای پیروزی اماده کن


6. خود را برای پیروزی تنظیم کنید.


"برای ایجاد اعتماد به نفس واقعی، ما باید بر موفقیت هایمان متمرکز شویم و شکست ها و منفی ها را در زندگی ما فراموش کنیم." - دنیس وایتلی

بسیاری از مردم بیش از حد در مورد توانایی هایشان دلسرد می شوند؛ زیرا آنها اهدافی را که برای رسیدن به آن دشوار است، تعیین می کنند. با تنظیم اهداف کوچک خود که می توانید به راحتی برنده شوید، شروع کنید.
هنگامی که شما جریان موفقیت هایی را ایجاد کرده اید که احساس خوبی در مورد خودتان دارید، می توانید به اهداف سخت تر برسید. اطمینان حاصل کنید که شما همچنین لیستی از تمام دستاوردهای خود را، هر دو بزرگ و کوچک را نگه دارید، برای یادآوری زمان هایی که شما به خوبی انجام داده اید.


با تمرین و تکرار می‌توان هر مهارتی را به دست آورد و اعتماد به نفس خودتان را در آن افزایش دهید
به جای تمرکز بر روی لیست "کارهایی که بایدانجام بدم"، وققتان را صرف نگرش بر روی لیست "کارهایی که انجام دادم"بگذارید. بازتاب در مورد نقاط عطف اصلی، پروژه ها و
اهداف شما به دست آوردن یک راه عالی برای تقویت اعتماد به نفس در مهارت های خود است.


7. به دیگران کمک کنید


اعتماد به نفس چیست؟ کمک به دیگران اغلب ما را قادر می سازد تا خودمان را فراموش کنیم و احساس کنیم که چه چیزی داریم. همچنین هنگامی که شما قادر به ایجاد یک تفاوت برای شخص دیگری هستید احساس خوبی نیز می کنید. به جای تمرکز بر نقاط ضعف خود، داوطلب شدن به مربی، تمرین کردن یا آموزش دیگران، و اعتماد به نفس خود را به طور خودکار در روند رشد خواهید دید

 

دانلود PDFمقاله:اعتماد به نفس چیست؟چگونه آن را پرورش دهیم؟

مطالب مرتبط

نظرات

به این مطلب امتیاز دهید

تعداد کل امتیازات این مطلب 6

آخرین دانلود های رایگان

آخرین محصولات

مطالب مرتبط

خبرنامه سایت

با عضویت در سایت از مطالب ویژه ، آخرین اخبار ، دانلودهای رایگان و امکانات ویژه بهره مند شوید

به جمع کاربر ما بپیوندید