سرمایه گذاری|کسب و کار| کسب ثروت | عشق | موفقیت | روابط عاطفی|‌ محصولات آموزشی | دوره‌ آنلاین | قانون جذب

مدیریت زمان | تکنیک های فوق العاده مدیریت زمان در کارآیی و بهره وری

مدیریت زمان | تکنیک های فوق العاده مدیریت زمان در کارآیی و بهره وری
چکیده این مطلب : انتشار : 1398/07/03 0 نظر

مدیریت زمان فرایند برنامه ریزی و اعمال کنترل آگاهانه از زمان صرف شده برای فعالیت های خاص ، به ویژه برای افزایش اثربخشی ، کارآیی و بهره وری است .

 

مدیریت زمان شامل یک عمل دستکاری خواسته های مختلف از طرف شخص در رابطه با کار ، زندگی اجتماعی ، خانوادگی ، سرگرمی ، منافع شخصی و تعهدات با ظرافت زمان است. استفاده از مدیریت زمان به طور موثری به فرد " انتخاب " برای هزینه کردن / مدیریت فعالیتها در زمان و مصلحت خودش می دهد. مدیریت زمان ممکن است توسط طیف وسیعی از مهارتها ، ابزارها و تکنیکهای مورد استفاده برای مدیریت زمان هنگام انجام وظایف ، پروژه ها و اهداف خاص مطابق با موعد مقرر ، یاری شود. در ابتدا ، مدیریت زمان فقط به فعالیتهای شغلی یا شغلی اشاره می کرد ، اما در نهایت این عبارت شامل فعالیتهای شخصی نیز شد. سیستم مدیریت زمان ترکیبی طراحی شده از فرآیندها ، ابزارها ، تکنیک ها و روش ها است. مدیریت زمان معمولاً یک ضرورت در توسعه هر پروژه استزیرا زمان و دامنه اتمام پروژه را تعیین می کند. همچنین درک این نکته مهم است که تفاوت فنی و ساختاری در مدیریت زمان به دلیل تغییر در مفاهیم فرهنگی زمان وجود دارد.


1-مدیریت زمان چیست

 

مدیریت زمان فرایند برنامه ریزی و کنترل میزان زمان صرف فعالیت های خاص است. مدیریت زمان خوب فرد را قادر می سازد در مدت زمان کوتاه تری کامل شود ، استرس را کاهش می دهد و به موفقیت شغلی منجر می شود .

 

مدیریت زمان چیست

 

مزایای مدیریت زمان

توانایی مدیریت وقت خود به طور مؤثر مهم است. مدیریت زمان خوب منجر به بهبود بهره وری و بهره وری ، استرس کمتر و موفقیت بیشتر در زندگی می شود. در اینجا برخی از مزایای مدیریت زمان به طور موثر آورده شده است:

 

1. تسکین استرس

تهیه و دنبال کردن یک برنامه کاری باعث کاهش اضطراب می شود. وقتی موارد را در لیست "برای انجام" خود بررسی می کنید ، می توانید پیشرفت محسوسی را ببینید. این به شما کمک می کند تا از نگرانی در مورد اینکه آیا کارها را انجام می دهید ، دچار احساس استرس نشوید.

 

2. زمان بیشتر

مدیریت زمان خوب به شما فرصت اضافی می دهد تا در زندگی روزمره خود بگذرانید. افرادی که می توانند به طور موثری مدیریت کنند ، از داشتن وقت بیشتری برای صرف سرگرمی یا سایر کارهای شخصی لذت می برند.

 

3. فرصت های بیشتر

مدیریت زمان به فرصتهای بیشتری منجر می شود و زمان کمتری در فعالیت های بی اهمیت هدر می رود. مهارت های خوب مدیریت زمان ویژگی های کلیدی است که کارفرمایان به دنبال آن هستند. توانایی اولویت بندی و برنامه ریزی کار برای هر سازمانی بسیار مطلوب است .

 

4- توانایی تحقق اهداف

افرادی که مدیریت زمان خوبی دارند ، قادر به دستیابی به اهداف و اهداف بهتر هستند و این کار را در مدت زمان کوتاه تری انجام می دهند.


مدیریت زمان و برنامه ریزی

لیست نکاتی برای مدیریت زمان مؤثر

پس از در نظر گرفتن مزایای مدیریت زمان ، بیایید به چند روش برای مدیریت موثر زمان نگاه کنیم:

 

نکات مربوط به مدیریت زمان اینفوگرافیک

 

1. اهداف را به درستی تعیین کنید

اهدافی را تعیین کنید که قابل دستیابی و قابل اندازه گیری باشد. هنگام تعیین اهداف از روش SMART استفاده کنید. 

 

2. با خردمندانه اولویت بندی کنید

وظایف را بر اساس اهمیت و فوریت طبقه بندی کنید. به عنوان مثال ، به کارهای روزانه خود نگاه کنید و تعیین کنید که موارد زیر است:

 • مهم و فوری: این کارها را فوراً انجام دهید.

 • مهم اما فوری نیست: تصمیم بگیرید که چه زمانی این کارها را انجام دهید.
 • فوری اما مهم نیست: در صورت امکان این وظایف را تفویض کنید.
 • فوری و مهم نیست: بعداً این موارد را کنار بگذارید.

 

3. برای انجام یک کار محدودیت زمانی تعیین کنید

تعیین محدودیت زمانی برای انجام وظایف به شما کمک می کند تا بیشتر متمرکز و کارآمد باشید. انجام تلاش اضافی کوچک برای تصمیم گیری در مورد چقدر زمان برای اختصاص هر کار نیز می تواند به شما در تشخیص مشکلات احتمالی قبل از بروز کمک کند. از این طریق می توانید برای مقابله با آنها برنامه ریزی کنید.

به عنوان مثال ، فرض کنید لازم است که برای یک جلسه ، پنج بررسی بنویسید. با این حال ، شما می دانید که تنها در زمان باقی مانده قبل از جلسه می توانید چهار مورد از آنها را انجام دهید. اگر از قبل به خوبی از این واقعیت آگاه شوید ، می توانید به راحتی نوشتن یکی از بررسی ها را به شخص دیگری واگذار کنید. با این حال ، اگر پیش از این زحمت کشیده نشده بودید که وظایف خود را بررسی کنید ، شاید تا یک ساعت قبل از جلسه متوجه مشکل زمان خود نشده باشید. در آن مرحله ، ممکن است پیدا کردن کسی که یکی از بررسی ها را به آنها واگذار کند ، بسیار دشوارتر باشد و متناسب کردن این کار برای روزها نیز برای آنها دشوارتر است.

 

4- بین کارها فاصله بگیرید

هنگام انجام کارهای زیادی بدون استراحت ، متمرکز و با انگیزه ماندن سخت تر است. به برخی از خرابکاری ها بین کارها اجازه دهید تا سرتان پاک شود و خود را تازه کنید. فکر کنید چرت زدن کوتاه ، پیاده روی کوتاه یا مدیتیشن کنید.

 

5-  مدیریت زمان سازمان

از تقویم خود برای مدیریت زمان طولانی تر استفاده کنید. مهلت های پروژه ها یا کارهایی را که بخشی از تکمیل پروژه کلی است ، بنویسید. به این فکر کنید که چه روزهایی می تواند بهترین کار را برای اختصاص دادن به کارهای خاص داشته باشد. به عنوان مثال ، ممکن است شما نیاز دارید که یک جلسه را برای بحث در مورد جریان پول در یک روز که می دانید شرکت CFO در دسترس است ، برنامه ریزی کنید.

 

6. وظایف / فعالیتهای غیر ضروری را حذف کنید

از بین بردن فعالیتها یا کارهای اضافی بسیار مهم است. آنچه قابل توجه است و چه چیزی سزاوار وقت شما است را تعیین کنید. از بین بردن وظایف و فعالیتهای غیر ضروری بیشتر وقت شما را صرف می کند تا صرف چیزهای مهم و مهم شوید.

 

7.اهمیت برنامه ریزی در مدیریت زمان

اطمینان حاصل کنید که هر روز با ایده ای واضح از کارهایی که باید انجام دهید شروع می کنید - آنچه باید انجام شود آن روز. این عادت را در نظر بگیرید که در پایان هر روز کاری ، پیش بروید و لیست "انجام دادن" خود را برای روز کاری بعدی بنویسید. به این ترتیب می توانید صبح روز بعد در حال دویدن بر روی زمین باشید.


پیامدهای مدیریت زمان ضعیف

بیایید عواقب مدیریت زمان ضعیف را نیز در نظر بگیریم.

 

1. گردش کار ضعیف

عدم توانایی در پیشبرد برنامه و رسیدن به اهداف به معنای کارآیی ضعیف است. به عنوان مثال ، اگر چندین کار مهم برای انجام کار وجود دارد ، یک برنامه مؤثر برای تکمیل وظایف مرتبط با یکدیگر یا پی در پی خواهد بود. با این حال ، اگر برنامه ریزی از پیش ندارید ، می توانید در انجام کارهای خود به جهش و عقب یا عقب برگردید. این به معنی کاهش کارآیی و بهره وری پایین تر است.

 

2. زمان تلف شده

مدیریت زمان ضعیف منجر به اتلاف وقت می شود. به عنوان مثال ، با صحبت کردن با دوستان در رسانه های اجتماعی ضمن انجام یک تکالیف ، خود را منحرف می کنید و وقت خود را هدر می دهید.

 

3. از دست دادن کنترل

با دانستن اینکه کار بعدی چیست ، شما از دست دادن کنترل زندگی خود رنج می برید. این می تواند به بالاتر استرس و اضطراب کمک کند.

 

4- کیفیت ضعیف کار

مدیریت زمان ضعیف به طور معمول باعث می شود کیفیت کار شما رنج ببرد. به عنوان مثال ، با عجله برای انجام وظایف در آخرین لحظه معمولاً کیفیت را به خطر می اندازد.

 

5- شهرت ضعیف

اگر مشتری یا کارفرمای شما نتوانند به شما در انجام وظایف به موقع اعتماد کنند ، انتظارات و برداشت های شما از شما تحت تأثیر منفی قرار می گیرد. اگر مشتری نتواند به شما اعتماد کند تا کاری را به موقع انجام دهد ، احتمالاً کار خود را در جای دیگری انجام می دهد.


2-تعریف مدیریت زمان

مهارت های مدیریت زمان به توانایی اولویت بندی کارها و فعالیت ها اشاره می کند و سپس زمان مناسب را به فعالیت درست اختصاص می دهد.

در سازمانها ، مهارتهای مدیریت زمان به توزیع ساعتهای کاری اشاره دارد به گونه ای که اسلات زمانی خاص با توجه به اهمیت خود به فعالیت ها اختصاص داده می شوند تا بتوانند از زمان موجود استفاده بهینه و بهره وری شخصی در محیط کار حداکثر کنند.

مدیریت زمان گاهی اوقات به عنوان "بودجه ریزی زمان" نیز گفته می شود ، جایی که زمان یک منبع محدود است و استفاده کارآمد به جای کار سخت نیاز به کار هوشمند دارد.


تعریف علمی مدیریت زمان

قطعاً مدیریت زمان آسانتر از آنچه گفته می شود ، گفته می شود. با این حال ، همه تلاشها ارزش این را دارند زیرا با ترفندهای جزئی در روال خود ، شما قادر خواهید بود برای هر کاری که باید انجام دهید وقت بگذارید. در زیر برخی از دلایلی که اهمیت مدیریت مدیریت اهمیت داده شده است:

 • زمان یک منبع محدود است . این یک واقعیت شناخته شده است که زمان نه می تواند ذخیره شود و نه قرض گرفته می شود. مهم نیست که چطور می توانید آنرا تکه تکه کنید ، یک روز همچنان همان 24 ساعت را خواهد داشت. بنابراین ، برای به دست آوردن همه کارهای خود و داشتن حس موفقیت ، مهم است که نه تنها اهمیت آن را تصدیق کنید ، بلکه باید به مدیریت روزمره در امور روزمره نیز تمرین کنید.

 • این به عنوان یک اندازه گیری کارایی مشاهده می شود. برخلاف کارگران خط مونتاژ ، اندازه گیری یا مقایسه با استانداردهای تولید کارگران یقه سفید دشوار است. بنابراین ، مدیران روشهایی برای نظارت بر بهره وری چنین کارگران یقه سفید از نظر زمانی که توسط آنها برای تکمیل وظایف مورد نظر در نظر گرفته شده ، آمده اند.

نحوه بهبود مهارت های مدیریت زمان

 

نحوه بهبود مهارت های مدیریت زمان

 

حتی در موارد زمان محدود و فشار زیاد در محل کار ، مهارت های مدیریت زمان می توانند با اجازه کمی یا بدون تعلل به شما در موفقیت و پیشرفت در رده های مختلف کمک کنند. در زیر نکاتی وجود دارد که می تواند به شما در بهبود مهارت های مدیریت زمان کمک کند:

 • حتما 7-8 ساعت خواب داشته باشید. این ممکن است بی ربط به نظر برسد اما در حقیقت یکی از مؤثرترین نکات برای این هدف است. خواب قربانی به منظور به دست آوردن ساعات اضافی ممکن است ایده خوبی برای افزایش بهره وری به نظر برسد. با این حال ، برای عملکرد بهینه بدن و ذهن شما مهم است که حداقل 7 تا 8 ساعت در روز بخوابید ، بدون آنکه ارزش این زمان استراحت را کمترین ارزش را ارزیابی کنید.

 • اطمینان حاصل کنید که تمام تمرکز شما روی کار مورد نظر است . در تلاش برای انجام چند وظیفه ، شما چیزی جز دردسر فعالیتها نخواهید داشت و تقریباً در پایان روز چیزی حاصل نمی شود. بنابراین ، بهتر است اولویت بندی کنید و سپس روی تکلیفی که در دست دارید تمرکز کنید. به عنوان مثال ، بهتر است تمام ویندوزها را روی رایانه شخصی خود ببندید ، تلفن خود را کنار بگذارید و در حالی که هستید ، یک مکان آرام پیدا کنید ، بگذارید بگوییم که روی یک گزارش کار می کنید.
 • از زمان انتظار استفاده کنید . همه ما تمایل داریم زمان زیادی را برای مسافرت ، انتظار در صف و یا نشستن در اتاق انتظار دفتر شخص دیگر صرف کنیم. ما می توانیم به راحتی از تمام وقت کمتری برای انجام کارهایی مانند برنامه ریزی استفاده کنیم ، اگر چیزی بیشتر نباشد. این به هیچ وجه دلالت ندارد که شما نمی توانید آن زمان را بگذرانید تا اجازه دهید ذهن و بدن شما در حال استراحت باشد ، اما گاهی اوقات اگر از یک روز شلوغ در پیش آگاهی دارید ، ممکن است بخواهید زمان کم را در یک سیگنال راهنمایی و رانندگی یا در مترو حداقل در اولویت قرار دادن کارهایی که در مرحله اول به توجه شما نیاز دارند.

3-تکنیک های مدیریت زمان

آموزش تکنیک های مدیریت زمان مؤثر برای کارمندان می تواند ابزاری اساسی برای تضمین این باشد که زمان به صورت عملی و عاقلانه سپری شود.

 بدون مدیریت زمان عملی ، در واقع ممکن است خود را با داشتن کارمندانی پیدا کنید که در تلاش هستند پروژه را با مهلت به پایان برساند یا کارهای اساسی را تا روزهای پایانی به اتمام برساند. به آنها می آموزد مهارت لازم را برای مدیریت زمان خود داشته باشند و واقعاً می توانند عملکرد کارشان را به طرز چشمگیری بهبود بخشند .

 

مهارت های مدیریت زمان

 الهام بخشیدن به کارکنان خود در مورد چگونگی توسعه مدیریت زمان خوب ، در واقع خیلی فکر نمی کند که مشکل باشد انجام کار کارآمد نه تنها عملکرد شرکت را بهبود می بخشد بلکه باعث رضایت کارگران نیز خواهد شد زیرا آنها می دانند که تمام تلاش خود را انجام داده اند.

بعضی از افراد به طور طبیعی در مدیریت زمان خوب هستند و هر مهارتی که به آنها یاد می دهید در واقع باعث می شود که آنها بیشتر بارور شوید. بنابراین چرا باید مهارت های مدیریت زمان را به کارمندان خود آموزش دهید؟ در این مقاله به تکنیک های موثر مدیریت زمان می پردازیم که باید به کارمندان خود آموزش دهید تا آنها را بارورتر کنید.


تکنیک های مدیریت زمان مؤثر

 

1. نمایندگی

تفویض کار یک روش بسیار مهم مدیریت زمان است که در واقع می تواند به صرفه جویی در وقت کمک کند. شما باید به کارمندان خود بیاموزید که چگونه کار خود را در مراحل کوچک و آسان مدیریت کنند. هنگامی که به تنهایی کار می کنید ، کارهای کمتری انجام می دهید اما وقتی تکلیف خود را به سایر کارمندان واگذار می کنید ، کار نه تنها سریع تر انجام می شود بلکه بهتر نیز انجام می شود.

 هر فرد توانایی های منحصر به فرد خود را دارد و وقتی کار را به اشتراک می گذارید متوجه خواهید شد که کار در کمترین زمان ممکن به روشی بهتر انجام می شود و در نتیجه بهره وری شرکت افزایش می یابد .


2. فرآورده

تخریب معمولاً در نتیجه ترس از شکست یا حتی موفقیت یا باور داشتن این است که شما نمی توانید کارها را کاملاً انجام دهید. شخصیت های بی تفاوتی و متلاشی تمایل به تعویق انداختن دارند. برای مدیریت زمان مؤثر ، باید به کارکنان خود خطر تعلیق را بیاموزید و چرا حتی نباید به فکر تعویق کار خود باشند. خرابکاری نه تنها زمان زیادی را مصرف می کند بلکه باعث کاهش بهره وری شرکت نیز خواهد شد.

 تعرض در واقع مشکل خاصی را حل نمی کند بلکه از آن جلوگیری می کند. نکته غم انگیز این است که حتی اگر امروز از مشکلات خود فرار کنید ، فردا با مشکلات بیشتری از خواب بیدار خواهید شد. کارمندان شما هرگز نباید تعویق را به عنوان گزینه در نظر بگیرند. آنها باید مهم باشند که مهم نیست که این کار چقدر سخت باشد. این باعث صرفه جویی در زمان خواهد شد.


3. اولویت بندی کنید

شما باید به کارمندان خود آموزش دهید که چگونه کارهایی را انجام دهند و همچنین چگونگی طبقه بندی هر کار و اولویت بندی با توجه به فوریت یا اهمیت آنها. بیشتر کارمندان وقت زیادی را صرف انجام کارهایی می کنند که در آن لحظه اولویت ندارند و از این طریق باعث کاهش بهره وری شرکت می شوند.

 هنگامی که برای هر وظیفه اولویت بندی می کنید ، نه تنها زمان آسان برای حل مسائل مهم خواهید داشت بلکه به شما اطمینان می دهد که مشتریان مشکلات خود را به موقع حل می کنند. وقتی به کارمندان خود می آموزید که چگونه کار خود را اولویت بندی کنند ، در وقت خود صرفه جویی می کنند که در غیر این صورت برای انجام کارهایی که مهم نیستند صرفه جویی می شوند.


4- آزادی

آزادی کارمندان به خود بودن نه تنها باعث افزایش بهره وری نمی شود بلکه باعث صرفه جویی در وقت نیز می شود. بعضی از کارمندان با انجام کارهای ناخوشایند بهترین کار را می کنند در حالی که بعضی از آنها وقتی کار خود را از وسط شروع می کنند به بهترین وجه کار می کنند. شما باید یاد بگیرید که قدردانی کنید که هر یک از اعضای کارمندان شما بی نظیر هستند و هر یک کار خود را متفاوت انجام می دهند.

 

یکی از جنبه های مهم تکنیک های موثر مدیریت زمان ، این است که به کارکنان خود این آزادی را بدهید که خودشان باشند. تا زمانی که کار به موقع انجام شود ، در واقع فرقی نمی کند که آنها در ابتدا گام بردند.

 

برخی از کارمندان ممکن است اگر کار فوری یا دشوارترین کار را انجام دهند ، کارآمدتر کار کنند و اول آن را انجام دهند ، در حالی که دیگران در شروع کار با کارهایی که انجام می دهند بهتر عمل می کنند و بعداً به موارد دشوار می روند. مطالعات نشان می دهد که کارمندان وقتی به آنها آزادی داده می شود که کار خود را انجام دهند ، در سطح خود به بهترین شکل عمل می کنند. شما در واقع نمی توانید به کارمندان خود آموزش دهید که آزاد باشند ، اما می توانید هنگام انجام وظایف خود به آنها آزاد باشید.


5- به هر حال کار باید انجام شود

یکی از جنبه های تکنیک مدیریت زمان ، آموزش کارمندان به شماست که کار باید انجام شود. آیا آنها پروژه را برای روزهایی که فقط بلافاصله انجام وظیفه می دانند می ترسند. به آنها بیاموزید که کار باید به طریقی انجام شود و از این رو نباید سعی کنید از آنها جلوگیری کنید.

 

به آنها اطلاع دهید که نحوه نزدیک شدن به تکالیفی که به آنها داده شده است ، در بررسی عملکرد ، پتانسیل ارتقاء و درآمد آنها تفاوت ایجاد می کند . وقتی کارمندان شما این را می دانند ، آنها همیشه تلاش می کنند به موقع کارهایی با کیفیت انجام دهند.


6. مدیریت زمان در کار

با پاداش دادن به کارمندان خود به روش های کوچک یا اینکه آنها را به خود پاداش دهید ، به آنها الهام می دهید تا کار را به صورت کارآمد و به موقع انجام دهند. هر کارمند دوست دارد وقتی که کارهای بزرگی انجام می دهد شناخته شود و وقتی با انجام این کار سخت خود را به آنها پاداش می دهید ، اخلاقی آنها را تقویت می کنید که باعث افزایش کیفیت کار آنها می شود و همچنین در زمان تحویل آنها بهبود می یابد.


7. یک گزارش را نگه دارید

وقتی برای اولین بار شروع به تدریس به کارمندان خود در زمینه مدیریت زمان کردید ، به کارکنان خود بخواهید یک هفته از کارهایی که در طول روز انجام می دهند ، ثبت کنند و سپس آنها را به تجزیه و تحلیل سیاهه ای که در آن نگه داشته شده اند بپردازید و هر وقت تلف شده را جستجو کنید. اگر در این صورت کمک می کنید تا زمان تلف شده را به حداقل ممکن نگه دارید ، در این صورت می توانید به آنها کمک کنید تا از آن زمان برای انجام کارهای مفید استفاده کنند.


8- اهداف مدیریت زمان ایجاد کنید

به یاد داشته باشید که تمرکز بر مدیریت زمان در واقع تغییر رفتار شما است نه تغییر زمان. شما باید به کارمندان خود آموزش دهید که چگونه اتلاف وقت را از بین ببرید. به عنوان مثال ، می توانید برای تعیین هدف عدم برقراری تماس شخصی در حین کار ، آنها را به چالش بکشید و ببینید چه کسی وقت زیادی را پس انداز می کند. با کمک به کارمندان خود در ایجاد اهداف مدیریت زمان ، به آنها کمک خواهید کرد تا در ارائه خدمات خدمات بیشتری داشته باشند.

 مدیریت زمان بسیار مهم است به خصوص اگر می خواهید شرکت شما در ارائه خدمات کارآمدتر و کارآمد باشد. ممکن است کارکنان شما از اهمیت مدیریت زمان مطلع نباشند ، اما اگر با پیروی از تکنیک های موثر مدیریت زمان ذکر شده در بالا به آنها آموزش دهید ، از نظر ارائه خدمات نتیجه مثبت خواهید دید.


4-اصول مدیریت زمان

"شما نمی توانید زمان گمشده را جبران کنید. فقط می توانید در آینده بهتر عمل کنید.

آیا در تلاش برای یافتن وقت خارج از هیاهوی روزمره زندگی خود هستید؟ آیا زندگی کاری 9-5 شما تمام وقت شما را می طلبد یا اینکه همه کارهای خود را به سمت آخر هفته و بعد از آن به هفته بعد سوق می دهید؟

اگر جواب مثبت همه سؤالات فوق "بله" است ، احتمالاً باید "TIME" خود را مدیریت کنید.

 

اصول مدیریت زمان

 

مدیریت زمان یک مهارت بسیار مهمی است که بیشتر افراد مایل به بهبود آن هستند. با این حال ، آنها دائماً به دنبال راههایی هستند که بتوانند زمان را مدیریت کنند. اگرچه استراتژی های زیادی برای مدیریت زمان وجود دارد ، برخی از آنها وجود دارد که برای هر موقعیتی کار می کنند.

بدون آزار و اذیت بیشتر ، در اینجا اصول مهم و اصلی مدیریت زمان وجود دارد که به شما در زندگی سالم و متعادل کمک می کند.


اصول مدیریت زمان

1. برنامه ریزی

برنامه ریزی همیشه مهم است ، صرف نظر از آنچه انجام می دهید. چند دقیقه صبح وقت بگذارید تا فعالیت های خود را برای روز برنامه ریزی کنید. برای یک برنامه جالب ، حواس پرتی را تا حد ممکن به حداقل برسانید.

همچنین می توانید از ابزارهای مختلف برنامه ریزی شخصی برای برنامه ریزی و سازماندهی برنامه خود استفاده کنید. این ابزارها شامل تقویم ها ، نمودارهای دیواری ، نوت بوک ها ، برنامه ریزان الکترونیکی ، دفترچه های جیب و کارت های فهرست بندی هستند. تمام کارها و برنامه های خود را طوری لیست کنید که بتوانید در ابزار برنامه ریزی خود روی اولویت های خود تمرکز کنید.

در هنگام استفاده از ابزار برنامه ریزی موارد مهم زیر را در نظر بگیرید:

 • تمام اطلاعات را فقط روی ابزار خود ضبط کنید.
 • ابزار برنامه ریزی خود را هر روز مرور کنید.
 • همیشه ابزار برنامه ریزی خود را با خود همراه داشته باشید.
 • لیستی از اولویت های خود را در این ابزار تهیه کنید و به آن بچسبید.
 • اگر از یک برنامه ریز الکترونیکی استفاده می کنید ، آن را با رایانه خود همگام کنید و باتری های برنامه ریز را به طور مرتب شارژ کنید.
 • اطمینان حاصل کنید که از یک سیستم تهیه نسخه پشتیبان برای ابزار برنامه ریزی خود استفاده می کنید.

در پایان هر روز کاری ، چند دقیقه سرمایه گذاری کنید تا به سرعت لیستی از کارهایی را انجام دهید که روز بعد در ذهن شما باشد. این مهمترین وظایف را از نظر ذهنی و کارهای مهمتر از ذهن خود در روز بعد بر عهده شما خواهد گذاشت.


2. سازماندهی و اولویت بندی کنید

تصور کنید که رئیس شما برای جلسه هیئت مدیره آینده به شما ارائه کرده است و شما فقط 3-4 روز فرصت دارید تا آن را آماده کنید. حجم کار زیاد است و شما در حال حاضر چند کار مهم برای انجام این کار دارید. این برای هر کسی وضعیت بسیار استرس زا خواهد بود.

خوشبختانه ، اصل آیزنهاور وجود دارد ! دویت دی آیزنهاور ، رئیس جمهور پیشین ایالات متحده در سخنرانی گفت: وی دو نوع مشکل دارد: مهم و فوری و هر دو با هم متفاوت هستند. براساس این اصل ، یک اپلیکیشن وجود داشت که با نام Priority Matrix ساخته شده است و به شما امکان می دهد تا بین کارهای Do Now و Critical تفاوت قائل شوید.

اساسی ترین فرض مدیریت زمان مؤثر ، تفکیک مهم و مهم است. توجه داشته باشید که مهمترین کارها فوری ترین کارها نیستند و برعکس.

مشکل این است که اکثر ما اجازه می دهیم کارهای فوری بر زندگی ما حاکم شود. اما ، کارشناسان معتقدند که اگرچه هر دو کار فوری و مهم می توانند با هم انجام شوند ، اما ابتدا باید بدون توجه به فوریت آنها روی موارد مهم توجه شود. تمرکز بر روی آنچه می خواهید انجام دهید ، به شما کنترل کامل در زمان خود خواهد داد.

آسانترین راه برای اولویت بندی کارهای خود تهیه لیست کارهایی به صورت روزانه ، هفتگی یا ماهانه بسته به سبک زندگی شما است. موارد را در لیست خود بر اساس اولویت به عنوان زیاد ، متوسط ​​و پایین رتبه بندی کنید. ابتدا بالاترین اولویت ها را اجرا و علامت گذاری کنید.

اگر پروژه هایی را در محل کار انجام می دهید ، می توانید از ابزارهای مدیریت پروژه مانند Trello یا TimeOn نیز استفاده کنید .این ابزارها از ویژگیهای مفیدی برای کمک به شما در سازماندهی و اولویت بندی کار خود در جهت اهمیت برخوردار هستند. به عنوان مثال ، TimeOn دارای ویژگی های مشخصی است که به شما کمک می کند تا بصری نحوه پیشرفت پروژه ها ، پروژه هایی که باید روی آن کار کنید و پروژه هایی که اکنون در حال ترک آن هستید را به خوبی بصورت منظم ردیابی کنید.


3. قانون 80/20

همچنین به عنوان اصل پارتو شناخته می شود ، قانون 80/20 ، هنگامی که برای کار اعمال می شود ، به معنای تقریبی آن است. 20 درصد از کارهای سخت شما 80 درصد نتیجه می دهد. بنابراین ، شما باید 20 درصد در استفاده از بهترین استفاده از وقت خود تمرکز کنید.

مهمترین وظایف خود را مشخص کنید و این پنج مرحله را دنبال کنید:

 • به نتیجه ای که انتظار دارید فکر کنید.
 • آن را به اقدامات مورد نیاز برای انجام کار بپردازید.
 • این کار را با فداکاری کامل و با دقیق ترین ترتیب ممکن انجام دهید.
 • اقدام مهم بعدی را شناسایی و اجرا کنید.
 • تکرار کنید تا کامل.

برای افزایش کارآیی خود ، دستورالعمل 80/20 را در مورد همه وظایف موجود در لیست کارهای خود اعمال کنید.


4- هر بار یک کار را انجام دهید

همه ما تلاش می کنیم همه را یکباره انجام دهیم و تقریباً به هیچ چیز دست پیدا نمی کنیم. افرادی که سعی در دستیابی به اهداف متعدد در یک زمان دارند کمتر اختصاص داده شده بودند و شانس موفقیت کمتری نسبت به افرادی که خود را در هر زمان متمرکز بر یک هدف واحد دارند کمتر داشتند. افراد موفق تا حد امکان فقط بر روی یک چیز متمرکز هستند.

وقتی می خواهیم چند وظیفه ای باشیم ، وظایف مورد نیاز زمان بیشتری را می طلبد و کمتر تولید می شویم. همانطور که احساس فشار می کنیم ، شروع به فکر کردن در مورد سایر موارد غیر مهم مانند مواردی می کنیم که برای مهمانی بخریم ، بحث و گفتگو با همکاران و غیره انجام شود.

همانطور که رابر براندما ، روانشناس و مربی ذهن آگاهی می گوید ، "وقتی صحبت می کنید ، صحبت کنید. وقتی گوش می دهید ، گوش کنید. "لحظه به لحظه حضور داشته باشید تا بتوانید کاملاً روی کار مورد نظر متمرکز شوید. با یک بار انجام یک کار تمرین کنید و سرانجام به روال عادی شما تبدیل خواهد شد.


5- از حواس پرتی ها خودداری کنید

شما با تصمیم در میز کار می نشینید و مهم نیست که چه کاری انجام دهید. با روشن کردن لپ تاپ خود ، متوجه پیام یک دوست در فیس بوک یا متن در تلفن خود می شوید و آن کار مهم را فراموش می کنید.

خوب ، حواس پرتی اتفاق می افتد و اجتناب از آنها کار سختی است. واقعاً چالش برانگیز است که به طور همزمان بر روی یک کار متمرکز شوید. اما ، این عمل می تواند به شما در رسیدن به همین هدف کمک کند!

ابتدا حواس پرتی های داخلی یا خارجی را شناسایی کرده و علت آنها را مشخص کنید. خستگی؟ کمبود مهارت؟ علت را پیدا کنید و آن را برطرف کنید.

نکات معمول برای جلوگیری از حواس پرتی

 • تلفن خود را پایین بیاورید: تماس های تلفنی و پیام های ثابت برنامه ریزی شده ، حواس پرتی رایج است. بنابراین تلفن همراه خود را خاموش کرده و تلفن کار خود را به سمت پیام صوتی هدایت کنید. مطمئن شوید که تماسهای خود را هر 2-3 ساعت یکبار انجام می دهید - درست مانند صندوق ورودی.
 • مرورگر وب خود را ببندید : اعتراف کنید که وارد رسانه های اجتماعی می شوید زیرا حواس آنها حواس پرتی جدی است. اراده خود را جمع کنید ، پروفایل های رسانه های اجتماعی خود را از سیستم خارج کنید و صفحه را به پایین ببندید.
 • هدفون بپوشید: اگر در یک مکعب نشسته اید ، از هدفون خاموش سر و صدایی بپوشید تا دنیا به مکانی آرام و آرام تبدیل شود.
 • استراحت کنید: اگر احساس پریشان شدن از چیزی یا احساس خستگی بعد از کار طولانی مدت می کنید ، یک استراحت کوتاه انجام دهید. استراحت های کوتاه به شما کمک می کند تا آرامش داشته باشید و ذهن خود را واضح تر کنید.

6. نماینده

نمایندگی یعنی شناسایی اینکه آیا بعضی از وظایف شما توسط دیگران انجام می شود و تعیین آن وظایف به شخص دیگری است. این بخشی از وقت شما را که می توانید به فعالیتهای اصلی دیگر اختصاص دهید ، آزاد خواهد کرد. افراد مناسب را انتخاب کنید که بتوانند با به اشتراک گذاشتن مسئولیتهای خود به بهترین شکل ممکن به شما کمک کنند. آنها باید مهارت ، علاقه ، تجربه و اقتدار لازم را برای انجام کار داشته باشند.

ضمن مشخص کردن وظایف و انتظارات ، خاص و واضح باشید. همچنین ، برای شخصی کردن وظایف محول شده ، به شخصی آزادی دهید. حتماً بررسی کنید که آیا فرد در حال پیشرفت است و در مسیری درست پیش می رود یا به کمک شما احتیاج دارد. در تنظیمات کار ، فهمیدیم که نرم افزار مدیریت پروژه مانند TimeOn می تواند برای مدیریت تیم ها بسیار مفید باشد و اطمینان حاصل شود که همه عملکرد خوبی دارند و در مسیر درست هدایت می شوند. سرانجام ، به شخص بخاطر شغلی که به خوبی انجام داده است پاداش دهید یا از آنها بخواهید در صورت لزوم بهبودهایی کسب کنند.

همچنین ، می توانید از دیگران بخواهید که در انجام سایر کارهای فوری به شما کمک کنند ، و به شما فرصت می دهند تا روی کارهای مهم تمرکز کنید. به عنوان مثال ، به کسی بپردازید تا چمن شما را تمیز کند یا خانه خود را تمیز کند. برای انتقال فرزندان خود به مدرسه خود به کارولپی بپیوندید تا به خودتان فرصت دهید که بتوانید به فعالیتهای دیگر اختصاص دهید.


7. خود را سالم و بدون استرس نگه دارید

مراقبت از بدن به شما کمک می کند تا از نظر ذهنی و جسمی جوان شوید. فقط افراد دارای ذهن و بدن سالم می توانند وظایف خود را سریع ، آسان و کارآمد انجام دهند. با برنامه ریزی کارهای اولویت دار در زمان اوج روز ، زمانی که سطح انرژی شما در بهترین حالت باشد ، زمان خود را مطابق ساعت بیولوژیکی خود مدیریت کنید.

اگر در زمان مدیریت بد نیستید ، به مبارزه با خلقی ، خستگی ، استرس و بیماری مکرر دست خواهید یافت. برای جلوگیری از استرس ، تشخیص دهید که شما یک کار را انجام داده اید و آماده هستید تا به مرحله بعدی بروید.

یک مورد که قطعاً می توانیم توصیه کنیم انجام برخی ورزش ها در طول هفته است. هر بار که تمرین را انجام داده باشید ، احساس سلامتی و سلامت بیشتری خواهید کرد - آماده برای مقابله با تمام وظایف خود برای روز.


8. یاد بگیرید که بگویید "نه"

اگر چیزی واقعاً مهم برای شما پیش نیاید ، تمریناتی را که تحت فشار قرار می دهید "نه" بگویید. درعوض ، انرژی و تمرکز خود را برای فعالیت هایی که برای شما مهم است صرفه جویی کنید و از انجام آن لذت می برید.

زن یا مرد "بله" بودن باعث می شود بیش از حد روی بشقاب خود بیفتید و از کار غرق شوید. این برای هیچ کس فایده ای ندارد. شما تحت فشار قرار می گیرید و مدیر شما به احتمال زیاد از عدم انجام کار به موقع یا به روشی مناسب شکایت خواهد کرد. بدانید که کاملاً درست است که "نه" را به وظایفی که احساس غرق شدن در آنها می شود بگویید.


9. برنامه های واقع گرایانه تهیه کنید

برنامه خود را قبل از شروع هفته برنامه ریزی کنید. در تلاش برای کمال نباشید زیرا هیچ کس در جهان کامل نیست. درعوض ، تلاشهای خود را بر عالی بودن متمرکز کنید و نگران چیزهایی نباشید که نمی توانید آنها را کنترل یا اداره کنید.

مثبت بمانید و وقتی احساس استرس می کنید ، 10 دقیقه استراحت کنید تا کارهایی را انجام دهید که از آنها لذت می برید. از سلامتی خود مراقبت کنید ، سالم بخورید و بنوشید ، روزانه ورزش کنید ، خوب بخوابید و تا آنجا که می توانید بخندید!


اصول مدیریت زمان برای زندگی

 

اصول مدیریت زمان برای زندگی

 

این که آیا شما شروع به مدیریت وقت خود کرده اید یا فقط سعی در برتری در تلاش های مدیریت زمان دارید ، اصول فوق مطمئناً به شما در رسیدن به اهداف خود کمک می کند.

با برنامه ریزی مناسب شروع کنید. سپس بر اساس موقعیت ها وظیفه خود را ساماندهی و اولویت بندی کنید. در اینجا می توانید از قانون 80/20 برای تمرکز بر مهمترین چیزها استفاده کنید. در کنار این ، برنامه هایی واقع بینانه تهیه کنید و یاد بگیرید که برای کارهای مهم "نه" بگویید ، که مهم نیست. همچنین ، اطمینان حاصل کنید که یکبار یک کار را انجام دهید ، از حواس پرتی ها خودداری کنید و خود را سالم و عاری از استرس نگه دارید.

نکته مهم آخر این است که اطمینان حاصل کنید که بین تعهد و علاقه تفاوت وجود دارد.


5-تاریخچه مدیریت زمان

در طول انقلاب صنعتی و ظهور کار در کارخانه بود که مردم "مجبور بودند یاد بگیرند که ساعتی زندگی کنند نه به وسیله خورشید."

در سال 1911 ، فردریک وینسلو تیلور "اصول مدیریت علمی" را منتشر کرد که یک تئوری مدیریت را ارائه می داد که در آن مدیران کارخانه بهترین روش کارگران را برای انجام کار تجزیه و تحلیل می کردند. آنها سپس آموزش ها و منابع مناسب به همراه مشوق ها را برای بهبود عملکرد فراهم کردند.

علاوه بر این ، در این زمان ، هر کار به منظور جدا کردن حرکات غیر ضروری به اقدامات جداگانه تقسیم می شد.

سرانجام ، رهبرانی مانند پیتر دراکر تئوریهای مدیریتی فراگیر تری را توسعه دادند که شامل کارمندان یقه سفید نیز می شود. تمرکز اصلی دراکر "نیاز به مدیریت کسب و کار از طریق تعادل در نیازها و اهداف مختلف است ، نه اینکه تکمیل یک موسسه به یک ارزش واحد."


6-مدیریت زمان برایان تریسی

"اگر دو قورباغه دارید ، ابتدا زشت ترین را بخورید." - نقل قول برایان تریسی در مورد مدیریت زمان (او به شما می گوید ابتدا همیشه سخت ترین کار را در مدیریت زمان انجام دهید).

چگونه به نظر می رسد برخی از افراد سه برابر بیشتر از ما انجام می دهند حتی اگر به نظر نمی رسد که بسیار باهوش تر یا سخت تر کار کنند؟

من به شما می گویم این هیچ ربطی به شانس در مقابل سخت کوشی ندارد . آنها با زمان خود باهوش تر هستند و کاری را انجام می دهند که در یک هفته کاری انجام دهند که بیشتر از همه در هفته انجام دهند.

فیلم ها ، مقاله ها ، برنامه ها و کتاب های مدیریت زمان شخصی برایان تریسی ناشی بسیار وجود دارد. اگر نمی دانید او کیست ، او یک فروشنده ، سخنران و رهبر فکر توسعه شخصی بسیار موفق است که به عنوان ترک تحصیل در دبیرستان شروع به کار کرد.


7-مدیریت زمان و برنامه ریزی درسی

 

مدیریت زمان مهارتی نیست که ما معمولاً در حال رشد آن هستیم ، بنابراین توسعه یک رویکرد سازمان یافته برای مطالعات شما فرصتی برای یادگیری چگونگی کارآمد تر است.

 

مدیریت زمان و برنامه ریزی درسی

 

مدیریت زمان خوب

ارزشمندترین منبعی که در امتحانات امسال دارید برای کدام یک است؟ چرا ، البته! شما فقط تعداد زیادی از آن را دارید و گاهی اوقات احساس می کنید که فقط توسط آن پرواز می کند. بیا وقت امتحان ، دانشجویان اغلب تعجب می کنند که همه زمان ها کجا رفته اند. سپس در سایر مواقع احساس می کنید روز هرگز به پایان نمی رسد. نکته مهمی که باید به خاطر داشته باشید این است که در هر روز 24 ساعت وجود دارد و این برای همه یکسان است. از آنجا که هیچ دانشجویی بیشتر از یک زمان دیگر ندارد ، گاهی اوقات مدیریت خوب می تواند همه تفاوتها را در دستیابی به نتایج کنکور عالی ایجاد کند. این مهارت دیگری است که با بزرگ شدن به ما آموزش داده نمی شود ، اما اکنون زمان آن فرا رسیده است که شما یاد بگیرید که چگونه وقت خود را کنترل کنید - و چگونه آن را عاقلانه خرج کنید. اگر بتوانید به این هدف دست یابید ، می توانید مطمئن شوید که زمان صرف تحصیل بیشترین میزان یادگیری ممکن را به شما می دهد.

اگرچه ممکن است بعضی وقت ها احساس اتلاف وقت کند ، در حالی که برای برنامه ریزی روز خود چند دقیقه وقت می گذارید صرفه جویی زیادی در وقت می کنید. در زیر برخی از دلایل زیادی که ممکن است بخواهید یاد بگیرید چگونه زندگی روزمره خود را برنامه ریزی کنید و در مطالعات خود سازمان یافته شوید:

این به اولویت بندی کمک می کند - جدول بندی مناسب به شما کمک می کند تا ابتدا از وظایف مهم و فوری مراقبت کنید .

 • این به واقع بین بودن کمک می کند - ما اغلب نمی دانیم چه مدت یک کار طول می کشد. Timetabling به شما نشان می دهد که چقدر مدت زمان صرف کارهای مشترک مانند مقاله نویسی و حل مسئله می کنید.
 • این به شما کمک می کند تا تعلل کمتری داشته باشید - با یک لیست کتبی از کارهایی که به احتمال زیاد می نشینید و فقط آن را انجام می دهید.
 • این به شما کمک می کند تا مولد تر باشید - باید دقیقاً بدانید که چه چیزی را مطالعه خواهید کرد تا قبل از نشستن روی میز خود باشید.
 • این به شما آزادی بیشتری می دهد - وقتی برنامه ریزی می کنید ، می دانید که در زمان مشخصی به پایان خواهید رسید. دانش آموزانی که به خوبی برنامه ریزی نمی کنند ، غالباً خود را بدون اینکه متوجه شوند خود را در تمام شب کار می کنند.
 • این امر به کاهش گناه کمک می کند - اگر می دانید که برای روز به اهداف خود رسیده اید ، می توانید وقت آزاد خود را بدون مطالعه در ذهن خود گذرانید.
 • این به شما کمک می کند پیشرفت خود را ردیابی کنید - به برنامه زمانی خود بپیوندید و بدانید که در راه هستید تا همه کارها را انجام دهید.
 • این به شما کمک می کند تا برای دراز مدت برنامه ریزی کنید - سازماندهی خوب عدم اطمینان از مطالعه شما را حذف می کند و به شما کمک می کند تا روی بهترین نتایج ممکن تمرکز کنید.
برنامه ریزی خوب کلید اصلی برای به دست آوردن بیشترین بهره از کل فعالیت های شماست. این رشته همچنین به ایجاد تعادل خوب مطالعه و زندگی کمک می کند و برای سالهای آینده در بسیاری از زمینه های زندگی شما سود خواهد برد.

سازمان یافته باشید

پیام واضح تاکنون حاکی از آن است که سازماندهی خوب کلید موفقیت دانش آموز موفق است. شما باید به من اعتماد کنید وقتی به شما می گویم که یک رویکرد سازمان یافته برای تحصیلات شما به این معنی است که شما باید در طول سال آینده کمتر کار کنید. با سازماندهی بهتر ، شما از روز اول در صدر موارد قرار خواهید گرفت و دیگر نیازی به وقت امتحان کردن ندارید. می دانم که خیلی راحت به نظر می رسد ، اما واقعاً راز موفقیت است.

من بهترین رویکرد را یافتم که اهداف شما را به سه نوع مختلف تقسیم کند: کوتاه مدت ، میان مدت و بلند مدت . یک روش عالی برای توصیف دانش آموزان می تواند به عنوان اهداف روزانه ، هفتگی و ترم باشد. شما می توانید این موارد را در برنامه ریز مطالعه خود ثبت کنید ، با این که اهداف روزانه کاملاً تفصیل و اهداف کلی تر و کلی تر از مطالعات خود هستند:

 • برنامه روزانه شما می تواند روز به روز نسبت به تکالیف و حوزه های تحصیلی خود حساب کند. بهترین زمان برای تهیه برنامه مطالعه خود در عصر است ، وقتی که شما تحصیل را تمام کردید و می دانید روز بعد چه کاری باید انجام شود ، بنابراین برای روز بعد یک لیست کارها یا لیستی از اهداف کوتاه مدت تهیه کنید.
 • برنامه هفتگی شما می تواند مورد استفاده قرار گیرد تا یک برنامه کلی برای هفته به شما ارائه دهد ، لیستی از آزمایشات نزدیک و کارهایی که باید طی هفت روز انجام شود.
 • تقویم ترم شما نمای کلی از ترم خود را به شما می دهد و به شما کمک می کند تا از قبل برنامه ریزی کنید. از این کار برای علامت گذاری تمام تکالیف ، تست ها و فعالیت های مدرسه (همراه با موعد مقرر) استفاده کنید تا به اشتباه آنها را نادیده بگیرید.

یک برنامه واقع بینانه

به یاد داشته باشید ، وقتی صحبت از مطالعه می شود ، یک جدول زمانی واقعی واقعاً مهم است. یک برنامه زمانی بیش از حد خواستنی باعث ایجاد استرس برای شما می شود و کار پیش از آنکه بدانید جمع می شود. بنابراین آن را ساده نگه دارید و طبق زمان موجود برنامه ریزی کنید - مطمئن شوید که خودتان را بیش از حد اضافه نکنید. در نتیجه شما یک دانش آموز بهتر و پربازده تر خواهید شد.

هنگام تهیه جدول زمانی خود نکات زیر را در نظر بگیرید:

 • کارهای اساسی را انجام دهید! برای برنامه ریزی و سازماندهی خود وقت بگذارید.
 • اهداف SMART را تنظیم کنید. 
 • اهداف و اختصاص زمان خود را در اولویت قرار دهید.

 هر روز از یک لیست کارها استفاده کنید. شب قبل آن را آماده کنید.

 • انعطاف پذیر باشید - اگر چیزی پیش بینی نشده پیش آمد ، جدول زمانی خود را تنظیم کنید. یادتان باشد که ساعتهای از دست رفته را دوباره تنظیم کنید.
 • در نظر بگیرید که در چه زمانی بهترین حالت خود را دارید. سپس برای مدیریت مؤثر در زمان برنامه ریزی کنید تا در این زمان که بیشترین کار را خواهید داشت ، تحصیل کنید.
 • همانطور که می خواهید شروع کنید - در کنترل و موفقیت شروع کنید.
 • از یک کمال گرا بودن خودداری کنید - اگر کاری انجام نشد ، دوباره شروع کنید ، ببینید چه اشتباهی رخ داده است و به گونه ای دیگر به آن نزدیک شوید.
 • پروژه های بزرگ را یکباره حل نکنید ، بلکه آنها را در قسمت های قابل کنترل بشکنید. این کار زندگی شما را در ماه آوریل و در موعد مقرر پروژه ها آسانتر می کند. 
 • فراموش نکنید که زمان مطالعه خود را متلاشی کنید و بیش از یک ساعت در هر مرحله مطالعه نکنید ، حداقل 5 دقیقه استراحت بین دوره های مطالعه انجام دهید.
 • سعی کنید یک روال مطالعه منظم را ایجاد کنید که به جلوگیری از تعلل کمک می کند.
 • فراموش نکنید که خود را پاداش دهید و انگیزه لازم برای تلاش بیشتر را به شما می دهد.

چقدر باید مطالعه کنم؟

این سؤالی است که هر دانش آموز در مقطعی از تحصیلات خود از آن سؤال می کند. نگرانی همکلاسی هایی که ادعا می کنند تمام شب از تحصیل بلند می شوند ، نگران است. باید به خاطر داشته باشید که این میزان زمان صرف مطالعه نیست بلکه کیفیت مطالعه است که مهم است. توجه به این نکته نیز ضروری است که هیچ کس برای همه جواب نمی دهد. برخی از دانشجویان به طور مؤثرتر از سایرین درس می خوانند و نیازی به گذراندن مدت طولانی برای تحصیل نخواهند داشت. هر دانش آموز برخی از موضوعات را دشوارتر از سایرین می داند و مجبور است وقت بیشتری را برای تسلط بر آن بگذراند. مثل همیشه ، بهتر است روی نیازها و توانایی های خود متمرکز شوید. هدف شما باید این باشد که روشهای مطالعه خود را بهبود ببخشید تا بتوانید نتایج کار خود را به حداکثر برسانید.

قبل از اینکه به مدت زمانی که برای تحصیل می خواهید بگردید نکات زیر را بخاطر بسپارید:

 • برخی از افراد بیشتر از سایرین وقت شما را مصرف می کنند. این طبیعی است و بستگی به کار شما در هر یک از این کارها دارد.
 • تمرکز روی موضوعاتی که ما بیشتر دوست داریم بسیار آسان است ، بنابراین مراقب باشید از موضوعات دیگر غافل نشوید.
 • نگه داشتن همه چیز در طول هفته می تواند دشوار باشد ، بنابراین آخر هفته می تواند زمان مناسبی برای صید در بعضی مناطق باشد.

هر دانش آموز متفاوت است ، اما در زیر یک راهنمای نادرست برای چند ساعت باید هر روز برای مشق شب و تحصیل در کنار هم باشد. به یاد داشته باشید ، برای کشف اینکه چه چیزی برای شما مناسب است ، آزمایش لازم است. زمان تحصیل شما بیشتر از همه باید متناسب با نیازها و اهداف دانشگاهی شما باشد:

 • سال اول - 1.5 ساعت در روز
 • سال دوم - 2 ساعت در روز
 • سال سوم - 2.5 / 3 ساعت در روز
 • سال پنجم - 3-4 ساعت در روز
 • سال ششم - 3.5 ساعت-5 ساعت در روز

این فقط یک راهنمایی خشن است که باید مطابق با شرایط شما تنظیم شود. البته باید ساعات نزدیک به زمان امتحان افزوده شود تا شما را در زمینه بازنگری اضافی یا کارهای پروژه یاری کند و هر دانشجو بسته به انتخاب موضوع و اینکه تاکنون چقدر آماده سازی انجام شده مقدمات مختلفی برای تکمیل داشته باشد.


ایجاد یک جدول زمانی مطالعه مؤثر :

بسیاری از دانشجویان گذشته من معتقدند که ایجاد جدول زمانی مطالعه خود یکی از بهترین اقداماتی است که آنها برای بهبود نتایج کنکور انجام داده اند. آنها ناگهان احساس کنترل و بیشتر مطالعات خود کردند. آنها اکنون یک ساختار مناسب برای هدایت هر روزشان داشتند. آنها گفتند که سرانجام بیشترین استفاده را از وقت خود کردند . مهمتر از همه ، هر دانش آموز به من می گوید که این کمک کرده است که تعادل مناسب تحصیل و زندگی به آنها داده شود - چیزی که دستیابی به موفقیت در طی مجوز ترک یا مجوز خرد دشوار است.

آمادگی برای دستیابی به بیشترین استفاده از روز مدرسه ضروری است. من اکیداً به شما توصیه می کنم که نیم ساعت اول عصر خود را صرف یادداشت و تجدید نظر در مورد موضوعات اصلی در کلاسهای خود در آن روز کنید. این امر نه تنها به تقویت مفاهیم کلیدی از هر کلاس کمک می کند ، بلکه زمینه های بالقوه ضعف را نیز برجسته می کند ، جایی که شما نیاز به مطالعه اضافی برای درک کامل مسائل دارید. همیشه با موضوعی که ترسیده اید یا مشکل پیدا کنید ، شروع کنید. نه تنها قبل از خستگی بیش از حد از آن خارج خواهید شد بلکه با این توجه اضافی متوجه خواهید شد که هر بار موضوع را بیشتر می فهمید و حتی ممکن است رشد کند که آن را دوست داشته باشید.

 • با استفاده از یک جدول زمانی خالی ، برنامه کلاس روزانه خود و هرگونه فعالیت خارج از برنامه آموزشی را که دارید ، بنویسید.
 • تصمیم بگیرید که هر روز چقدر برای تحصیل هزینه خواهید کرد. کل ساعات مطالعه را براساس تعداد آزمودنی ها تقسیم کنید ، و زمان مساوی را برای هر موضوع اختصاص دهید - در حالی که حتماً چند ساعت اضافی را برای موضوعاتی که ممکن است نیاز به توجه بیشتری داشته باشند ، داشته باشید.
 • برنامه ریزی کنید که حداقل روزانه سه موضوع مطالعه کنید (مطالعه خود را متنوع و تحریک آمیز نگه دارید).
 • به یاد داشته باشید ، عصر جمعه زمان بسیار خوبی برای تکمیل تکالیف برای آخر هفته و ترک شنبه و یکشنبه رایگان برای اهداف تحصیلی است.
 • توصیه می شود که یک دانشجوی ترک تحصیلی باید تحصیلات خود را بین چهار تا هشت ساعت در آخر هفته انجام دهد. این ممکن است خیلی به نظر برسد اما وقتی آن را به دو یا سه ساعت شکاف مانند ساعت 9-12 و 4 بعد از ظهر شکسته می کنید ، چندان دلهره آور نیست.
 • حتماً بعد از ظهر یا عصر تعطیل را برای پاداش خود در یکی از روزها ، برای معاشرت و آرامش قرار دهید.
 • برای برنامه ریزی هفتگی خود باید وقت را در برنامه ریز خود قرار دهید:

          الف) تکالیف خانه

          ب) تکالیف کار مداوم

          ج) مواد جدیدی که در هر موضوع پوشانده شده است

          د) تجدید نظر عمومی برای امتحانات یا تجدید نظر در مطالب قبلاً پوشش داده شده.

 

 • برای تعیین اهداف کوتاه مدت یا نیازهای هفتگی ، هر یکشنبه یکبار از نسخه های اضافی برنامه ریز که خودتان ایجاد کرده اید برای تهیه یک برنامه مطالعاتی خاص برای هفته آینده استفاده کنید و دقیقاً مشخص کنید که در اسلات های زمانی برنامه ریز ترم / ماه خود چه کار خواهید کرد. .
 • جدول زمانی خود را با دوستان و خانواده خود در میان بگذارید تا به آنها بگویید چه موقع آزاد هستید و چه موقع تحصیل. آنها خواهند فهمید که شما باید مطالعه کنید و تلاشی برای جاسازی در شکافهای آزاد خود خواهید کرد.

8-جدول برنامه ریزی روزانه

از این جدول می‌توانید برای برنامه‌ریزی روزانه و هفتگی و ماهانه زندگی و مسائل کاری استفاده کنید. سایز A4 و مناسب برای مایکروسافت ورد نسخه 2007 به بالا (سازگار با ورد 2013 و نسخه‌های بالاتر).

 

 

جدول برنامه ریزی روزانه

 


9-آموزش برنامه ریزی روزانه

هر شخصی در زندگی اهداف مختلفی دارد و برای رسیدن به همه کارهایش ( شغل ، تفریح ، خودش ، خانواده ، خرید ، کارهای متفرقه و … ) باید برنامه ریزی کند تا بتواند به همه انها برسد. در این بخش چند ترفند و راهکار برای یک برنامه ریزی روزانه موفق را برای شما بیان می کنیم.


جدول مدیریت زمان و برنامه ریزی

در این بخش 6 مرحله برای یک برنامه ریزی موفق را به شما معرفی می کنیم. سعی کنید برای خودتان جدول کشیده و برنامه های کوتاه مدت و بلند مدتتان را به ان اضافه کنید.

 

1. مشخص کنید روزتان را چگونه می‌ گذرانید ( آموزش برنامه ریزی روزانه )


شما برای داشتن یک برنامه ریزی روزانه موفق باید فهرستی از کارهای هرروزتان تعیین کند. مثلا امروز میخواهید به دانشگاه بروید ، به خرید بروید یا … . همچنین زمان تقریبی ان را هم باید پیش بینی کرده و تعیین کنید تا بتواند به همه کارها با هم برسید. البته یادتان باشد همه کارها را نباید برای امروز بگذارید و بین روزهای هفته تقسیمش کنید.

برای هرروز باید زمان استراحت و تقریح را هم به اندازه کافی بگذارید. همه‌ کارهایی را که انجام می‌ دهید دقیق یادداشت کنید. همچنین باید یادتان باشد که به زمان‌ های آزادتان و کارهایی که در این اوقات انجام می‌دهید، توجه کنید. فهرستی از همه‌ی فعالیت‌های‌تان و مدت زمان انجام هر یک تهیه کنید. زمان استراحت نه باید ان قدر زیاد باشد که به هیچ کار نرسید و نه انقدر کم که خسته و افسرده شوید.


جدول برنامه ریزی روزانه زندگی


2. زمانی که در رفت‌و‌آمد برای کار، دانشگاه و…هستید تخمین بزنید ( آموزش برنامه ریزی روزانه )


شما یک زمان را باید برای رسیدن به مقصد بگذارید و یک زمان را برای حضور در مقصد. این زمان رفن و امد را حتما تقریبی حساب کرده و در برنامه خود بنویسید. خب مسلما این زمان هم جزو 24 ساعت است و از ان کم میکند.


3. مشخص کنید چه زمانی بیشترین بهره‌ور‌ی را دارید ( آموزش برنامه ریزی روزانه )
 

آموزش برنامه ریزی روزانه


هر شخصی در یک زمان بهره وری بیشتری دارد و میتواند کارهایش را مفید تر انجام دهد. شما باید این زمان را تشخیص داده و کارهای مهم را برای ان زمان بگذارید . همچنین ترتیب انجام کارها در آموزش برنامه ریزی روزانه اهمیت زیادی دارد.  بهتر است کارهای مهم‌ را که نیاز به تمرکز بیشتری دارند در زمان‌هایی انجام دهید که بیشترین بهره‌وری را دارید. بیشتر افراد صبح‌ها بهتر کار می‌کنند و بعدازظهر‌ها را به دیگر کارها می پردازند.


4. بدانید که عادت‌های شما زندگی روزمره‌ تان را تحت تأثیر میگذارد ( آموزش برنامه ریزی روزانه )


عادت های خوب و بد نقش مهمی در رسیدن یا نرسیدن به اهداف شما دارند. گاهی عادت های بدی داریم که اجازه نمیدهد به بقیه اهداف برسیم یا مثلا ما را از شاد بودن دور می کند یا … . همچنین برخی عادات هستند که سرعت ما را در رسیدن به اهدافمان بیشتر می کند. شما باید عادت های بد  و خوب را شناسایی کرده ، سپس عادت های بد را کاهش داده و عادت های خوب را تقویت کنید.

ممکن است عادت داشته باشید وقت زیادی را برای انجام کار مورد علاقه‌ تان بگذارید در حدی که برای کارهای دیگر از جمله اهداف بلندمدت‌ تان دیگر انرژی نداشته باشید.

در برخی موارد هم چنان غرق در کارتان و تأمین خواسته‌های دیگران می‌شوید که زمانی برای استراحت و رسیدگی به خودتان ندارید. هر دوی اینها به یک اندازه آسیب‌رسان هستند. پس مهم است که بدانید عادت‌های‌تان چطور بر زندگی شما تأثیر می‌گذارند.


5. از وقت‌های تلف‌شده بکاهید ( آموزش برنامه ریزی روزانه )


آموزش برنامه ریزی روزانه نباید اجازه دهید که وقتتان هدر برود . تفریح کردن با هدر دادن وقت فرق دارد. گاهی تفریح میکنیم تا خستگی مان در رود و انرزی بگیریم تا دوباره سراغ برنامه ریزی مان برویم . اما گاهی واقعا وقتمان هدر می رود.

مسلما بسیاری از کارهای ما هدر دادن وقتمان است. برخی از آنها الزامی است و نمی شود حذفش کرد. مثل رفت‌و‌آمد به محل کار یا مراجعه به ادار‌ه‌ ای خاص در شلوغ‌ ترین ساعت روز . برنامه‌ ریزی روزانه تان را بررسی کنید و ببینید آیا امکان دارد با ایجاد تغییرات از اتلاف وقت بکاهید. اگر امکان تغییر کارها نیست شاید بد نباشد در صورت امکان برخی کارها را در وقت‌های تلف شده‌تان انجام بدهید، مثلا می‌توانید صبحانه‌ تان یا چک کردن ایمیل تان یا … را در این ایام انجام دهید.


6. برنامه‌ هر روز را شب پیش بریزید ( آموزش برنامه ریزی روزانه )


برنامه هر روز را دیشب بریزید. تا از اول صبح شروع به انجام برنامه روز مره تان کنید. نه اینکه تازه صبح پاشوید و انرزی تان را صرف برنامه ریزی کردن کنید. بهتر است از پیش برای روزتان برنامه ریزی کنید. اگر تجربه‌ای در برنامه ریزی روزانه ندارید، احتمالا مدتی طول می‌کشد تا از عهده‌ی یک برنامه ریزی خوب و بی‌نقص بربیایید. بهتر است یک برنامه‌ موقتی از ترتیب کارها و زمان لازم برای هر یک تهیه کنید.

امیدواریم از اطلاعاتی که در این بخش درباره روشهای برنامه ریزی و آموزش برنامه ریزی روزانه تقدیمتان کردیم بهره مند شده باشید. تا زمانی که هدف نداشته باشید و برنامه ریزی نکنید نمیتوانید پیشرفت کنید.

 

source : keramatzade

نظرات

خبرنامه سایت

با عضویت در سایت از مطالب ویژه ، آخرین اخبار ، دانلودهای رایگان و امکانات ویژه بهره مند شوید

به جمع کاربر ما بپیوندید