سرمایه گذاری|کسب و کار| کسب ثروت | عشق | موفقیت | روابط عاطفی|‌ محصولات آموزشی | دوره‌ آنلاین | قانون جذب

اصول اولیه موفقیت چیست؟چگونه تبدیل به فرد موفقی شویم؟

اصول اولیه موفقیت چیست؟چگونه تبدیل به فرد موفقی شویم؟
چکیده این مطلب : انتشار : 1397/04/12 1 نظر

چرا هنوز طعم کامیابی و موفقیت به دست آمده را نچشیده و از آن لذت نبرده دنبال هدفی جدید هستند؟

 

 

اصول اولیه موفقیت چیست؟چگونه تبدیل به فرد موفقی شویم؟
 

می‌دانیم که همه برای رسیدن به موفقیت به‌طور خستگی ناپذیر تلاش می‌کنند اما به آنچه در آرزویش هستند دست نمی‌یابند آیا مسیر و راز موفقیت را اشتباه انتخاب کرده‌اند؟ هدف و مقصود مشخص و روشنی نداشته‌اند؟ به توانایی‌ها و امکانات خود بی‌توجه بوده‌اند؟ آیا در نیمه راه پی برده‌اند که هدف مورد نظر در رسیدن به موفقیت سعادتی به دنبال نخواهد داشت؟

چرا برخی از مردم بعد از رسیدن به آرزوهایشان همچنان ناراضی هستند؟ آیا معیارهای نادرستی برای رسیدن به موفقیت برگزیده‌اند؟ چرا بعد از رسیدن به بالاترین مقام باز هم احساس ناخرسندی می‌کنند؟ چرا شادی آن‌ها زودگذر و بی‌دوام است؟ چرا هنوز طعم کامیابی و موفقیت به دست آمده را نچشیده و از آن لذت نبرده دنبال هدفی جدید هستند؟ آن‌ها از زندگی چه می‌خواهند که باوجود تلاش سیری ناپذیر هرگز خشنود نیستند؟ تعریف درست و واقعی


موفقیت چیست؟ راز موفقیت چیست؟

«موفقیت (Success) همراه باحیثیت طلبی به عصبیت ، ناکامی ، محرومیت و ناخشنودی می‌انجامد.» ماکسول مال تز


مطالعات نشان می‌دهد که موفقیت و توسعه کشورها به وجود افراد موفق در آن کشورها بستگی دارد.اگر زندگی را به مسابقه‌ای تشبیه کنیم، می‌توان افراد بشر را که در این مسابقه شرکت دارند به سه گروه تقسیم کرد:

 

1-اکثریت در گروه اول یعنی تماشاچیان هستند

که تنها نظاره کنندگان حادثه‌اند و از بیم ضربه‌های احتمالی خود را کنار می‌کشند. بیشتر این تماشاچیان از موفقیت بیم دارند، زیرا مطمئن‌اند که اگر موفق شوند، بار وظایفی بر دوش آنان گذاشته می‌شود. آنان از این که از عهده وظایفی که بر دوششان گذاشته می‌شود برنیایند می‌ترسند.


2-گروه دوم بازندگان این مسابقه‌اند

 در این گروه تنها انسان‌های فقیر قرار ندارند. بلکه کسانی که از رفاه اجتماعی نسبی برخوردارند هم می‌توانند از بازندگان محسوب شوند. زیرا به گذراندن روزمره زندگی و خانه و درآمد متوسط قانع‌اند. آنان اهداف بلند ندارند و اگر هم داشته باشند به آن نمی‌رسند.


3-گروه سوم را برندگان و افراد موفق تشکیل می‌دهند

 این افراد که تعدادشان هم نسبتاً کم است، آنچه را که در زندگی اراده کنند به دست می‌آورند. این گروه هدف‌های مهمی برای خود تعیین کرده و به آن هدف‌ها می‌رسند.

پس، فرد موفق کسی است که به آرزوهایش می‌رسد و احساس رضایت خاطر می‌کند که این امر، خود حاصل تلاش و کوشش مداوم در زندگی است.


انواع موفقیت و معنی و فرمول موفقیت

 

1-بعد فردی

یکی بعد فردی است که در آن موفقیت به تلاش و کوشش خود فرد بر می‌گردد. مثل موفقیت یک دانش آموز در مسابقه علمی.


2-پرورش خلاقیت

 یکی از تواناییهایی که به ما در راه رسیدن به اهدافمان شتاب بیشتری می‌دهد خلاقیت است. افراد خلاق، به مسائل ساده نیز بادید انتقادی نگاه می‌کنند و به دنبال راه‌های تازه‌ای برای به انجام رسانیدن کارها هستند.


3-حداکثر استفاده از زمان

موفقیت هر کسی در تحقق اهداف و آرزوهایش، تا حدود زیادی به استفاده مؤثر از وقت بستگی دارد. پس، با کنترل وقت خویش می‌توان رسیدن به اهداف را سرعت بخشید.


4-اشتیاق

اشتیاق شرط لازم برای موفقیت است. چون هدف آن قدر مهم می‌شود که فرد حاضر است برای آن هر کوششی بکند. اشتیاق برای به انجام رساندن، نقطه‌ای است که باید صاحب رؤیا از آن شروع کند. اگر کاری که می‌خواهید بکنید درست باشد و به آن باور داشته باشید درنگ نکنید.


5-پشتکار

برای موفقیت باید همه نیروهای خود را صرف اهدافمان کنیم. چنانچه ادیسون گفته است: "90 درصد نبوغ ناشی از داشتن پشتکار در کار است".


6-اعتماد به نفس

خود باوری مثبت، نیروی سازنده‌ای است که موجب شکوفایی و پیشروی انسان در مسیر اهدافش می‌شود. شما با فهرست کردن توانایی‌ها و مهارت‌های خود می‌توانید اعتماد به نفس لازم را کسب کرده و آن را پرورش دهید. افراد موفق از شکست نمی‌ترسند.


7-نهایت استفاده از هوش و استعداد

به کار گیری درست هوش و استعداد راه موفقیت را برایمان هموار خواهد کرد. حتی فقدان استعداد نیز با مقاومت، سخت‌کوشی، نظم، دقت و صبر جبران می‌شود.


8-استفاده از فرصت‌ها

موفقیت می‌تواند حاصل از استفاده از فرصت‌ها باشد نه شانس. چنانچه بزرگمهر حکیم گفته: "کوشش قضا را سبب می‌شود".


9-خواستن، رمز موفقیت و عامل موفقیت در زندگی

خواستن واقعی آن است که به تصمیم قطعی منجر شود و تصمیم قطعی آن است که به عمل بینجامد و تنها عمل صحیح است که ما را به نتیجه و هدفمان می‌رساند.


10راضی نبودن به وضع موجود

زندگی افراد موفق نشان می‌دهد که نارضایتی آنان از وضع موجود، باعث حرکت و گام برداشتن آنان به‌سوی موفقیت شده است.
برای کسب موفقیت تنها تلاش کافی نیست بلکه آشنایی با قوانین مخصوص و به‌کارگیری آن‌ها در زندگی می‌تواند شما را سریع‌تر به اهدافتان رسانده و باعث موفق شدن شما در هر کاری شود.


در ادامه 30 قانون جهانی موفقیت را باهم مرور خواهیم کرد:

 

1 - قانون انگیزه و رمز و راز موفقیت در کار
 

هر چه می‌گویید یا انجام می‌دهید از تمایلات درونی، خواسته‌های شما سرچشمه می‌گیرد. پس برای رسیدن به موفقیت باید انگیزه‌ها را مشخص کرد تا با یک برنامه ریزی اصولی به هدف رسید.


2 - قانون انتظار
 

اگر با اعتماد به نفس، انتظار وقوع چیزی را در جهان پیرامونتان داشته باشید آن چیز به وقوع می‌پیوندد . شما همیشه هماهنگ با انتظاراتتان عمل می‌کنید و این انتظارات بر رفتار و چگونگی برخورد اطرافیانتان تأثیر می‌گذارد.


 3 - قانون تمرکز
 

هر چیزی را که روی آن تمرکز کرده و به آن فکر کنید در زندگی واقعی، شکل گرفته و گسترش پیدا می‌کند. بنابراین باید فکر خود را بر چیزهایی متمرکز کنید که واقعاً طالب آن هستید.


 4 - قانون عادت

حداقل  95  درصد از کارهایی که انجام می‌دهیم از روی عادت است. پس می‌توانیم عادت‌هایی را که موفقیتمان را تضمین می‌کنند در خود پرورش دهیم؛ و تا هنگامی که رفتار مورد نظر به‌صورت خودکار و غیرارادی انجام نشود، تمرین و تکرار آگاهانه و مداوم آن را ادامه دهیم.


5 - قانون انتخاب

زندگی ما نتیجه انتخاب‌های ما تا این لحظه است. چون همیشه در انتخاب افکار خود آزاد هستیم، کنترل کامل زندگی و تمامی آن چه برایمان اتفاق می‌افتد در دست خودمان است.


6 - قانون تفکر مثبت و راههای موفقیت

برای رسیدن به موفقیت و شادی، تفکر مثبت امری ضروری است. شیوه تفکر شما نشان دهنده‌ی ارزش‌ها، اعتقادات و انتظارات شماست.


7 - قانون تغییر و رسیدن به موفقیت

تغییر ، غیرقابل اجتناب است و ما باید استاد تغییر باشیم نه قربانی آن.
 


8 - قانون کنترل

سلامتی ، شادی و عملکرد درست از طریق کنترل کامل افکار، اعمال و شرایط پیرامونمان به وجود می‌آید.


9 - قانون مسؤولیت

هر چه و هر کجا که هستید به خاطر آن است که خودتان این طور خواسته‌اید. مسئولیت کامل آن چه که هستید ، آن چه که به دست آورده‌اید و آن چه که خواهید شد بر عهده خود شماست.


 10 - قانون پاداش

عالم در نظم کامل به سر می‌برد و ما پاداش کامل اعمالمان را می‌گیریم. همیشه از همان دست که می‌دهیم از همان دست می‌گیریم. اگر از عالم بیشتر دریافت می‌کنید به این دلیل است که بیشتر می‌بخشید.


 11 - قانون خدمت

پاداش‌هایی را که در زندگی می‌گیرید با میزان خدمت شما به دیگران رابطه مستقیم دارد. هر چه بیشتر برای بهبود زندگی و سعادت دیگران کار کنید و توانایی‌های خود را افزایش دهید، در عرصه‌های مختلف زندگی خود بیشتر پیشرفت می‌کنید.


12 -  قانون علت و معلول

هر چه به دلیلی رخ می‌دهد. برای هر علتی معلولی است و برای هر معلولی علت یا علت‌های به خصوصی وجود دارد، چه از آن‌ها اطلاع داشته باشید چه نداشته باشید. چیزی به اسم اتفاق وجود ندارد. در زندگی هر کاری را که بخواهید می‌توانید انجام دهید به‌شرط آن که تصمیم بگیرید که دقیقاً چه می‌خواهید و سپس عمل کنید.


13 - قانون ذهن

شما تبدیل به همان چیزی می‌شوید که درباره آن بیشتر فکر می‌کنید. پس همیشه درباره چیزهایی فکر کنید که واقعاً طالب آن هستید.


 

 14 - قانون عینیت یافتن ذهنیات

دنیای پیرامون شما تجلی فیزیکی دنیای درون شماست. کار اصلی شما در زندگی این است که زندگی مورد علاقه خود را در درون خود خلق کنید. زندگی ایده آل خود را با تمام جزییات آن مجسم کنید و این تصویر ذهنی را تا زمانی که در دنیای پیرامون شما تحقق پیدا کند حفظ کنید.


15 - قانون رابطه مستقیم

زندگی بیرونی شما بازتاب زندگی درونی شماست. بین طرز تفکر و احساسات درونی شما ، و عملکرد و تجارب بیرونی‌تان رابطه مستقیم وجود دارد. روابط اجتماعی ، وضعیت جسمانی شرایط مالی و موفقیت‌های شما بازتاب دنیای درونی شماست.16 - قانون باور

هر چیزی را که عمیقاً باور داشته باشید به واقعیت تبدیل می‌شود. شما آن چه را که می‌بینید باور نمی‌کنید بلکه آن چیزی را می‌بینید که قبلاً به‌عنوان باور انتخاب کرده‌اید. پس باید باورهای محدود کننده‌ای را که مانع موفقیت شما هستند شناسایی کنید و آن‌ها را از بین ببرید.


17 - قانون ارزش‌ها

نحوه عملکرد شما همیشه با زیر بنایی‌ترین ارزش‌ها و اعتقادات شما هماهنگ است. آن چه که ارزش‌هایی را که واقعاً به آن اعتقاد دارید بیان می‌کند ادعاهای شما نیست بلکه گفته‌ها، اعمال و انتخاب‌های شما به‌ویژه در هنگام ناراحتی و عصبانیت است.


18 - قانون تأثیر تلاش

همه امیدها، رؤیاها، هدف‌ها و آرمان‌های ما در گرو سخت‌کوشی است. هر چه بیشتر تلاش کنیم؛ موفقیت بیشتری کسب خواهیم کرد.


19 - قانون آمادگی

در هر حوزه‌ای موفق‌ترین افراد ، آن‌هایی هستند که وقت بیشتری را صرف کسب آمادگی برای انجام کارها می‌کنند. عملکرد خوب نتیجه آمادگی کامل است.


20 - قانون حد توانایی

شاید برای انجام همه کارها وقت کافی وجود نداشته باشد ولی همیشه برای انجام مهم‌ترین کارها وقت کافی هست. هر چه بیشتر کار کنیم کارایی بیشتری پیدا می‌کنیم. اما باید اموری را بر عهده بگیریم که در حد توانمان باشد.


21 - قانون تصمیم

مصمم بودن از ویژگی‌های اساسی افراد موفق است. در زندگی هر جهشی در جهت پیشرفت هنگامی حاصل می‌شود که در موردی تصمیم روشنی گرفته باشیم.


22 - قانون خلاقیت

ذهن ما می‌تواند به هر چیزی که باور داشته باشد دست یابد . هر نوع پیشرفتی در زندگی با یک ایده آغاز می‌شود و چون توانایی ما در خلق ایده‌های جدید نامحدود است آینده نیز محدودیتی نخواهد داشت.


 23 - قانون استقامت

معیار ایمان به خود، توانایی استقامت در برابر سختی‌ها، شکست‌ها و ناامیدی‌هاست . استقامت ویژگی اساسی موفقیت است . اگر به‌اندازه کافی استقامت کنیم، طبیعتاً سرانجام موفق خواهیم شد.


  24 - قانون صداقت

خوشبختی زمانی به سراغ ما می‌آید که تصمیم بگیریم هماهنگ با والاترین ارزش‌ها و عمیق‌ترین اعتقادات خود زندگی کنیم. همواره باید با آن بهترین‌ها که در درونمان وجود دارد صادق باشیم.


25 - قانون انعطاف پذیری

در تعیین اهداف خود قاطعیت داشته باشید، اما در مورد روش دست یابی به آن‌ها انعطاف پذیر باشید. در عصر تحولات سریع و رقابت شدید، انعطاف پذیری از ضروریات است.


  26 - قانون خوشبختی

کیفیت زندگی ما را احساسمان در هر لحظه تعیین می‌کند و احساس ما را تفسیر خودمان از وقایع پیرامونمان مشخص می‌سازد، نه خود وقایع. هرگز برای این که تجربه خوشی از دوران کودکی داشته باشید دیر نیست. کافی است گذشته را مرور کنید و روشی را که برای تفسیر تجربیات خود داشته‌اید تغییر دهید.


27 - قانون تعجیل

ما همواره دوست داریم که هر چه زودتر به آرزوهایمان برسیم، به همین دلیل است که در تمام عرصه‌های زندگی بی‌قراریم.


28 - قانون فرصت

بهترین فرصت‌ها اغلب در معمولی‌ترین موقعیت‌های زندگی‌مان به وجود می‌آید. پس بزرگ‌ترین فرصت‌ها به‌احتمال زیاد همیشه در دسترس ماست.


29 - قانون خود شکوفایی

شما می‌توانید هر چه را که برای رسیدن به اهداف تعیین شده خود به آن نیاز دارید بیاموزید. آن‌هایی که می‌آموزند توانا هستند.


 30 - قانون بخشندگی

هر چه بیشتر ، بدون انتظار پاداش به دیگران خدمت کنید خیر و نیکی بیشتری به شما می‌رسد، آن هم از جاهایی که اصلاً انتظار ندارید. شما تنها در صورتی حقیقتاً خوشبخت خواهید شد که احساس کنید به دلیل خدمت به دیگران انسان باارزشی هستید .


 

دانلود PDF مقاله:اصول اولیه موفقیت

نظرات

hooshmandbms.ir
۱۳۹۸/۱۰/۱۸۰۰
پاسخکارآفرینان موفق پیروزی‌ های خود را بیشتر به شکست‌ هایشان نسبت می ‌دهند

خبرنامه سایت

با عضویت در سایت از مطالب ویژه ، آخرین اخبار ، دانلودهای رایگان و امکانات ویژه بهره مند شوید

به جمع کاربر ما بپیوندید