سرمایه گذاری|کسب و کار| کسب ثروت | عشق | موفقیت | روابط عاطفی|‌ محصولات آموزشی | دوره‌ آنلاین | قانون جذب

5 راه برای متوقف کردن حسادت به موفقیت دیگران

5 راه برای متوقف کردن حسادت  به موفقیت دیگران
چکیده این مطلب : انتشار : 1397/08/19 0 نظر

حسادت به دوستان با مشاهده‌ی شبکه های اجتماعی، فرد را به سمت افسردگی هدایت می‌کند. 

 

 

5 راه برای متوقف کردن حسادت  به موفقیت دیگران

 

حسادت عاشقانه

حتما بخوانید: حسادت ورزیدن و نشانه های آن 

حسادت، احساسی طبیعی است که هر کسی آن را تجربه می‌کند. اما اگر آن را کنترل نکنید به خشم و تلخی تبدیل می‌شود. درنتیجه‌ی این احساسات منفی و مخرب، گرفتار افکار ناخوشایندی می‌شوید که اوضاع‌ احساسی‌تان را به‌مراتب بدتر خواهد کرد. افراد بسیاری به‌دلیل اینکه نمی‌توانند با دوستان یا همکاران خود رقابت کنند، زندگی خود را موفقیت‌آمیز نمی‌بینند. اما چگونه می‌توان این حس حسادت به راز موفقیت دیگران را از بین برد؟ در این مقاله 5 راهکار مفید برای مقابله با حسادت به موفقیت دیگران را معرفی خواهیم کرد.
از مهم‌ترین تاثیرات شبکه های اجتماعی این است که احساس خشم و رنجش را شدت می‌بخشند. فقط دو دقیقه جست‌وجو در این شبکه‌ها، شما را متقاعد می‌کند که دوستان‌تان از شما شادتر و سالم‌تر هستند. چراکه آنها معمولا آخرین عکس‌های تعطیلات‌شان را در این شبکه‌ها می‌گذارند و زندگی و بخت خوب‌شان را به همه اعلام می‌کنند. اما بررسی‌ها نشان داده است که حسادت به دوستان با مشاهده‌ی شبکه های اجتماعی، فرد را به سمت افسردگی هدایت می‌کند. اگر به همکارتان که ارتقاء یافته یا رئیس‌تان که خودروی گران‌ قیمتی دارد، حسادت کنید و به‌طور کلی از موفقیت‌های دیگران دچار عذاب و رنجش شوید، سلامتی‌، روابط اجتماعی و حرفه‌تان را به‌خطر می‌اندازید. این نوع حسادت‌ها، توان ذهنی‌تان را از کار می‌اندازد و شما را از رسیدن به توانایی‌های بالقوه‌تان بازمی‌دارد. در ادامه، 5 روش دوری از حسادت به موفقیت دیگران ارائه شده که به‌وسیله‌ی آنها می‌توانید از این احساس مخرب رها شوید:


1. حسادت به موفقیت دیگران ،خودتان را با دیگران مقایسه نکنید

 

حسادت به زندگی دیگران


ممکن است با تماشای شبکه های اجتماعی خیلی راحت به این فکر بیفتید که «خانواده‌ی من آن‌قدر شاد نیستند» یا «خانه‌مان به شیکی خانه دوستانم نیست.» اما بدانید زندگی، رقابت نیست. مقایسه‌‌ی بین خود و دیگران، درست مانند مقایسه‌ی سیب با پرتقال است. نوع زندگی هر کس منحصر به فرد اوست و شما باید برای خود و فردیت‌تان ارزش و احترام قائل شوید. هربار که متوجه شدید، دارید زندگی‌تان را با زندگی دیگری مقایسه می‌کنید، به خودتان یادآور شوید که شما در مسابقه نیستید. وظیفه‌ی شما این است که بدون توجه به اطرافیان‌تان، کارهای خود را به‌ بهترین‌ شکل ممکن انجام دهید.


2. حسادت به موفقیت دیگران ،شیوه تفکرتان را تغییر دهید

 

حسادت به عشق

حتما بخوانید: حسادت زنانه چیست؟

یکی از راهکارهای مقابله با حسادت به موفقیت دیگران تغییر شیوه تفکر است. تصور اینکه فرصت‌ها نادر هستند، ذهن را چنان بیمار می‌کند که فرد را به سمت افکار پلید، مانند آنچه که در فیلم «سالار مگس‌ها» مشاهده شد، هدایت می‌کند. (در سالار مگس‌‌ها،‌ شخصیت‌های داستان به سمت توحش پیش می‌روند). البته این روشی است که معمولا شرکت‌های تولید محصولات به‌کار می‌برند تا شما را متقاعد کنند، عرضه‌ی کالایی بسیار کم و نامحدود است و شما را وادار می‌کنند قبل از هر کسی، حریصانه آن کالا را بخرید.

اگر همسایه‌تان ثروتمند است، تصور نکنید او تمام منابع پولی دنیا را به خودش اختصاص داده و شما هیچ راهی برای پولدارشدن ندارید. یا اگر ارتقاء شغلی‌ موردنظرتان نصیب همکارتان شده، شاید بتوانید آن سمت را در سازمان یا شرکتی دیگر به‌دست آورید. حتی گاهی‌اوقات با سمت‌هایی عالی‌تر از چیزی که تصور می‌کردید، برخورد خواهید کرد.

ممکن است فکر کنید در طول عمرتان فقط یک‌بار فرصتی مناسب به‌دست می‌آورید یا موفقیت دیگران چیزی است که هرگز نمی‌توانید به آن دسترسی داشته باشید. اما واقعیت این است که کمتر چیزی در دنیا وجود دارد که کمیاب باشد. البته «زمان» چیزی است که همیشه محدودیت دارد و هر دقیقه‌ای را که با حسادت نسبت به موفقیت دیگری هدر دهید، 60 ثانیه‌ای است که برای همیشه از دست داده‌اید.


3. حسادت به موفقیت دیگران ،به تمام جنبه‌های زندگی توجه کنید

 

حسادت به جاری


زندگی هیچ‌کس کامل نیست. اما مشاهده‌ی تصاویر کوچکی از زندگی افراد، ممکن است باشکوه‌تر از آنی باشد که حقیقت داشته باشد؛ به‌ویژه اگر این تصاویر را در شبکه های اجتماعی می‌بینید. فقط به‌دلیل اینکه همکارتان درآمد بیشتری دارد، یا همسایه‌تان جذاب‌تر است، به این معنا نیست که او زندگی بی‌نظیری دارد.

به‌جای اینکه روی بخش خوب زندگی فرد دیگری متمرکز شوید، زندگی او را از بُعد وسیع‌تری ببینید و چشم‌انداز مناسب‌تری داشته باشید. شما نمی‌دانید که دیگران ممکن است در زندگی چه سختی‌هایی را متحمل شوند. حتی اگر ظاهر زندگی فردی بدون مشکل به‌نظر بیاید، مسلما نمی‌دانید ممکن است آن فرد گرفتار چه مشکلات ذهنی و روحی باشد.


4. حسادت به موفقیت دیگران ،بر سر اینکه چه چیزی منصفانه است، تصمیم‌گیری نکنید

 

حسادت به همسر

حتما بخوانید: جذب انرژی مثبت

گاهی‌اوقات وسوسه می‌شویم آنچه را که عادلانه می‌دانیم، به همه‌چیز تعمیم دهیم. مثلا «او شایسته‌ی این ارتقاء نبود، چون به‌اندازه‌ی من کار نمی‌کند.» یا «او وقتی با کارمندانش مانند آشغال رفتار می‌کند، سزاوار داشتن کسب‌ و کار موفق نیست».

حقیقت این است که قرار نیست همیشه زندگی، منصفانه (طبق چیزی که از انصاف می‌شناسید) پیش برود. اصرار بر اینکه شما شایستگی بیشتری نسبت به دیگری دارید، فقط وقت و انرژی‌تان را هدر می‌دهد. مواردی را که از کنترل‌تان خارج است، بپذیرید و روی بهترین کسی که می‌توانید باشید، متمرکز شوید. در این راه هم دائم به خودتان امتیاز ندهید تا در صورت امتیازهای کم دچار افسردگی نشوید.


5. حسادت به موفقیت دیگران ،خودتان تعریفی تازه از موفقیت داشته باشید

 

با شوهر حسود چه کنیم


تعریف مناسب و تازه از موفقیت یک راهکار مناسب برای مقابله با حسادت به موفقیت دیگران است. وقتی تشخیص دهید که با کسی در رقابت نیستید، نمی‌توانید از او ناراحت و عصبانی باشید. درحقیقت، وقتی به زندگی خود، همچون فرصتی برای همکاری و نه رقابت بنگرید، می‌توانید موفقیت‌های دیگران را هم جشن بگیرید. برای خود تعریفی از موفقیت داشته باشید و ارزش‌های خود را بشناسید. بدانید که دیگران هم برای رسیدن به موفقیت‌هایشان در تلاش هستند. در ضمن دستاوردهای آنها به‌معنای نابودی موفقیت‌های شما یا دست کم گرفتن آنها نیست.

به مسیر رسیدن به موفقیت‌های خود توجه کنید. تنها کسی که باید خود را با آن مقایسه کنید، فقط خود دیروزتان هستید. هر روز کمی بهتر از روز قبل باشید. با این روش دیگر موفقیت‌های دیگران را تهدید نمی‌بینید.


منبع : forbes
 

نظرات

خبرنامه سایت

با عضویت در سایت از مطالب ویژه ، آخرین اخبار ، دانلودهای رایگان و امکانات ویژه بهره مند شوید

به جمع کاربر ما بپیوندید