سرمایه گذاری|کسب و کار| کسب ثروت | عشق | موفقیت | روابط عاطفی|‌ محصولات آموزشی | دوره‌ آنلاین | قانون جذب

5 راه برای بهبود بخشیدن روابط با همکاران

 5 راه برای بهبود بخشیدن روابط با همکاران
چکیده این مطلب : انتشار : 1396/10/07 1 نظر

ما بیشتر وقتمون رو با همکارامون سپری می‌کنیم تا مثلا با شریک زندگی یا خانواده، دوستان صمیمی، فامیل، حیوان خانگی و …چیزهای خیلی زیادی هست که ما می‌تونیم از همکارمتون یاد بگیریم و همه اینها با پیدا کردن یک راه سازنده برای همزیستی و همکاری شروع می‌شه. اگه می‌خواین چندتا راه حل ساده درباره این موضوع یاد بگیرین به خوندن این مطلب ادامه بدین.

5 راه برای بهبود بخشیدن روابط با همکاران


ما بیشتر وقتمون رو با همکارامون سپری می‌کنیم تا مثلا با شریک زندگی یا خانواده، دوستان صمیمی، فامیل، حیوان خانگی و …چیزهای خیلی زیادی هست که ما می‌تونیم از همکارمتون یاد بگیریم و همه اینها با پیدا کردن یک راه سازنده برای همزیستی و همکاری شروع می‌شه. اگه می‌خواین چندتا راه حل ساده درباره این موضوع یاد بگیرین به خوندن این مطلب ادامه بدین.

 

بهش فکر کنین: اگه شما 40 ساعت در هفته و 52 هفته در سال کار کنین،این یعنی 2000 ساعت از سال رو با افراد یکسانی می‌گذرونین ، حالا یکی دوتا مسافرت هم ازش کم کنین. این زمان خیلی زیادیه که معمولا به میزان زیادی سرخوردگی در سکوت (و بعضی وقتها هم نه چندان در سکوت) ختم می‌شه.

 

این موضوع برقراری روابط با همکاران و با افرادی که باهاشون کار می‌کنین رو تبدیل به یک اولویت می‌کنه، و حتی در بعضی موارد راهی برای بقا به حساب میاد. حتی اگه شما از صدای فین کردن جیمی پشت میزش متنفرین، یا هر دفعه که استیسی نظرش رو توی جلسات مطرح می‌کنه خودتون رو منقبض می‌کنین، راه شما به دلیلی با این افراد تلاقی کرده، و این به عهده شماست که بهترین تلاش خودتون رو بکنین.

انسان موجودی اجتماعی است و باید با اطرافیان خود رابطه داشته باشد تا ازطریق تعاملات و روابط اجتماعی، نیازهای مادی و عاطفی خود را برطرف کند. روابط با همکاران موجود در محیط کار نیز از این قاعده مستثنی نیست و فردی که با همکاران خود روابطی قوی و گسترده برقرار کرده، بهتر می‌تواند درجهت رشد و پیشرفت حرکت کند و وظایف خود را به‌شکلی مطلوب انجام دهد. ولی ازسوی دیگر، زیاده‌روی در ایجاد روابط با همکاران نیز مانند زیاده‌روی در هر کار دیگری زیان‌آور است.

 

بنابراین ما باید بدانیم که چگونه می‌توانیم با همکاران خود رابطه‌ی مفید و سازنده‌ای برقرار کنیم که به رشد و موفقیت شغلی و حرفه‌ای ما کمک کند. درادامه، به 5 عادت ساده اشاره می‌کنیم که توجه به آنها به شما کمک می‌کند روابط کاری بسیار خوبی را ایجاد و حفظ کنید، بدون اینکه مجبور باشید با تک‌ تک افراد در محل‌ کار خود، روابط با همکاران دوستانه برقرار کنید.

برای تمام افرادی که کارکردن در محیط‌ های اداری را تجربه کرده‌اند، دو مسئله بسیار بدیهی و روشن است. از یک‌سو بسیار مهم است که در محل‌کار خود دوستانی داشته باشید. زیرا  روابط با همکاران، ازجمله مهم‌ترین عوامل تأثیرگذار بر رضایت شغلی کارکنان هستند و همیشه داشتن دوستی که در زمان مواجهه با سختی‌ها و مشکلات کاری بتوانیم با او مشورت کنیم و از او کمک بخواهیم، بسیار مفید است. ولی مسئله‌ی بدیهی دیگر این است که درگیرشدن در روابط اجتماعی بیش‌ازحد در محل‌کار نیز موجب می‌شود که نتوانیم کارهای زیادی انجام دهیم. درواقع یکی از مهم‌ترین دلایل کاهش بهره وری (دست‌کم در سطح فردی)، حواس‌پرتی‌های ناشی از حضور همکاران در نزدیکی و مجاورت فرد است.

 

ولی شما نمی‌توانید از ایجاد روابطی قوی با همکاران که موجب افزایش بهره وری کوتاه‌مدت شما می‌شود، چشم‌پوشی کنید. بدون وجود روابط کاری مستحکم، احتمال اندکی وجود دارد که کسی حاضر شود برای کمک به کل تیم، بیش از وظایف و تکالیفی که برای او تعیین شده تلاش کند. به‌علاوه درصورت نبود این روابط با همکاران و دوستانه احتمال بیشتری وجود دارد که در میان کارکنان، درگیری‌ها و اختلاف‌نظرهایی به‌وجود بیاید. تنها راه رسیدن به تعادل، ایجاد روابطی خوب به‌شکلی هدفمند و آگاهانه است.

 

ولی رسیدن به تعادل، دقیقا چه معنایی دارد؟ یعنی شما مجبور نیستید با تمام افراد در محل‌کار خود دوست باشید، البته تازمانی‌که با پایبندی به 5 شیوه‌ی هوشمندانه‌ی زیر، روابطی را که با همکاران‌تان برقرار کرده‌اید، در بلندمدت حفظ کنید.

 

مقاله مرتبط:10 روش ایجاد انگیزه در کارمندان

 

 1. در روابط با همکاران قدردانی و سپاسگزاری خود را بیان کنید 

درصورتی‌که حجم بسیار بالایی از ایمیل‌ها را دریافت می‌کنید، مجبور نیستید به تک‌تک این پیام‌ها (حتی صرفا با یک تشکر ساده) پاسخ دهید. پاسخ‌دادن به تمام ایمیل‌ها الزامی نیست و حتی می‌تواند آزاردهنده باشد. ولی اگر همکار شما کارهایی بیشتر از وظایفی را که در پروژه‌ای به او محول شده انجام داده است یا در انجام وظیفه‌ای، عملکرد بسیار خوبی داشته است، چند ثانیه زمان گذاشتن و سپاسگزاری از تلاش‌های او تأثیر بسیار زیادی خواهد داشت. برای سپاسگزاری می‌توانید پیامی ساده ارسال کنید و در آن، صادقانه از تلاش‌ها و زحمات او سپاسگزاری کنید و عملکرد او را تحسین کنید. مثلا می‌توانید بگویید: «برای کارهای مهمی که در این پروژه انجام دادید از شما سپاسگزارم. نتیجه‌ی پروژه عالی شده است!» همین پیام ساده موجب می‌شود که همکاران شما درمورد تلاش‌هایی که انجام داده‌اند، احساس بسیار خوبی پیدا کنند و دیگر حس نخواهند کرد که از آنها قدردانی نمی‌شود و کسی ارزش کارهایشان را نمی‌داند.

 

قدردانی و سپاسگزاری خود را به‌صورت حضوری نیز بیان کنید. در جلساتی دونفره یا حتی در دیداری کوتاه و غیررسمی، مثلا در بیرون آشپزخانه‌ی اداره نیز می‌توانید از همکار خود برای کارهایی که به‌خوبی انجام داده است، سپاسگزاری کنید. اگر فردی ایده‌ای هوشمندانه را در جلسه مطرح می‌کند، صرفا با گفتن جمله‌ای مانند «به نکته‌ی خوبی اشاره کردید، از توصیه‌ی شما سپاسگزارم.» از او قدردانی کنید. این کار بسیار ساده و درعین‌حال بسیار تاثیرگذار است.


 

 2. در روابط با همکاران به آنها زمانی را اختصاص بدهید 

گاهی نمی‌توانید به برنامه‌ها و زمان‌بندی‌های خود پایبند باشید و وسوسه می‌شوید که برنامه‌ی ملاقات‌ها، به‌ویژه ملاقات‌های مربوط‌به دریافت گزارش‌های مستقیم را تغییر دهید. ولی وقتی مرتبا ملاقات‌ها با همکاران خود را به‌تعویق می‌اندازید، با این کار به‌طور غیرمستقیم به آنها می‌گویید که ملاقات رودررو با آنها برای شما اهمیتی ندارد.

 

درنتیجه وقتی کار مهمی برای شما پیش می‌آید و باید از آنها بخواهید که ساعات بیشتری برای انجام آن کار کنند، ممکن است ذهن آنها به این سمت برود که: «تو درطول سه هفته‌ی پیش، 30 دقیقه برای ملاقات با من وقت نگذاشتی و حالا انتظار داری که برای کمک به تو، روز تعطیل هم سرکار بیایم و کار کنم؟»

 

البته عکس این حالت نیز صادق است. اگر همیشه روی افرادی که برای شما کار می‌کنند سرمایه‌گذاری کنید و با آنها ملاقات‌هایی رودررو داشته باشید و با رفتارها و اقدامات خود به آنها نشان بدهید که برای شما مهم هستند، وقتی از آنها می‌خواهید که کاری فراتر از وظایف اصلی خود را انجام دهند، احتمال بیشتری وجود دارد که به شما پاسخ دهند: «حتما، خوشحال می‌شوم این کار را برای شما انجام دهم.» وقت گذاشتن و توجه به روابط با همکاران و ملاقات با آنها برای دریافت گزارش‌های مستقیم، به‌معنی برقراری ارتباطی صمیمی و نزدیک با آنها نیست، ولی روش بسیار خوبی است که ازطریق آن می‌توانید به آنها نشان دهید که برای شما مهم هستند و می‌توانند به شما تکیه کنند.

 

مقاله مرتبط:اهرام مدیریت و سطوح سازنده آن

 

 3. برای کمک‌رسانی در روابط با همکاران آماده باشید 

برای همه گاهی پیش می‌آید که در محل‌ کار احساس کنند آسیب‌پذیر هستند و نیاز به کمک دارند؛ مثلا در شروع پروژه‌ای جدید، وقتی طرح پروژه برای آنها نا آشناست و باید تعریف شود، یا زمانی‌که در میانه‌ی راه مشکلی جدی پیش می‌آید یا وقتی در مراحل انتهایی پروژه با مشکلی مواجه می‌شوند. در هریک از این شرایط سعی کنید از این لحظات حساس و دشوار پیش آمده برای همکاران خود آگاه باشید و به آنها کمک کنید.

شما باید پیش‌بینی کنید که چه زمانی وظیفه یا پروژه‌ای که همکاران شما مشغول کار روی آن هستند، ممکن است که به مشکل بربخورد و هرزمان که می‌توانید به آنها پیشنهاد کمک بدهید. دوستی و روابط با همکاران، تنها راه آگاهی از زمان‌های بروز این مشکلات نیست. شما مجبور نیستید که هر روز با آنها صحبت کنید تا متوجه شوید چه زمانی می‌توانند کارهای خود را به‌خوبی انجام دهند.

 

 فقط کافی است که به روند انجام کارهای خود و طرح‌های بزرگی که کل گروه یا واحد شما انجام می‌دهد توجه داشته باشید و از آن به‌عنوان مبنایی برای آگاهی یافتن از مشکلات همکاران خود و کمک به آنها استفاده کنید. برای نمونه می‌توانید با برگزاری یک جلسه‌ی طوفان فکری اولیه یا کارکردن روی دسته‌ی اسلایدهایی که همکار شما مشغول کار روی آن است، پیش از اینکه او مشکل خود را مطرح کند، به او کمک کنید. در این حالت نیز صرفا ارسال ایمیلی کوتاه کافی است:

 

سلام [نام فرد موردنظر

 

من می‌دانم که [موقعیت دشوار مربوط] رخ داده است. خوشحال می‌شوم که درخصوص این موضوع ملاقاتی با شما داشته باشم، البته اگر فرصت آن را داشته باشید. اگر هم نمی‌توانید مسئله‌ای نیست. فقط می‌خواستم بدانید که اگر به کمکی نیازی داشته باشید، می‌توانید به من مراجعه کنید.


 4. رویدادهای مهم را در روابط با همکاران به‌ یاد داشته باشید 

مردم دوست دارند مورد توجه قرار بگیرند و فراموش نشوند. یکی از کارهای ساده‌ای که می‌توانید انجام دهید، علامت‌زدن تاریخ تولد همکاران‌تان روی تقویم است. اگر آنها برای شما کار می‌کنند یا نقش مهمی در محل‌کار دارند، بهتر است که کارت هدیه یا هدیه‌ای را برای روز تولد آنها تهیه کنید و یک هفته پیش از تاریخ تولد آنها را در تقویم خود علامت بزنید تا فرصت کافی برای تهیه‌ی هدیه داشته باشید. همین کار را برای سالگردهای کاری نیز انجام دهید تا به همکاران‌تان بگویید زمانی را که به شرکت وارد یا برای نخستین بار به گروه شما ملحق شده‌اند، گرامی می‌دارید.


 

 5. با تمام وجود در روابط با همکاران به حرف‌هایشان گوش کنید 

 

وقتی زمانی را با فردی سپری می‌کنید، با تمام وجود آنجا حضور داشته باشید، حتی اگر صرفا تعاملی 90 ثانیه‌ای با او دارید. درصورت امکان، وقتی با دیگران صحبت می‌کنید، تلفن یا رایانه‌ی خود را کنار بگذارید. به حرف‌های او گوش دهید و ازنظر احساسی هوشمند باشید و احساس او را درک کنید. با طرف مقابل خود ارتباط چشمی داشته باشید و به‌صورت کلامی یا غیرکلامی به او نشان بدهید که از صحبت با او خوشحال هستید. اگر در وسط انجام کاری هستید و یکی از همکاران‌تان به سر میز کار شما می‌آید، رفتار ناشایستی نداشته باشید و با او صحبت کنید و درعین‌حال ناراحتی خود را از اینکه کار شما را متوقف کرده است، نشان دهید. از او بپرسید که آیا می‌توانید به‌ محض تمام‌ شدن کارتان باهم صحبت کنید و درصورت موافقت او نیز، حتما پس از تمام‌ شدن کارتان به سراغ او بروید و با او صحبت کنید.

 

زمان محدود است و باید با دقت درمورد چگونگی استفاده از آن تصمیم گیری کنید. درست است که همیشه به ایجاد روابط با همکاران خود نیاز دارید، ولی نمی‌توانید بهترین دوست همه باشید. با اجرای 5 استراتژی مطرح‌شده در اینجا، به‌سادگی می‌توانید داشتن رفتار و عملکرد عاقلانه را به عادت همیشگی خود تبدیل کنید. انجام این کارها به زمان اندکی نیاز دارد، ولی برای ایجاد روابطی قوی با همکاران‌تان ضروری هستند؛ روابطی که موجب می‌شود همه‌ی شما درکنارهم رشد و پیشرفت کنید.

 

احمدرضا کرامت

گروه تحقیقاتی و آموزشی کرامت زاده

 

دانلودpdf مقاله : 5 راه برای بهبود بخشیدن روابط با همکاران

مطالب مرتبط

نظرات

حمید خانی
۱۳۹۶/۱۰/۲۵۰۰
پاسخسلام ناشناسان ارزشمند!
من ازآشنایی با شما بسیار خوشحال هستم و نه تنها علاقه زیادی دارم,بلکه دوست دارم و تمام وقتم را با شما گذر کنم اما...
در پی گزارشات از نقض حریم خصوصی و اجتماعی من و خانواده ام,ترس زیادی بر من غالب شده است که از غرستادن ایمیل,کلیک لینک,ورود به هرصفحه یا برنامه...هراس دارم و نگرانی اینکه این کار من باعث دردسر بیشتری نشود,مرا از انجام این کار منع میکند.
مشگل و نگرانی من این است که این مطالب نگران کننده چطور و چگونه در حال انجام است و چه نتیجه ای در انتظار است.
اگر من بر این مطالب تسلط داشته باشم,بنظر میتوانم برایشان اقدامی مثبت انجام دهم.
تعدادای کاربر را در فیسبوک و فلیپ بلاک کردم.صرفأ از روی نا آگاهی اینکه اینها چه کسانی هستند و شک و گمانه زنی در مورد مشگلاتم که شاید عاملان این مسعله باشند.
متأسفانه تحصیلات زیادی ندارمو در بسیاری از مراحل جز خرابکاری,کاری به ثمر نمیبرم ولی هوش و حس ششم بسیار زیادی از جانب خداوند به من اعطا شده که متوجه مساعل اطرافم میشوم و این در تعدادی از موارد کمک کننده و در بسیاری هم آزار دهنده است.
سوال هایی ذهن مرا درگیر کرده:آیا حریم خصوصی من در خطر است؟اگر اینطور است بر چه میزانی میتواند بر من تحمیل شود؟آیا اقدامی مثبت از سمت من لازم است یا میتواند مثبت باشد؟آیا این تفکر من درست است که هوش قدرتمند,هدایتگر,فرازمینی و خیر خواه در ماورای این مطالب(ویکی,گوگل...)است؟
آیا میتوانم به عنوان محقق,گزارشگر,نویسنده,همکار...(صرفأ جهت علاقه به اطلاعات و کسب دانش)در این پروژه ها مشغول بکار شوم؟
با در نظر گرفتن این تفکرات بر پایه فرضیاتی که در ذهن من موج میزند لطفأ کم کاری و عذر مرا پذیرا باشید. با تشکر بابت اعتماد و زحمات بی دریغ شما عزیزان.

به این مطلب امتیاز دهید

تعداد کل امتیازات این مطلب 5

آخرین دانلود های رایگان

آخرین محصولات

مطالب مرتبط

خبرنامه سایت

با عضویت در سایت از مطالب ویژه ، آخرین اخبار ، دانلودهای رایگان و امکانات ویژه بهره مند شوید

به جمع کاربر ما بپیوندید