سرمایه گذاری|کسب و کار| کسب ثروت | عشق | موفقیت | روابط عاطفی|‌ محصولات آموزشی | دوره‌ آنلاین | قانون جذب

زن شاد

  زن  شاد
چکیده این مطلب : انتشار : 1396/04/04 5 نظر

تقریبا هیچ‌کسی را نمی‌توانید پیدا کنید که همیشه خوشحال و آرام باشد. این یک واقعیت است، اما متخصصان می‌گویند: یافتن لذت زندگی در لحظات و به زبان خودمانی دلخوشی‌های ساده، کلید شادمانی واقعی است. شادی را باید در لحظات جست‌و‌جو کرد. خوشی‌ها را باید در چیزهای ساده یافت. با ما باشید تا در این مقاله با خصوصیات زن شاد آشنا شوید.

خصوصیات زن شاد چیست؟

تقریبا هیچ‌کسی را نمی‌توانید پیدا کنید که همیشه خوشحال و آرام باشد. این یک واقعیت است، اما متخصصان می‌گویند: یافتن لذت زندگی در لحظات و به زبان خودمانی دلخوشی‌های ساده، کلید شادمانی واقعی است. شادی را باید در لحظات جست‌و‌جو کرد. خوشی‌ها را باید در چیزهای ساده یافت. با ما باشید تا در این مقاله با خصوصیات زن شاد آشنا شوید.


«فرد.ب.برایانت» (Fred.B.Bryant)، استاد روان‌شناسی اجتماعی در دانشگاه «لویولا» در شیکاگو، معتقد است که شاد‌بودن مهارتی است که بیشتر افراد از کسب آن باز می‌مانند و دلیل این شکست هم بسیار ساده است. ما همیشه مشغول کار و سرگرم فعالیت‌های گوناگون هستیم، چیزهای زیادی در ذهن داریم. همیشه فکر می‌کنیم فردا هم خورشید دوباره طلوع می‌کند و فرصت زیادی داریم. پس، وقت خود را صرف کارهای روزمره می‌کنیم و مدام در گیر‌و‌دار زندگی روزانه اسیر هستیم. زیر سنگینی بار مسئولیت‌ها و نگرانی‌ها به‌سادگی از لحظات و رویدادهایی که می‌توانند سلامت بیشتر و لذت عمیق‌تری به ما هدیه کنند، دور می‌شویم.

بیش از 20 سال است که «برایانت» روی درک اصطلاح «چشیدن و تجربه ذهن‌-آگاهی» یا «حضور در لحظه» کار می‌کند. «حضور در لحظه» و «ذهن‌-آگاهی» به معنای تفکرات و کارهایی است که برای تشدید و طولانی‌کردن احساسات مثبت به کار می‌بریم. «برایانت» می‌گوید: «همه‌ی ما افرادی را با این‌ ویژگی می‌شناسیم، کسانی که «ذهن‌-آگاه» هستند، همیشه شادمانند و لذت زندگی را درک می‌کنند. این افراد اولین گزینه‌ای هستند که دیگران خبرهای خوش و دلپذیرشان را با آنها در میان می‌گذارند».

چگونه می‌توان مانند این افراد بود؟ افراد شاد چه ویژگی‌هایی دارند؟ خصوصیات زنان شاد چیست؟ در ادامه 10 روش برای کشف شادی و رضایت در لحظه‌لحظه‌ی زندگی بیان می‌شود. امیدواریم با این روش‌ها، خصوصیات زنان شاد را بهتر بشناسید و یاد بگیرید که حتی وقتی زندگی سخت و سنگدل شد و روی نامهربانش را به نمایش گذاشت، به راحتی ورق را برگردانید.


1. زن شاد-پخش افکار مثبت

افکار مثبت و شاد را درون خود نگه ندارید. برای مثال به دخترتان بگویید که چقدر از خرید‌کردن با او لذت می‌برید. وقتی در محل کار، رئیس‌تان به شکلی غیرمنتظره از شما تعریف می‌کند، در منزل قضیه را برای شوهرتان تعریف کنید و او را در شادی خود سهیم کرده و به خودتان افتخار کنید. کمی پُز‌دادن گاهی بد نیست، این‌طور نیست؟ یا به دوست‌تان پیام دهید و از خاطرات بامزه‌ی سفر پیشین خود با او صحبت کنید. یادآوری خاطرات خوش مشترک‌تان باعث می‌شود افکار و احساسات مثبتی میان شما رد‌و‌بدل شود. تحقیقات انجام شده توسط «برایانت» نشان می‌دهد: «سهیم‌کردن دیگران در خاطرات و تجربه‌های شاد یا حتی فکر‌کردن به این موضوع، یکی از اثربخش‌ترین راه‌ها برای ماندگاری و بزرگ‌کردن شادی‌های زندگی است. این کار باعث نهادینه‌سازی احساسات مثبت می‌شود. احساساتی که در صورت ساده گذشتن و بی‌توجهی ناپدید و کم‌رنگ می‌شوند. تحکیم ارتباطات با دیگران نیز موجب در کنار هم‌ماندنِ آدم‌ها و حفظ دوستی‌ها می‌شود».


2. زن شاد-ساختن خاطرات شیرین

سعی کنید به وقایع و رویدادهایی که برای‌تان پیش آمده، فکر کنید و لحظات شاد و لذت‌های ناشی از آنها را استخراج کنید. برای مثال چرا شال قرمز بافتنی خود را این‌قدر دوست دارید؟ فکر می‌کنید علت چیست؟ دلیل حس خوشایند شما به آن، زیبایی و راحتی است؟ یا با نگاه دقیق‌تر درمی‌یابید که عطر و بوی این شال قرمز، شما را یاد خاطرات برف‌بازی‌های شاد کودکی‌تان می‌اندازد؟ سعی کنید رمز و راز و پیچیدگی‌های احساسی را به لحظات شاد ترجمه و تبدیل کنید؛ یعنی نکات غافل‌گیرکننده و سخت، در درک لحظات را ریشه‌یابی کنید. البته زیاده‌روی نکنید، چون اگر افراط به خرج دهید، شگفتی لحظات را از دست خواهید داد.

«تیموتی.د.ویلسون» (Timothy.D.Wilson)، استاد روان‌شناسی اجتماعی دانشگاه ویرجینیا، معتقد است که آنچه هرکس به آن نیاز دارد، واکاوی تجربه‌ها، به‌منظور درک چیزهایی است که به رشد و شکل‌گیری شما کمک کرده‌اند. بعد از تحلیل این تجربه‌ها باید آنها را دوباره زندگی کنید. یعنی خیلی ساده بتوانید تجارب و لحظه‌های شاد را در زندگی جاری بسازید.


3. زن شاد-تشویق‌کردن خودتان

به خاطر دستاوردهای بزرگ‌تان به خود افتخار کنید. اگر ماه‌ها در باشگاه ورزشی عرق ریخته‌اید و پس از تمرین و تلاشی فوق‌العاده به وزن مطلوب‌تان رسیده‌اید، تلاش و موفقیت خود را مهم بدانید و دیگران را هم در این شادی و رضایت شریک کنید. بیشتر افراد خودتشویقی و افتخار‌کردن به پیروزی‌ در دستاوردهایشان را کار درستی نمی‌دانند و آن را به حساب فخرفروشی می‌گذارند و اصطلاحا می‌گویند: نباید موفقیت و پیروزی را در بوق‌و‌کرنا کرد.

باید فرق میان تجلیل نفس و افتخار‌کردن مثبت با فخرفروشی آزاردهنده و بی‌شرمانه را دانست. مرز باریک و البته مشخصی میان این دو وجود دارد که هر فردی این مرز را به‌خوبی می‌شناسد. پس، از مغرور جلوه‌کردن نهراسید، چراکه اگر از این مرز عبور کنید حتما خودتان متوجه خواهید شد.


4. زن شاد-کوک‌ کردن ساز احساسات

ساز احساسات خود را کوک کنید. شاید بپرسید که دقیقا چه‌کار باید بکنیم؟ زن شاد-باید یاد بگیرید که با تمام وجود لحظات را حس کنید. لذت‌ تجربه‌های مثبت به‌ویژه آن دسته از تجربیات کوتاه و گذرا را بچشید. خوشی‌های ساده را دست کم نگیرید. برای مثال وقتی شکلاتی خوش‌طعم می‌خورید، چشم‌تان را ببندید یا شش‌ها را از عطر دل‌انگیز بوی دریا در کنار ساحل پر کنید. به شور‌و‌شوق بچه‌ها وقت بازی‌کردن گوش بسپارید. تمرکز خود را بالا ببرید. وقتی روی چیزی تمرکز می‌کنید، توجه‌نکردن به سایر محرک‌های حسی باعث می‌شود، لذت تجربه‌های مثبت پررنگ‌تر شوند.


5. زن شاد-مقایسه‌ی وارونه

مقایسه‌ی وارونه باعث می‌شود لذت‌ها و شادی‌ها، بیشتر به چشم بیایند. یعنی به جای اینکه اوضاع را با شرایط خیلی ایده‌آل و بی‌نقص مقایسه کنید، آن را با شرایط بدتر و مشکلاتی که می‌توانست به وجود بیاید و نیامده، مقایسه کنید. به خود بگویید که اوضاع می‌توانست خیلی خراب‌تر از اینها شود یا وضعیت کنونی‌تان را با تجربه‌های بدتر و ناخوشایندتر گذشته مقایسه کنید.

البته حواس‌تان باشد که این به معنای مقایسه‌های نادرست نیست؛ برای مثال اینکه همکارتان اخراج شده و جای او نیستید یا کسی مریضی سختی گرفته و شما در حال حاضر سالم و تندرست هستید. این راه‌حل به مسائل ساده‌تر می‌پردازد، مانند خوشحالی از اینکه امروز آفتابی‌تر از آن است که در گزارش هواشناسی گفته شده بود یا شادی از اینکه پروژه‌ی کاری‌تان زودتر از آنچه فکر می‌کردید، تمام شده است.


6. زن شاد-جاری‌ شدن

بعضی لحظات شاد و لذت‌بخش، واکنش‌های آگاهانه و توأم با موشکافی ما هستند، اما بعضی اوقات وقتی خود را در لحظه‌ی حال غوطه‌ور می‌سازیم، لذت و شادی شگفت‌انگیزی را تجربه خواهیم کرد. شادی‌هایی که بدون قضاوت و تجزیه و تحلیل آگاهانه به دست می‌آیند، خیلی دلپذیر و شیرین هستند.

می‌توانید به موسیقی مورد علاقه‌تان در اتاقی تاریک، با هدفون گوش دهید یا در رمان مورد علاقه‌تان غرق شوید. آخر هفته‌ها وقتی را برای انجام تفریح موردعلاقه‌تان در نظر بگیرید و به حالت خوشایندی برسید که اصطلاحا به آن «جاری‌شدن» می‌گویند. «جاری‌شدن» در شادمانی و حس خوب لحظه‌ها.زن شاد


7.زن شاد- از تقلید تا تأیید

حتی اگر آن‌قدرها هم روبه‌راه و سرحال نیستید، باز لبخند بزنید و خود را خوشحال نشان دهید. این کار باعث القای حس شادی به شما می‌شود. شوروحال خود را بیشتر کنید. فرض کنید هلو میوه مورد علاقه‌تان است و می‌خواهید یک هلوی خوشمزه را نوش جان کنید. سعی کنید با هر گازی که می‌زنید طعم هلو را با تمام وجود حس کنید و لذت ببرید. در هنگام تماشای فیلم‌های خنده‌دار، بلند‌ بلند بخندید. وقتی از جلوی آیینه می‌گذرید، به خودتان لبخند بزنید. سرکوب‌کردن شادی‌ها و احساسات مثبت، باعث از بین‌رفتن و ناپدید‌ شدن آنها می‌شود.


8. زن شاد-استفاده از لحظات پرمعنی و شاد

زن شاد،هر‌چه خاطرات و تجارب شیرین گذراتر باشند، یادآوری و چشیدن طعم دوباره‌ی آنها سخت‌تر می‌شود. «برایانت» می‌گوید: برعکس چیزی که ما فکر می‌کنیم، یادآوری این نکته به خود، که زمان به سرعت می‌گذرد و خوشی‌ها موقتی‌اند، باعث می‌شود که قدر لحظات مثبت و شاد را بیشتر بدانیم.


9. زن شاد-پرهیز از افکار منفی

دنیا به‌اندازه‌ی کافی افراد بدبین و منفی‌باف دارد. پس، افکار منفی که شادی‌هایتان را از بین می‌برند کنار بگذارید. افکار منفی مانند نگرانی از قضاوت و نگاه دیگران یا اتهام‌زدن به خود و مقصر‌دانستن خود را کنار بگذارید. وقتی حالِ خوش به شما روی خوش نشان می‌دهد، به هیچ رقم اجازه‌ی خروج و عزیمت به آن ندهید. حال خوب و شادی‌تان را با ریزبینی‌های بیهوده خراب نکنید. افکاری چون: چرا من لایق این خوشی هستم؟ موشکافی‌های بیهوده یا فکر اینکه چه چیزهایی ممکن بود اشتباه پیش برود؟ یا چه چیزهایی می‌توانست بهتر پیش برود؟ فقط خوشی و شادی شما را خراب می‌کند. حواس‌تان باشد که نگذارید، لذت و شادمانی به این سادگی‌ از دست‌تان برود.


10. زن شاد-سپاسگزاری و تشکر

سپاسگزار باشید. حق‌شناسی و تشکر از لطف و محبت دیگران، به شادی بیشتر شما کمک می‌کند. این لطف می‌تواند خیلی ساده باشد مثل تعارف صندلی در متروی شلوغ و اتوبوس یا دعوت‌شدن از طرف دوستی به مهمانی. نگرش حق‌شناسی را در خود رشد دهید. زن شاد ،«برایانت» معتقد است که همیشه لازم نیست مراتب قدردانی خود را در ظاهر ابراز کنید، اما با گفتن «سپاسگزارم» به یک دوست، غریبه یا حتی قدردانی از جهانِ هستی، نسبت به شادی‌ها و زیبایی‌ها هشیارتر می‌شویم و در نتیجه شادی‌مان عمیق‌تر می‌شود.

نظرات

پدارم توفیقی
۱۳۹۶/۰۴/۰۷۰۰
پاسخ
سلام
آرامش هدیه ای است خداوندی که گاهی وقتهاراه های رسیدن به آنرافراموش میکنیم.دراین بین کسانی هستند که آنرا دوباره به مایادآوری وهدیه میکنند.شمایکی از آنهاهستید.ممنون میشوم اگربفرمائید چطوراین مطالب را دانلود کنیم.مطلب بسیارزیبائی بود.باتشکر
آناهیتا فراهانی تهرانی
۱۳۹۶/۰۴/۰۶۰۰
پاسخ

لحظه ای که یک مطلب روی سایت قرار میگیره اشک تو چشام جمع میشه..میدونید چرا؟چون داشتم فکر می کردم چیکار کنم که روابطم قشنگتر شه ولی نتونستم پیدا کنم و بعد با خودم گفتم که ایکاش خدا منو در این مورد راهنمایی میکرد.و داشتم پیش خودم به شما استاد عزیزم فکر میکردم و احساس دلتنگی کردم و گفتم کاش استاد کرامت یه مطلب میذاشت.و به خدا قسم همون لحظه اومدم و این رو دیدم. نمیدونین چقدر خوشحالم و چقدر هیجان زدم.این روزا حس میکنم به خدا نزدیکتر شدم استاد کرامت چند روز پیش هم چنین اتفاقی افتاد و من در مورد مساله ای از خدا سوال کردم و شاید باورتون نشه که یک ربع بعد یه فایل که مدتها بود دانلود کرده بودم و گوش نکرده بودم رو یهو پلی کردم و اشک از چشام جاری شد.جواب همه پرسشها و سوالاتم رو دارم به بهترین شکل میگیرم و نمیدونم چطور بگم خداااایا شکررررت..خدا از طریق شما جواب سوال منو داد.استاد کرامت خیییلی ازتون سپاسگزار و ممنونم که به من یاد دادید که به خدای خودم نزدیکتر شم و نشونه هاشو درک کنم.مطلبتون جواب خیلی از سوالهای منو داد بله درسته،ما همیشه همون چیزی رو تجربه میکنیم تو روابطمون که خودمون قبلا یا درحال حاضر بهش فکر کردیم و تو فرکانسش قرارگرفتیم.در مورد روابطم قبلا همیشه بافردی روبرو میشدم که من رو اون جوری که میخواستم دوست نداشت چون خودمو لایق نمیدونستم،و روح و فکرم اینقدر درگیر اون فرد میشد و انقدر بهش وابسته میشدم که رابطم همیشه خراب میشد.ولی از وقتی باورمو درمورد رابطه باجنس مخالف عوض کردم وجود کسی رو کنار خودم دیدم که همون کسیه که همیشه میخواستم و البته در پی بهتر وبهتر شدن این رابطم و خدارو هزار مرتبه شکر میکنم که تو این مسیر خدا کنارمه و دستی از خدا به اسم استاد کرامت که بهم راه و مسیر درست رو نشون میده.اما در مورد باورهایی که جایگزین باورهای قبلیم کردم به دوستانم چند نکته رو بگم که امیدوارم به دردشون بخوره 1. که به شخصه تجربه کردم ما تا وقتی خودمون رو دوست نداشته باشیم کسی هم مارو دوست نخواهد داشت، من از زمانی که خودم و خدام رو بهتر شناختم و به ارزشهای خودم پی بردم تونستم تو رابطم موفق باشم تا وقتی به کسی وابسته باشیم نمیتونیم رابطه خوبی رو تجربه کنیم.2. اینکه استاد گفتن ما با چیزهایی که میبینیم یا میشنویم یا بهش فکر میکنیم فرکانس میفرستیم این نشون میده چقدر ما باید حواسمون به جزییات و افکارمون و دیده ها و شنیده هامون باشه خیلیا هستن که علاقه دارن که در مورد شکستها و ناکامی های دیگران بشنون تا بقول خودشون درس عبرت شه ولی من سعی میکنم از شنیدن این چیزا دور باشم و اصن نشنوم چون بنظر من وقتی گوش بدیم این داستانارو ما تجسم میکنیم و بهش فکر میکنیم و این تو ذهن ما نقش میبنده. قبلا علاقه خاصی به دیدن فیلهای غمگین عاشقانه داشتم ولی الان اصلا نمیبینم یا مثلا یه سری پیج ها و کانالهایی تو شبکه های مجازی هست که متنایی میذارن که اشک آدم در میاد یا حتی خیلی از اشعار شعرا از نظر من بار منفی داره و نمیخونمشون.چون قبلا عاشق اینجور چیزا بودم و نتیجشو میدیدم3. هر روز با خودم میگم من لایق عشق و محبت هستم وهمه مرا دوست دارند و من هم به همه عشق میورزم و همه را دوست دارم4.شبها قبل از خواب از اینکه خدا فرد مناسبی رو وارد زندگیم کرده یا بهتره بگم همون کسی که همیشه مد نظرم بوده تشکر میکنم (البته اگه شما هنوز چنین فردی وارد زندگیتون نشده میتونین تجسمش کنید با تمام ویژگی هاش و خدارو شکر کنید که کنار هم آرامش دارید.5. و این چیزی که استاد تو فایلشون گفتن قدرت درک متقابل رو داشته باشیم و خودمون رو بذاریم جای طرف مقابل و بگیم خب اگه من الان جای اون بودم توقع چه رفتاری داشتم6.درمورد رابطمون با کسی صحبت نکنیم منظورم روابط عاطفیمون هست مثلا اگه مشکلی پیش اومده راهنمایی نگیریم چون هرکسی با دید و باورهای خودش به رابطه نگاه میکنه و من به شخصه کمتر کسی رو دیدم که بتونه با راهنماییاش کمک کنه چون این ما هستیم که تو رابطه هستیم کسی نمیتونه جای ما باشه پس بهتره فقط از خدا کمک بخوایم و باورهای خوبمونو تقویت کنیم و فرکانسهای مناسب بفرستیم.7.ترس نقطه مقابل ایمانه توکل کنیم و رابطمونو به خدای خودمون بسپاریم و مطمن باشیم بهترینارو برامون میخواد و 8. خودمونو و رابطمونو با کسای دیگه مقایسه نکنیم چون این باعث میشه ما از مدار عشق دور بشیم و همش درگیر روابط بقیه باشیم.9.همونجوری که همه ما لحظه هایی برای بودن کنار خانواده یا دوستان خوبمون میخوایم و نقاط مشترکی با هم داریم طرف مقابلمون هم به چنین چیزی احتیاج داره اگه مثلا من عاشق هنر هستم اون عاشق ورزش بهش حق بدیم که لحظه هایی برای خودش باشه و به علایقش برسه و به تفاوتهای هم احترام بذاریم.اینا چیزایی بود که من به لطف خدای خوبم تونستم تا به امروز ازش استفاده کنم و رابطه خوب و قشنگی رو با طرف مقابلم داشته باشم از دوستای خوبمم میخوام اگه باورهای دیگه ای وجود داره اضافه کنن تا بتونیم هممون روابط بهتر و بهتر و قشنگتری رو تجربه کنیم

بابک پیمان
۱۳۹۶/۰۴/۰۵۰۰
پاسخسلام
شادی خوراک روح و جسم هست و انسانهای شاد موفق ترین افراد جهان هستند
من که کلا شاد هستم و هر کاری در زندگی خواستم رسیدم
سپاس از گروه تحقیقاتی
گیتی نیکومنش
۱۳۹۶/۰۴/۰۵۰۰
پاسخوقتتون بخیر
عیدتون مبارررررک
ممنون از سایت پر محتواتون
ندا حکیم الهی
۱۳۹۶/۰۴/۰۵۰۰
پاسخسلام
بنظر من شادی پیش زمینه تمامی کارها و تمامی امور زندگی هست اگه باشه همه چی پیش میره اگه نباشه همه چی قفله
ممنون از زحمات شما

خبرنامه سایت

با عضویت در سایت از مطالب ویژه ، آخرین اخبار ، دانلودهای رایگان و امکانات ویژه بهره مند شوید

به جمع کاربر ما بپیوندید