سرمایه گذاری|کسب و کار| کسب ثروت | عشق | موفقیت | روابط عاطفی|‌ محصولات آموزشی | دوره‌ آنلاین | قانون جذب

راه اعتماد به نفس

راه اعتماد به نفس
چکیده این مطلب : انتشار : 1396/04/17 8 نظر

 

* آگاه باشید که ارزش شما به عنوان یک انسان بستگی به داشتن وزن ایده آل، زیرکترین و باهوشترین بودن، مشهوربودن، محبوب ترین بودن، سریع ترین بودن، بالاترین نمره و یا رتبه را داشتن، شوخ طبع ترین بودن، خوش لباس ترین بودن، بهترین خانه و ماشین را داشتن و بهترین دوستها را داشتن نبوده و تنها به خودتان بستگی دارد.

 

راه اعتماد به نفس بدست آوردن

 


 

زمانی‌ که‌ کودکی‌ بتواند بدون‌ توقع‌ و انتظار از دیگران‌ کاری‌ را آغاز کند و بکوشد تا آن‌ را به‌ اتمام‌ برساند، می‌گوییم‌ «اعتماد به‌ نفس‌» دارد. کودک‌ از همان‌ ابتدا که‌ شروع‌ به‌ شناخت‌ خود و پیرامونش‌ می‌کند،به‌ قدرت‌ و توانایی‌ خود برای‌ تسلط‌ بر محیط‌ و اطرافیانش‌ می‌ شود. یکی‌ از عوامل‌ موثر در رشد اعتماد به‌ نفس‌ کودکان‌ و نوجوانان‌،والدین‌ و اعضای‌ خانواده‌ هستند. اگر کودک‌ در خانواده‌یی‌ سرشار از صمیمیت‌ ،محبت‌ و مهربانی‌ رشد یابد می‌تواند ویژگی‌های‌ شخصیتی‌ خود را بشناسد و با اطمینان‌ به‌ توانایی‌های‌ خود یا مشکلات‌ و مسائل‌ گوناگون‌ روبرو شود و از طرفی‌ می‌تواند با رفتارهای‌ نامطلوب‌ ومنفی‌ خود،برخوردی‌ واقع‌بینانه‌ داشته‌ باشد و در صدد رفع‌ و تغییر آنها برآید. از آنجایی‌ که‌ اعتماد به‌ نفس‌ صفتی‌ ارثی‌ نیست‌،اگر کودک‌ ضمن‌ انجام‌ فعالیت‌های‌ مختلف‌ مدام‌ دچار محدودیت‌ شود و نتواند تجارب‌ جدید و مفیدی‌ در زندگی‌ کسب‌ کند،ترسو ،کمرو و خجول‌ بار می‌آید و قدرت‌ تصمیم‌گیری‌ هم‌ در او رشد نخواهدیافت‌. نتایج‌ تحقیقات‌ محققان‌ نشان‌ می‌دهد که‌ اغلب‌ پدران‌ و مادران‌ نسبت‌ به‌ پرورش‌ فرزندان‌ پسر و دختر خود دید یکسانی‌ ندارند. زمانی‌ که‌ کودکی‌ متولد می‌شود، نخستین‌ پرسشی‌ که‌ پس‌ از سلامتی‌ نوزاد مطرح‌ می‌شود،جنسیت‌ اوست‌. اگر نوزاد دختر بود،لباس‌ صورتی‌ و اگر پسر بود لباس‌ آبی‌ به‌ تن‌ او می‌کنند و برهمین‌ اساس‌ رفتار بزرگسالان‌ نیز طبقه‌بندی‌ می‌شود.راه اعتماد به نفس
به‌ پسران‌ فرصت‌ بیشتری‌ برای‌ کندوکاو دنیای‌ فیزیکی‌ پیرامون‌شان‌ داده‌ می‌شود و همین‌ امر موجب‌ تقویت‌ مهارت‌های‌ حرکتی‌ بیشتر آنان‌ می‌شود. برعکس‌ دختران‌ به‌ شیوه‌یی‌ محدودتر پرورش‌ می‌یابند و آنان‌ را برای‌ تعاملات‌ کلامی‌شان‌ بیشتر تشویق‌ می‌کنند.

جان‌بیکس‌ ،دریافت‌ که‌ دختران‌ در سنین‌بین‌ 14 - 10سالگی‌ بطور محسوسی‌ دچار ضعف‌ اعتماد به‌ نفس‌ می‌شوند. طبق‌ تحقیق‌او دختران‌ در آغاز سن‌ مدرسه‌ و شروع‌ دبستان‌ از خود پنداره‌ بالاتر و اعتماد به‌نفس‌ بیشتری‌ نسبت‌ به‌ پسران‌ برخوردارند. در حالی‌ که‌ طی‌ سالهای‌ پایانی‌دبستان‌ و آغاز دوران‌ نوجوانی‌ این‌ نسبت‌ برعکس‌ شده‌ است‌ و دختران‌ دچار ضعف‌ وکاهش‌ اعتماد به‌ نفس‌ می‌شوند. این‌ امر می‌تواند ناشی‌ از نظام‌آموزشی‌،دیدگاههای‌ فرهنگی‌ و نحوه‌ تعاملات‌ اجتماعی‌،درباره‌ نقش‌ جنسیت‌نوجوانان‌ باشد.
دکتر دیپولد (1995) طی‌ تحقیقی‌ به‌ این‌ نتیجه‌ رسید که‌نوجوانان‌ دختر در مقایسه‌ با نوجوانان‌ پسر،بیشتر دچار اضطراب‌ فشار روانی‌ وافسردگی‌ می‌شوند.
یکی‌ از عوامل‌ موثر در کاهش‌ اعتماد به‌ نفس‌ و ضعف‌خودپنداره‌ دختران‌،بلوغ‌ جنسی‌ و تغییرات‌ جسمانی‌ آنان‌ است‌. بطور معمول‌دختران‌ 2 الی‌ 3 سال‌ زودتر از پسران‌ بالغ‌ می‌شوند و همین‌ امر باعث‌ می‌شود که‌آنها با پختگی‌ کمتری‌ با این‌ فرایند روبرو شوند.
راه اعتماد به نفس

به‌ عبارت‌ ساده‌تر یک‌ دختر در 11 -10سالگی‌ مراحل‌ بلوغ‌ خود را طی‌ می‌کند،در حالی‌ که‌ یک‌ پسر در حدود 14 -13سالگی‌،یعنی‌ حدود 3 -2 سال‌ بعد از دختر به‌ این‌ مرحله‌ می‌رسد. طی‌ این‌ مدت‌دختران‌ ناگهان‌ با تغییرات‌ جسمانی‌ گوناگونی‌ روبرو می‌شوند که‌ برای‌ آنهامحدودیت‌ هایی‌ را نیز به‌ همراه‌ می‌آورد. این‌ احتمال‌ وجود دارد که‌ افسردگی‌ وضعف‌ خودپنداره‌ دختران‌ ناشی‌ از احساس‌ نارضایتی‌ آنان‌ نسبت‌ به‌ وضعیت‌ ظاهر وتن‌ انگاره‌ خود باشد. زیرا ضعف‌ تن‌انگاره‌،ازدیاد وزن‌ و زیبایی‌ ظاهر برای‌دختران‌ بسیار مهمتر از پسران‌ است‌.
در مواردی‌ نیز دختران‌ نمی‌توانند خود رابا این‌ تغییرات‌ جسمانی‌ سازگار کنند و آن‌ را بپذیرند. در نتیجه‌ خود پنداره‌آنان‌ لطمه‌ می‌بیند و دچار ضعف‌ اعتماد به‌ نفس‌ می‌شوند.
یکی‌ از روانشناسان‌معاصر به‌ نام‌ دکتر «نانسی‌ اسمیت‌» معتقد است‌ :«پسران‌ برای‌ ماجراجویی‌ وقدرتمندی‌ و دختران‌ برای‌ وابستگی‌ و محتاط‌ بودن‌ تشویق‌ می‌شوند»زمانی‌ که‌پسری‌ دچار مشکل‌ می‌شود،او را تشویق‌ می‌کنند تا درصدد مبارزه‌ با آن‌ مشکل‌برآید. در حالی‌ که‌ وقتی‌ دختری‌ در چنین‌ شرایطی‌ قرار می‌گیرد با گفتن‌: «اجازه‌بده‌ تا کمکت‌ کنیم‌»و یا حتی‌ بدتر از آن‌، «بگذار ما این‌ کار را برایت‌ انجام‌دهیم‌...» در صدد رفع‌ مشکل‌ او برمی‌ آیند و این‌ موضوع‌ ،مفهومی‌ از احساس‌ «درماندگی‌ آموخته‌ شده‌» دربردارد. به‌ عبارت‌ ساده‌تر او را به‌ ناتوانی‌ ووابستگی‌ عادت‌ می‌دهیم‌. دکتر اسمیت‌ معتقد است‌ که‌ می‌توان‌ دختران‌ را همچون‌پسران‌ افرادی‌ قوی‌ و متکی‌ به‌ نفس‌ بار آورد. وی‌ نکات‌ زیر را به‌ منظورراهنمایی‌ والدین‌ و مربیان‌ یادآور می‌شود:
 

1-اجازه‌ دهید که‌ دخترتان‌ نیز همچون‌ پسرتان‌ با شن‌ و خاک‌ بازی‌ کند و از اینکه‌ خود را کثیف‌ می‌کند،ناراحت‌ نشوید.
2- به‌ دخترتان‌ اجازه‌ دهید که‌ با حیوانات‌ خانگی‌ مثل‌ پرندگان‌،ماهی‌ها،لاک‌پشت‌، ... بازی‌ کند وبعد از بازی‌ خوب‌ دست‌هایش‌ را بشویید.
3 -والدین‌ می‌توانند دخترانشان‌ را نسبت‌ به‌ انجام‌ کارهای‌ فنی‌ گوناگون‌ تشویق‌ کنند و آنان‌ را با وسایل‌ و ابزارآلاتی‌ مثل‌ میخ‌،چکش‌،آچار و از این‌ قبیل‌ آشنا سازند . حتی‌ اگر ضربه‌یی‌ با چکش‌ بر روی‌ دست‌ خودش‌ زد،چندان‌ هول‌ و پریشان‌ نشوند.
جان‌اسموتنی‌ ، توجه‌ به‌ نکات‌ زیر را برای‌ رشد و ارتقای‌ اعتماد به‌ نفس‌ دختران‌ لازم‌ و ضروری‌ می‌ داند:
1 -دختران‌ خود را تشویق‌ به‌ مطالعه‌ زندگینامه‌های‌ زنان‌ سرشناس‌ و برجسته‌ تاریخ‌،علوم‌،هنر ،ادبیات‌، ورزش‌ و ... کنید.
2 -سعی‌ کنید دخترانتان‌ را به‌ مشاهده‌ فیلم‌هایی‌ تشویق‌ کنید که‌ هم‌ مردان‌ و هم‌ زنان‌ دارای‌ نقش‌های‌ مثبت‌ و سازنده‌یی‌ در آن‌ باشند.
3 -به‌ سوالات‌ دخترتان‌ به‌ همان‌ میزان‌ که‌ به‌ سوالات‌ پسرتان‌ اهمیت‌ می‌دهید،توجه‌ کنید. با آنها درباره‌ روابط‌ خانوادگی‌ ،دوستی‌ها و مباحث‌ مختلف‌ فرهنگی‌ اجتماعی‌ صحبت‌ کنید.

 

1-افزایش اعتماد به نفس

 

راه های اعتماد به نفس

 

بسیاری از افراد، حتی آنهایی که به نظر خوش برخورد و صمیمی می رسند، با مسئله کمبود اعتماد به نفس مواجه هستند. اما خوشبختانه گام های اولیه ای وجود دارد که میتوان برداشت تا احساس بهتری نسبت به خود داشته و در مسائل اجتماعی آسوده تر باشیم.بسیاری از افراد، حتی آنهایی که بهنظر خوش برخورد و صمیمی می رسند، با مسئله کمبود اعتماد به نفس مواجه هستند. اماخوشبختانه گام های اولیه ای وجود دارد که می توان برداشت تا احساس بهتری نسبت بهخود داشته و در مسائل اجتماعی آسوده تر باشیم.

از خودتان مراقبت کنید: داشتن اعتماد به نفس تا حدی به داشتن تصویری مثبت از اندام خود بستگی دارد. اگر هر روزصبح تا محل کار خود پیاده راه بروید، بیشتر ورزش کنید، و تغذیه سالم تری داشته باشید، هم در بهبود ظاهر و هم در بهبود حال شما تاثیر به سزایی خواهد گذاشت. اگراحساس می کنید وقت کافی برای ورزش ندارید، سعی کنید صبح ها چند دقیقه زودتر از خواببیدار شوید – حتی یک پیاده روی کوتاه، اگر به طور روزانه تکرار شود، نتیجه بخشخواهد بود. مراقبه نیز به تمرکز شما کمک خواهد کرد.

یک فهرست تهیه کنید: دراغلب اوقات، افرادی که از کمبود اعتماد به نفس رنج می برند فهرست های ذهنی ای ازتمام ایرادهایشان دارند: بیش از اندازه چاق، دست و پا چلفتی، کند در روابط اجتماعی،و غیره. این نکات منفی را با تهیه فهرستی از خصوصیات مثبت خود، چه روی کاغذ چه بهصورت ذهنی، به نکات مثبت تبدیل کنید. آیا آسانگیر و خوش برخورد هستید؟ در کار خاصیمهارت دارید؟ آیا طنز استثنایی دارید؟ تفکر در مورد این چیزها وقتی ایام به کام شمانیست تاثیر فراوانی در بهبود حال و افزایش اعتماد به نفس شما خواهدداشت.

دارو: برای برخی از افراد، اضطراب اجتماعی و کمبود اعتماد به نفس میتواند موجب ناتوانی در سخن گفتن در مقابل گروهی از افراد، یا در تعامل با فرد یاافراد دیگر گشته و منجر به حملات ترس شود. در برخی از این قبیل موارد پاسخ مسئلهدارو است. داروهای ضد افسردگی مانند پاکسیل (1) و بازدارنده های مونوامین اکسیدازی،یا آرام بخش هایی مانند زاناکس (2)، لیبریوم (3)، والیوم (4)، می توانند به افرادیکه اضطراب اجتماعی شدید دارند کمک کنند. با این وجود، بسیاری از افراد در حالی ازاین داروها به عنوان علاج هر دردی استفاده می کنند که شاید بهتر باشد مسئله آنها ازطریق درمان حل شود. قبل از آغاز هر نوع رژیم دارویی باید ابتدا با یک پزشک مشورتشود.

چارچوب ذهنی: فکر ورود به اتاقی که پر از آدم های غریبه است شما را درجای خود می خشکاند؛ بعضی صبح ها، ترک خانه امری دشوار است. چنین افرادی می تواننداز چند تمرین ساده ذهنی کمک بگیرند. قبل از ورود به موقعیت های اجتماعی ای که میتوانند دشوار باشند، از خودتان بپرسید، "بدترین اتفاق ممکن چیست؟" انرژی خود را صرف خود موقعیت کنید، نه صرف نگرانی جلوتر در مورد آن. اگر کاری را برای بار اول انجاممی دهید، تصور کنید که آن را قبلا هم انجام داده اید. به خاطر داشته باشید در آنچهکه نمی آزمایید همیشه بازنده هستید.

اهداف واقع بینانه تایین کنید: بسیاریاز افراد وقتی از عدم اعتماد به نفس رنج می برند که برای خود اهداف غیر قابل دسترستایین کرده و در رسیدن به آنها با شکست مواجه می شوند. در عوض، اهدافی تایین کنیدکه قابل دسترس تر باشند و برای رسیدن به آنها در طول روز تلاش کنید. شاید نتوانیدتا پایان هفته جهان را تسخیر کنید، اما حتما به کارهای خود خواهید رسید. با پشت سرگذاشتن موفقیت آمیز این اهداف، احساس بهتری نسبت به خودتان خواهیدداشت.


 

 

 

اعتماد 

کمرویی هم مانع روابط شخصی و هم مانع موفقیت شغلی می شود. مردم بیشتری دارندبرای حل این مسئله کاری می کنند.از انجی لطیف (1)نوامبر 2004

کایلا خوزه (2) از مدیران پولی یک شرکت بزرگ مالی در شهر نیویورک است. او هر روز صبح ساعت 7:30 کیف در دست از آپارتمان خود به سوی مترو که او را به چندخیابان پایین تر از محل کار خود می رساند می شتابد. از آنجا، یک پیاده روی ده دقیقهای است در خیابان های پر جنب و جوش شهر. خوزه 27 ساله می گوید، "زندگی را طوریتجربه می کنم که هیچگاه نکرده بودم. می توانم انتخاب کنم و از حاصل این انتخاب هاراضی باشم. من با سر بلند در خیابان راه می روم، نه با نگاه به پایین."

اینرفتار جدیدی است برای این زن با اعتماد به نفس شده که در اغلب طول عمر خود با مشکلیمبارزه کرد که بسیاری از آن رنج برده اما کمتر بر آن فائق می شوند: کمرویی. تا همینچند ماه قبل، خوزه نه محل سکونت ثابتی داشت، نه کار، و نه اعتماد به نفس. کمرویی اوباعث شده بود که در هیچ جنبه ای از زندگی خود به موفقیت کافی دستنیابد.

اعتماد به نفس و عزت نفس به طور غیر یقین مهمترین عوامل درگیر درموفقیت اجتماعی و حرفه ای محسوب می شوند. آنهایی که از آن بهره مند هستند، نظراتخود را بیشتر مطرح می کنند، و دوستان و همسران بالقوه را تحت تاثیر قرار می دهند. در این دنیا که راز بقا در آن داشتن اعتماد به نفس است، آنهایی که با کمرویی مبارزهمی کنند در دور مخربی باقی می مانند که حاصل آن عدم اعتماد به نفس، خودشَکی، وگزینه های کمتر در زندگی است.

دایان ام دانیالز (3)، نویسنده کتاب 31 روز بهتصویری جدید (4) و مربی زندگی حرفه ای می گوید، "اگر به توانایی ها و عملکرد خودمطمئن نباشید، زندگی حرفه ای شما یا از مسیر اصلی خارج یا کند می شود، دیگرانامتیاز کار خوب شما را به نام خود ثبت می کنند، و ترفیع مقام را به کسی می بازید کهعلی رغم مهارت های کمتر می داند چگونه خود را قدرتمندانه بشناساند."

زاگحمدیا (5)، مدیر در یک دفتر بزرگ کارگزینی می گوید، "در این صنعت، اعتماد به نفسیکی از مهمترین سرمایه هایی است که شخص می تواند داشته باشد. باعث انتخاب شدن برایکارها و ماموریت های دشوارتر و پرارزش تری می شود. محتمل تر است که افراد با اعتمادبه نفس کار را تمام کنند و برای ترفیع هم مورد توجه قرار گیرند."

منشا اینرفتار خجالتی چیست؟ کارشناسان معتقدند که کمرویی تا حدی ارثی، و تا حدی نیز اکتسابیاست. دانیالز می گوید، "ما با حس اعتماد به نفس پا به دنیا می گذاریم – بی باکیکودکان را ببینید. اعتماد به نفس در محیط حمایتگر و پرورش دهنده ای حاصل می شود کهشخص در آن به تلاش برای بهتر شدن ترغیب شود. منشا کمرویی می تواند از رابطه بیش ازحد وابسته بین فرزند و والد که در آن والد فرزند خود را برای رسیدن به بیشتر ترغیبنمی کند باشد."

درمان کمرویی در سرتاسر جهان به یک صنعت خانگی تبدیل شده. راه حل های فرضی بی شماری وجود دارد که با تعداد حتی بیشتری از انواع کالاها و روشهای گوناگون از جمله درمان، دارو، هیپتوتیزم، کاست های خودیاری، کارگاه ها، و کتابهای مختلف پشتیبانی می شود.

بسیاری از کسب و کارها متوجه شدت این مسئله شدهو اقداماتی در جهت برطرف کردن حس بی امنیتی کارمندان خود به عمل آورده اند. شرکتهای بیشتر و بیشتری سمینار برگزار کرده و به کارمندان خود مشاوره می دهند تا آنهارا به کسب اعتماد به نفس و جسارت بیشتر تشویق کنند. این فرایند برای هر دو طرف مفیداست چون به کارمندان کمک کرده و به شرکت ها این امکان را می دهد که بهره وری بیشتریداشته باشند. دانیالز می گوید، "شرکت ها متوجه شده اند که کارمندانی که اعتماد بنفس دارند کار را تمام می کنند."

خوزه موفق شد سطح ارزش شخص خود را نه ازطریق سمینارهای شرکتی، بلکه با کمک نزدیکان خود بالا ببرد. برای آنهایی است که ازکمرویی رنج می برند، این گزینه ای متفاوت و به مراتب شخصی تر است. خوزه معترف استکه اگرچه طی کردن مسیر این تغییر بسیار دشوار بود، اما او همواره از حمایت دوستان وخانواده خود که مشوق او بودند برخوردار بود. عاقبت، او به این باور رسید که هم میتواند بهتر باشد و هم اینکه استحقاق و توانایی بیشتر دارد.

کایلی خوزه درطول سال گذشته مسیر طولانی ای پیمود. با روابط شخصی جدید، دو پیشنهاد کار در دست، ویک خانه، او به سطحی از اعتماد به نفس و خود ارزش رسیده که فرصت های جدیدی برای اوباز کرده است. او با اطمینان کامل می گوید، "من کلا عوض شده ام. کامل نیستم، اما میدانم که نباید هم باشم. این مرا خوشحال می کند."


 

 

را ه های اعتماد به نفس

 

2- اعتماد بنفس بالا، یک ضرورت حیاتی

 

عـزت نــفس و اعــتماد بنفس بنیادی ترین بخش شخصیت یـک فرد می بـاشـد که در تمام جوانب زندگی فرد خود را به نـحـوی متـظـاهــر می سازد. اعتماد بنفس سالم و بالا یک ضرورت حـیـاتی و مـطـلق بـــرای هر فردی میباشد. اعتماد  بنفس را میتوان چنین تعریف کرد:

*باورو اعتقادی که فرد نسبت به خود دارا میباشد.
* شناخت ارزش و اهمیت خویش-داشتن اعتماد و رضایت از خویش.
* توانایی برخورد و کنارآمدن با چالشهای اساسی زندگی.
* تـوانـایـــی ارزیابی درست و دقیق خویش-پذیرش خویش
و ارزش نهادن به خود بدون هیچگونه قید و شرطی.
* توانایی شناخت و پذیرش نقاط ضعف و قـوت و محدودیت های خویش.

افرادی که از اعتماد به نفس پایینی برخوردار میباشند دارای خصوصیات زیر هستند:
* مرتبا خودشان را مورد انتقاد و سرزنش قرار میدهند.
* هنگام صحبت کردن در چشمان فرد مقابل خود هنگام نگاه نمیکنند. با سر پایین و قدمهای آهسته قدم بر میدارند.
* در پذیرش تعریف و تمجیدها و تعارفاتی که به آنان میشود مشکل دارند (تصور میکنند سزاوار آنها نبوده و یا دیگران در صدد تمسخر آنها میباشند).
* معمولا احساس میکنند قربانی رفتار دیگران هستند.
* احساس تنهایی میکنند حتی زمانی که در یک جمع قرار دارند.
* در درون خود احساس خلاء و پوچی میکنند.
* احساس میکنند با دیگران تفاوت دارند.
* احساس افسردگی، گناه و شرمساری دارند.
* نسبت به تواناییهای خود برای رسیدن به موفقیت تردید دارند. عدم خودباوری.
* از موقعیتهای نو و جدید می هراسند.
* از شکست وموفقیت می هراسند.
* مرتبا سعی در راضی نگاهداشتن دیگران دارند.
* دچار هراس اجتماعی میباشند.
* قادر به مدیریت زمان خود نمیباشند.
* عادت به پشت گوش انداختن کارها دارند.
* در مقابل انتقاد، اظهار نظر و سرزنشهای دیگران (خواه واقعی، خواه واهی) بسیار آسیب پذیر میباشند.
* از ابراز عقاید و احساسات خود خودداری میکنند زیرا از چگونگی واکنش دیگران هراس دارند.
* خود را درگیر مواد مخدر و یا روابط مخرب میکنند.
* از تعیین یک هدف مشخص و پیروی از آن عاجز میباشند.
* قادر به بیان خواسته ها و نیازهای خویش نمیباشند.
* معمولا عصبانی و پرخاش گر میباشند.
* ارزیابی غیر واقعی از خود دارند.
* تحمل عیب و کاستی را نداشته و کمالگرا میباشند.
* احساس خوب آنها وابسته به عوامل خارجی اعم از وقایع روزانه و یا نوع رفتار دیگران با آنها دارد.
* وابستگی هیجانی دارند: برای دستیابی به یک احساس خوشایند به دنیای خارج خود وابسته میباشند. مانند:
وابستگی به مواد: مانند غذا، داروها، الکل مواد مخدر به منظور پر کردن خلاء درونی خود و تسکین دردهایشان.
وابستگی به رفتارها: مانند خرج کردن پول، قمار بازی و تماشای تلویزیون. به منظور پر کردن خلاء درونی و تسکین دردهایشان.
وابستگی به مال: برای تعیین میزان ارزش و شایستگی خود به پول و مال وابسته هستند.
وابستگی عاطفی : برای داشتن حس ارزشمندی، شایستگی و امنیت به توجه، پذیرش و تائید فرد دیگری (معشوق خود) وابسته میباشند.
وابستگی به سکس : برای پر کردن خلاء درونی به سکس پناه میبرند.


مقاله مرتبط : متقاعد کردن افراد


3-اعتماد بنفس واقعی
ــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ

راه های اعتماد به نفس

 

اعتماد بنفس حقیقی یک حس درونی می باشد بدون وابستگی به جهان خارج، رویدادها، موفقیتها، شکستها و افراد دیگر. اما عزت نفس و اعتماد بنفس واقعی بسیار نادر و نایاب میباشد زیرا اغلب اعتماد بنفسها کاذب و نقابی برای پنهان سازی اعتماد بنفس پایین میباشد. اعتماد بنفسهای غیر واقعی را میتوان در موارد زیر یافت:

*اعتماد بنفسهای کاذب: اینگونه اعتماد بنفسها وابسته و زود گذر میباشند.مانند اعتماد بنفسهایی که به جهت ثروت،شهرت،محبوبیت،به تن داشتن لباسهای فاخر،قدرت و زیبایی ظاهر در افراد نمود می یابند که همگی کاذب بوده و ارتباطی به ماهیت واقعی فرد ندارند.
* گستاخی: معمولا مردم افراد پر رو و گستاخ را با افراد با اعتماد بنفس بالا اشتباه میگیرند.اما پررویی نیز یک نوع نقاب برای استتار بی کفایتی و اعتماد بنفس پایین میباشد.
* متظاهرها: اینگونه افراد خود را با اعتماد بنفس، شاد، موفق و شکست ناپذیر نشان میدهند. اما از درون احساس پوچی و خلاء کرده و از شکست بسیار هراسانند.

 

همچنین اعتماد بنفس به مفهوم برتری داشتن، تکبر وخود بینی نمیباشد زیرا این خصوصیات رفتاری از اعتماد بنفس پایین نشات میگیرند. اعتماد بنفس شما نباید یک پدیده مقایسه ای و رقابتی باشد زیرا در این هنگام شما خود را در معرض احتیاج و وابستگی به پذیرش دیگران قرار خواهید داد که با اعتماد بنفس واقعی و ناب منافات دارد. افراد با اعتماد بنفس بالا نیازی به پذیرش، موافقت، تائید، تشویق و دلگرمی دیگران ندارند. همچنین اعتماد بنفس بالا اینگونه نیست که شما را از هر گونه تردید، یاس ونگرانی مصون بدارد بلکه تنها تحمل و غلبه بر آنها را برای شما آسانتر میسازد.

خصوصیات افراد با اعتماد به نفس بالا
ـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ

* برخوردار از مرکز کنترل درونی: غم و شادی آنان وابسته به عوامل خارجی نیست.
* از لحاظ جسمانی، احساسی، ذهنی و معنوی از خود مراقبت میکنند.
* میانه روی را در افکار، احساسات و رفتارهای خویش حفظ میکنند.
* قادر به پذیرش و پند گیری از اشتباهات خود میباشند. قادر به بیان جمله "من اشتباه کردم" میباشند.
* توانایی بخشش اشتباهات خود و دیگران را دارند.
* مسئولیت اداره زندگی خود را بعهده میگیرند.
* تفاوتهای فردی میان افراد را ارج مینهند.
* به نقطه نظرات دیگران گوش میدهند.
* همواره مسئولیت ادراکات، احساسات و واکنشهای خود را بعهده گرفته و هیچگاه آنها را فرافکنی نمیکنند.
* از نقاط ضعف و قوت خود آگاهی دارند.
* همواره در حال پیشرفت و ترقی بوده و از ریسکهای مثبت در زندگی بیم ندارند.
* دارای اعتماد بنفس و خود باوری بوده و به خود ارج میدهند.
* اعتماد بنفس آنان بدور از خودبینی و غرور میباشد.
* از آنکه مورد انتقاد قرار گیرند نمی هراسند.
* هنگامی که از آنان پرسشی میگردد حالت تدافعی بخود نمیگیرند.
* در برابر موانع و مشکلات به آسانی تسلیم نمیگردند.
* نیازی به تحقیر و تمسخر دیگران ندارند.
* از آنکه در کاری شکست بخورند ویا در حضور دیگران نادان بنظر برسند ابایی ندارند.
* هیچگاه خود را مورد انتقاد و سرزنش مخرب و شدید قرار نمیدهد.
* توانایی خندیدن به خود و زیاد جدی نگرفتن خود را دارند.
* به خویشتن و توانایی خودشان ایمان و اعتماد دارند.
* به تصمیم گیری هایشان اعتماد دارند.
* باور دارند که فردی با ارزش، با قابلیت، دوست داشتنی، پذیرفتنی و مهم میباشند.
* نیازی به کمالگرایی ندارند.
* هیچگاه خودشان را با دیگران مقایسه نمیکنند.
* از آنکه دیگران چگونه نسبت به آنان می اندیشند واهمه و نگرانی ندارند.
* نیازی به اثبات و توجیه افکار و عقاید خود به دیگران ندارند.

 

4-چگونه اعتماد بنفس خود را افزایش دهیم
ـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ

 

راه های اعتماد به نفس

* آگاه باشید که ارزش شما به عنوان یک انسان بستگی به داشتن وزن ایده آل، زیرکترین و باهوشترین بودن، مشهوربودن، محبوب ترین بودن، سریع ترین بودن، بالاترین نمره و یا رتبه را داشتن، شوخ طبع ترین بودن، خوش لباس ترین بودن، بهترین خانه و ماشین را داشتن و بهترین دوستها را داشتن نبوده و تنها به خودتان بستگی دارد.
* توانایی ها، استعدادها و موفقیتهای خود را جشن بگیرید.
* خود را به خاطر اشتباهاتی که مرتکب گشته اید عفو کنید.
* بروی نقاط ضعف خود تمرکز نکنید. هر انسانی نقاط ضعف خاص خود را دارد.
* با حقوق فردی خود آشنا شده و از آنها پیروی کنید.
* از تحقیر و سرزنش خود دوری کرده و مثبت اندیشی را فرا گیرید.
* خود را بر اساس یک سری استانداردهای منطقی و دور از دسترس مورد قضاوت قرار ندهید.
* یاد بگیرید که شما یک انسان منحصر بفرد بوده و تنها خود شما مسئول تصمیم گیریهای زندگیتان میباشید.
* بیاموزید که با پشتکار و سماجت قادر خواهید بود به موفقیت دست یابید.
* بیاموزید که شما نیازی به تلاش بی وقفه برای کامل گشتن ندارید.
* خودتان تعیین کننده مفهوم موفقیت باشید.

 

مطالب مرتبط

نظرات

رضا محتشم
۱۳۹۶/۰۴/۱۵۰۰
پاسخبه نظر من کسی که اعتماد به نفس بالایی داره مثلا وقتی یه ماشینی رو دوست داره و اونو تو یه نمایشگاه میبینه بتونه بره داخل نمایشگاه قیمت کنه داخل ماشین بشینه و احساس کنه که میتونه این ماشینو یه روزی داشته باشه… .از نظر من کسی که اعتماد به نفس بالایی داشته باشه میتونه تو یه عروسی یا یه جشن بتونه جلوی همه برقصه… .بتونه وقتی که به یه جایی دعوت میشه و تو اون جمع تنها هستش و دوست یا آشنایی نداره بدون هیچ نگرانی به اون جا بره و مخصوصا از این که نفر اول به اونج رفته نمیترسه… .بتونه به یه رستورانی که معروفه تو شهرشون و افراد زیادی به اونجا میرن , خودش تنهایی بره رستوران و غذا سفارش بده و از خوردن غذا لذت ببره و نگران این نباشه که همه دارن به غذا خوردنم نگاه میکنن… . وقتی یه لباسی رو دوست داره ولی از نظر یه عده ای لباس قشنگی نیست و دمده شده بتونه لباسو بپوشه و به هر جایی که دوست داره بتونه لباسو بپوشه… .نباید افراد خانواده شو تحت کنترل خودش نگه داره و خودش تعیین کنه که تو باید این لباسو بپوشی ,نباید پیش فلانی یا مهمونها حرف بزنی ,باید موهاتو اینجری شونه کنی , وقتی فلان مهمون اومد باید این غذا رو درست کنم تا بدونن منم میتونم فلان غذا رو درست کنم… .وقتی تو یه کلاسی نشسته و استاد داره درس میده و به ذهنش یه سوالی میاد و فکر کنه که سوال مسخره ایه اگه بپرسم همه به من میخندن ولی بتونه بپرسه… .و بارز ترین ویژگی کسانی که اعتماد به نفس پایینی دارن اینه که یه کاری رو میخوان شروع کنن وهی این شنبه اون شنبه میکنن چون میخوان همه چی از اول کامل باشه و بهترین باشه و خیلی کمال گرا هستن.
یدالله کرمانی
۱۳۹۶/۰۴/۱۵۰۰
پاسخسلام
همه انسانها اشتباه و خطا دارند حتی کسانی که شمارو سرزنش میکنند و شاید شمارو به تمسخر میکشند. همه و همه اشتباهاتی دارند که تابحال برملا نشده که اگه خطاهای انسانها برملا بشه و پرده پوشی خداوند ستار نباشه هیچ کس با دیگری در آشتی و دوستی نیست. الان هم بین شما و درونتون پرده ای وجود نداره و شما خودت رو یک شخص گناه کار میدونید. پیشنهاد میکنم که حتما معانی آیات قرآن رو که در مورد بخشش خداوند هست بخونید و با توکل به خداوند ببینید که وقتی خدای مهربان به راحتی از جرم و خطای ما انسانها میگذره پس خود ما هم میتونیم خودمون رو ببخشیم و زندگی جدیدی شروع کنیم. تمرکز روی گذشته فقط آینده رو خراب میکنه . در حال زندگی کن و از الان تصمیم بگیر تغییر کنی
مروارید زارع
۱۳۹۶/۰۴/۱۵۰۰
پاسخ سلام ممنون استادعزیز خیلی خوب بود
من هیچ وقت موقع کنفرانسام استرس نگرفتم و با اعتماد به نفس و خوب ارائه دادم و هر گز ازجمع خجالت نکشیدم.
اما پرخاشگر هم هستم و برای خودم ارزش قائل نمیشم و اسم این رو هم میزاشتم خاکی بودن
الان چه طور باید این ارزشو به خودم برگردونم در صورتی که همه اطرافیانم منو این طور شناختن؟؟؟
شکوفه رادنیا از استرالیا
۱۳۹۶/۰۴/۱۵۰۰
پاسخسلام
مرسی از نظرات خوب دوستان
واقعا اصل برانگیختگی را یکسره انجام میدم، واقعا جواب میده ، خیلی هم زود، باورتون نمیشه با مدیرم چنان دعوایی کردم که خلاصه قشنگ گفت برو بیرون تو بدرد ما نمی خوری، در همان موقعها که تازه داشتم روی خودم خیلی کار می کردم، باورتون نمیشه فوری به خودم گفتم بدو اصل برانگیختگی را انجام بده، طرف اینقدر عاشق من شده نمی دونم چه کار کنم، همه جا تعریف مرا می کنه و …. کادو می خره برام و ….
حتما جواب میده فقط صد در صدش را انجام بدهید ، واقعا تمام افکار و نیت خود را برای طرف مقابل خوب کنید و هیچ گونه منفی در مورد طرف به ذهن خود راه ندهید> به مغز خود دستور بدهید آن هم اجرا می کند.
با آدمهای زیادی در ارتباطم تا این کار را انجام میدهم ، سریع جواب میده، حتما در امور بزرگتر هم جواب میده فقط باید تمرین خودمان را بیشتر کنیم
واقعا هر جا هستند بسیار موفق و شاد باشن، تشکر
مسعود خلوتی
۱۳۹۶/۰۴/۱۵۰۰
پاسخبا سلام و شادباش
ضبط باورها با صدای خودتون و گوش کردن به اونها عالیه
البته استاد چند روش دیگر رو هم بیان کردن
مثلا
1 . نوشتن باورها
2 . تکرار باورها
3 . چسبوندن باورها به دیوار اتاق
4 . نوشتن باور در بک گراند گوشی و کامپیوتر
5 . مصاحبه با افرادی که اون باور رو دارن
6 . خوندن زندگی نامه افرادی که اون باور رو دارن
7 . تجسم و شکرگزاری زمانی رو که خودتون رو در حالتی که اون باور رو ساختید ببینید
محمد حسین باقریان پور
۱۳۹۶/۰۴/۱۴۰۰
پاسخبا سلام خدمت استاد عزیز و همه زحمت کشان گروه تحقیقاتی
خدا را صدهزار مرتبه سپاسگزارم که این گروه رو در مسیر پر التهاب زندگی من قرار داد تا به واسطه آن هم ایمان به خدایم قوی شود و هم ایمان به خودم
از استاد عزیز بسیار بسیار سپاسگزارم که حرکتی انسان دوستانه رو شروع کردند. همچنین از خداوند سپاسگزارم که شما را سلامت و ثروتمند و سعادت مند میگرداند چرا که بدون چشم داشتی کمر همت به اصلاح رفتارهای مردمان این سرزمین بسته اید.
چه بسیارند کوردلانی که این مطالب را تبلیغ کار خود میپندارند و کیسه دوزی برای پول مردم. الحق و الانصاف در تمام فایلهای رایگان شما هیچگونه قصد سوء استفاده را احساس نکردم و جزء دلسوزی و ترویج دانسته های خود هدفی دیگر را در رفتار و سخنان شما نیافتم.
چه بسیار هم وطنهایی که همچون من از این موضوع در عذابند و نمیدانند علت آن چیست و چه بسیار والدینی همچون من که به رسم رفتار پیشینیان خود دست سرکوب و تحقیر بر سر فرزندانمان میزنیم و امیدوارم این سخنان گهربار چراغ راه ما باشد که اولا خود را اصلاح کنیم و ثانیا در تربیت فرزندانمان اینگونه نباشیم و به امید خدای مهربان ریشه بی اعتمادی به خود در این کشور خشکانده شود.
خسته نباشید احمدرضا ، سپاسگزار خداوندم که سعادت در دنیا و آخرت را تصویر مقابل دیدگانت قرار داده است.
ویدا زمانی
۱۳۹۶/۰۴/۱۴۰۰
پاسخ سلام
تشکر از مطلبتون
توجه به احساسات است که باعث میشه فرکانس مناسب را بفرستیم و به خواسته خود برسیم
کسانی که اعتماد به نفس دارند از نظر خودم: به آن صورت که خودشان از خودشان راضی هستند و طبق عموم است نه به طور خاص با همه برخورد می کنند و لباس می پوشند و …- شک وتردید روی گفته های خود ندارند- خوب فکر کرده و عمل می کنند و روی حرف خود هستند- راحت می توانند از گذشته خود صحبت کنند – راحت می توانند خود را ببخشند- آرام هستند یعنی آرامش دارند- نظر دیگران برایشان مهم نیست روی حرف خود هستند و از این سو به آن سو نمی روند و حرف نمی زنند- با فکر روی حرف خود هستند – درصورت اشتباه راحت به آن اقرار کرده و تغییر رویه می دهندو از اشتباه نمی ترسند- شجاعت دارند – به خودشان ارزش می دهند- حرف بی اساس و پوچ نمی زنند- به خود متکی هستند نه به دیگران- می دانند که خود می توانند همه کاری را انجام دهند- به دیگران با احترام رفتار کرده ولی از حق خود دفاع می کنند- سر پایین نیستند با اقتدار راه می روند و محکم صحبت می کنند- خودشان را دوست دارند و مثلا چیزهایی که برایشان خوب نیست را نمی خورند- اجازه نمی دهند دیگران به آنها اهانت کنند- با همه جور آدمی با احترام رفتار می کنند و احترام دیگران را هم میگیرند.
فرانک مشیری
۱۳۹۶/۰۴/۱۴۰۰
پاسخعاااااااالی

خبرنامه سایت

با عضویت در سایت از مطالب ویژه ، آخرین اخبار ، دانلودهای رایگان و امکانات ویژه بهره مند شوید

به جمع کاربر ما بپیوندید